Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Nowe badanie naukowe, przedstawione podczas Europejskiego Kongresu Otyłości (ECO) w Porto (Portugalia), w maju 2017 roku, pokazuje, że wysokie spożycie białka we wczesnym dzieciństwie, szczególnie białka zwierzęcego, wiąże się z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), ze względu na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w ciele, a nie ze względu na ilość beztłuszczowej masy ciała. Badanie zostało przeprowadzone przez dr Trudy Voortman i wsp. z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia).

Było to badanie kohortowe, obejmujące 3564 holenderskich dzieci, których spożycie żywności zostało ocenione w pierwszym roku życia przy pomocy kwestionariuszy częstotliwości spożycia. Na podstawie tego, naukowcy obliczyli spożycie: białka ogółem, białka z różnych źródeł, węglowodanów ogółem, polisacharydów, monosacharydów i disacharydów oraz tłuszczu ogółem, nasyconych-, jednonienasyconych- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Uczestnicy badania poddawani byli pomiarom wzrostu i masy ciała wielokrotnie w wieku od 1 do 10 lat, natomiast tkanka tłuszczowa (fat mass index – FMI) oraz beztłuszczowa masa ciała (fat-free mass index – FFMI) były ocenione przy pomocy podwójnego skaningu rentgenowskiego (DXA) w wieku 6 i 10 lat. Dane zostały skorygowane, w celu uwzględnienia zmiennych, takich jak: wiek matki, wykształcenie matki, pochodzenie etniczne dziecka, całkowite spożycie energii, poziom aktywności fizycznej oraz, czy dziecko było karmione piersią czy nie.

Badanie wykazało, że wyższe spożycie, zarówno białka ogółem, jak i białka zwierzęcego (ze źródeł nabiałowych i nienabiałowych) było związane z większym wzrostem, masą ciała oraz wyższym BMI, aż do 10 roku życia. Dzieje się tak, niezależnie od tego, czy białko zastępuje węglowodany czy tłuszcze w diecie dziecka.

Autorzy komentują: „Nasze wyniki sugerują, że wysokie spożycie białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, we wczesnym dzieciństwie jest związane ze wzrostem tkanki tłuszczowej, a nie beztłuszczowej masy ciała. Potrzeba jeszcze badań, w celu określenie optymalnej kompozycji białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie niemowląt i małych dzieci oraz przełożenie tych wyników na wskazówki żywieniowe skierowane do konkretnych grup wiekowych.”

Link do badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26975442

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/