Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
  1. Historia herbaty sięga 2737 roku p.n.e. i zaczęła się w Chinach. Legenda głosi, że Cesarz Chen Nung siedząc pod drzewem zamierzał napić się świeżo przegotowanej wody. Przez przypadek wpadły do niej liście z drzewa. Cesarz postanowił spróbować naparu i tak odkryto jego moc.
  2. Do Europy herbata przybyła w połowie XVI wieku. Jej popularność szybko rosła, jednak nie każdy mógł sobie pozwolić na jej skosztowanie, gdyż był droga. Dzisiaj ceny herbaty są bardzo zróżnicowane, kiedyś tak nie było.
  1. W Wielkiej Brytanii herbata jest bardzo ważnym elementem dnia codziennego, a tzw. „Afternoon Tea” zyskało rangę wydarzenia towarzyskiego, celebrowanego w wyższych warstwach społecznych, w odświętnych ubiorach, z wykorzystaniem kosztownych serwisów do herbaty oraz z serwowaniem wyszukanego pieczywa i ciast.
  2. Kiedy Thomas Sullivan w 1908r. wysyłał do swoich potencjalnych klientów, w ramach promocji, próbki herbaty zapakowane w małe jedwabne torebki, nie myślał o tym, do czego ten pomysł doprowadzi.  Z biegiem czasu jedwab został zastąpiony przez gazę, a ją z kolei zastąpił papier i sztuczny jedwab i tak powstała herbata ekspresowa. Zyskała ona szeroką popularność.
  3. Mrożoną wersję herbaty odkryto w Ameryce w 1903 roku. Kiedy pewien kupiec, podczas targów, miał trudności, żeby namówić ludzi do skosztowania gorącego naparu w bardzo upalny dzień, włożył do niej dużo lodu i tak powstała mrożona wersja tego napoju.
  4. W XVIII w. herbatę chciano opodatkować, a także dyskutowano na temat jej wpływu na zdrowie. Obawiano się, że nadmierne picie herbaty przez klasę robotniczą może doprowadzić do osłabienia i melancholii. Jednakże w połowie XIX w. debaty te zostały zakończone, gdyż zdano sobie sprawę, że picie herbaty przynosi wiele korzyści. W tym czasie herbata była oferowana podczas odpoczynku, jako substytut alkoholu.
  5. Najdroższą herbatą na świecie jest „Da Hong Pao”, pochodzi z gór Wu Yi, należy do rodziny oolong. Herbata tej odmiany, dostępna w obrocie, pochodzi z sadzonek pobranych od 4 oryginalnych drzew „matek” dających tylko 1 kg herbaty na rok. Herbata z drzew „matek” nie jest wprowadzana do obrotu, stanowi własność rządu Chin.
  6. Od roku 1800 do II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych najbardziej popularną herbatą była – zielona. Natomiast po II wojnie światowej zaczęto sprowadzać czarną herbatę z Indii i od tego momentu czarna herbata stała się najbardziej popularna aż do dziś.
  7. 98% Polaków deklaruje regularne picie herbaty. Statystycznie Polacy wypijają jeden kubek herbaty dziennie. Rocznie zużywamy na napar 1 kg liści herbaty na osobę. Polacy najczęściej wybierają herbatę czarną.
  8. Sieć sklepów Lidl przeprowadziła badanie wśród 42 respondentów z Polski na temat preferencji kawy i herbaty. Okazało się, że 62% respondentów woli herbatę niż kawę. Zwolennicy herbaty piją do 5 filiżanek naparu dziennie. Motywami sięgania po herbatę według tego badania są pozytywne rekomendacje znajomych, przyzwyczajenie oraz wyjątkowy smak.

Bibliografia

  1. http://www.tea.co.uk/;
  2. Galera H. (2008): Skąd się wzięła herbata, http://wilanow-palac.pl/print/skad_wziela_sie_herbata.html;
  3. Portalspozywczy.pl (2014): Sieć Lidl konfrontuje badania Euromonito Inn. Z własnymi ankietami, http://www.portalspozywczy.pl/kawa-herbata/wiadomosci/polacy-pija-chetniej-kawe-czy-herbate-zestawienie-badan-rynkowych,106979.html;
  4. Trendy w piciu herbaty, http://www.big-active.pl/trendy-w-piciu-herbaty;
mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.