Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Podczas studiów dietetycznych przyszli specjaliści muszą nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną, ale również uczyć się jej praktycznego zastosowania. Oprogramowanie dietetyczne odgrywa tu kluczową rolę, umożliwiając analizowanie jadłospisów, planowanie zbilansowanych posiłków oraz ocenę potrzeb żywieniowych. W artykule porównujemy najpopularniejsze narzędzia, które wspierają studentów w nauce, analizując ich funkcjonalność i przydatność w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w zawodzie dietetyka.

Studencie, poznaj zaktualizowane porównanie, które pomoże Ci wybrać oprogramowanie, odpowiadające Twoim preferencjom.

Na końcu artykułu znajdziesz tabelę, która podsumowuje wybrane funkcje dostępne w wersjach edukacyjnych programów dietetycznych. Zawiera ona zestawienie 25 funkcji, z oznaczeniem, które z nich są dostępne w poszczególnych narzędziach do układania jadłospisów, a które nie. Wcześniej natomiast przedstawiam krótkie opisy każdego programu, z informacją o tym, do jakiej grupy odbiorców są one skierowane.

PROGRAMY DIETETYCZNE W WERSJI EDUKACYJNEJ – JAKIE ROZWIĄZANIA ZNAJDZIEMY NA RYNKU W 2024/2025 ROKU?

Na polskim rynku przeważają programy dietetyczne w wersji edukacyjnej udostępniane w modelu SaaS (Software as a Service), czyli dostępne online. W takim przypadku nie ma potrzeby instalowania oprogramowania na komputerze – program oraz baza danych są przechowywane na serwerze dostawcy. Wystarczy dostęp do Internetu oraz przeglądarka, by po zalogowaniu się zyskać dostęp do narzędzia. Korzystanie z tej formy wymaga akceptacji regulaminu oraz opłacenia usługi.
Alternatywą są aplikacje desktopowe, instalowane bezpośrednio na komputerze. W tym przypadku baza danych oraz system działają lokalnie, a dostęp do programu uzyskuje się poprzez ikonę na pulpicie. Aby z nich korzystać, również konieczne jest wniesienie opłaty oraz zaakceptowanie warunków licencji.
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ale to temat na inną okazję.

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ…

Liczą się osobiste preferencje. Producenci aplikacji dietetycznych starają się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby swoich klientów, oferując zróżnicowane narzędzia. Dzięki temu każdy może znaleźć program dopasowany do swoich preferencji. Zawsze warto porównać kilka opcji, co ułatwiliśmy w tym artykule. Zastanów się, które funkcje są dla Ciebie najważniejsze, ponieważ to, co odpowiada jednej osobie, niekoniecznie będzie odpowiednie dla innej. Po zakupie programu daj sobie czas na przyzwyczajenie się do jego obsługi. Poznanie różnych narzędzi już na etapie studiów ułatwi Ci późniejszy wybór najlepszego programu do pracy zawodowej.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, PRZED ZAKUPEM PROGRAMU DO UKŁADANIA DIET?

  • WYMAGANIA SPRZĘTOWO-SYSTEMOWE

Sprawdź, jakie minimalne wymagania sprzętowo-systemowe musisz spełnić. Z uwagi na szybki postęp techniczny, lepszą opcją jest dostosowanie posiadanego sprzętu do wybranego systemu (nie odwrotnie).

  • POMOC TECHNICZNA I AKTUALIZACJE

W przypadku wszelkich rozwiązań IT istotnym elementem są warunki udzielania pomocy technicznej. Przed podjęciem decyzji o zakupie, zainteresuj się tym, w jakiej formie świadczone są tego typu usługi, jak szybko uzyskasz odpowiedź oraz czy wiąże się ona z dodatkowymi opłatami. Dobry program powinien też oferować regularne aktualizacje – zarówno funkcjonalne, jak i dotyczące bazy produktów.

  • ZAPISY UMOWY LICENCYJNEJ/REGULAMINU ŚWIADCZENIA USŁUG

Przed zakupem zapoznaj się z warunkami zawieranej umowy licencyjnej lub postanowieniami regulaminu świadczenia usług – muszą być one dostępne dla klienta przed akceptacją ich warunków.

Jeżeli spośród dostępnych rozwiązań wybierzesz już najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, sprawdź jego wersję testową jeszcze przed właściwym zakupem. Dzięki temu zweryfikujesz, czy oprogramowanie faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.

  • CENA I MODEL LICENCYJNY

Koszt programu jest ważnym czynnikiem. Zorientuj się, czy cena obejmuje jednorazowy zakup, czy wymaga comiesięcznej subskrypcji. Sprawdź również, czy aktualizacje są wliczone w cenę.

  • OPCJE ANALIZY I RAPORTÓW

Sprawdź, jakie możliwości analizy oferuje program. Dobre oprogramowanie powinno generować szczegółowe raporty dotyczące zapotrzebowania na energię, wartości odżywczych i odchyleń od zalecanych norm. Możliwość śledzenia postępów pacjenta i porównywania wyników w czasie jest bardzo przydatna.

  • ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Intuicyjny interfejs to duże ułatwienie w codziennej nauce zawodu dietetyka. Sprawdź, czy program jest prosty w obsłudze, a zarazem umożliwia szybkie wprowadzanie i modyfikowanie danych.
Dobrze, jeśli oprogramowanie oferuje szablony diet lub pozwala na szybkie modyfikacje.

  • ZGODNOŚĆ Z AKTUALNYMI NORMAMI

Upewnij się, że program jest zgodny z aktualnymi normami żywieniowymi np. polskimi normami żywienia, WHO czy EFSA oraz że jest regularnie aktualizowany.

  • MOŻLIWOŚĆ DOSTOSOWANIA DIET

Dobry program powinien umożliwiać dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb pacjenta, takich jak: alergie, nietolerancje, choroby przewlekłe, preferencje smakowe czy styl życia.
Upewnij się, że można tworzyć diety dla różnych grup wiekowych i stanów fizjologicznych (np. sportowcy, kobiety w ciąży, karmiące).

  • BAZA PRODUKTÓW

Sprawdź, jak bogata i czy jest regularnie aktualizowana baza produktów spożywczych w programie. Powinna zawierać nie tylko produkty powszechnie dostępne, ale także specjalistyczne pozycje (np. produkty bezglutenowe, suplementy). Pozwoli Ci to na większą elastyczność w tworzeniu diet. Bardzo ważne jest, by produkty w bazie pochodziły z wiarygodnych i aktualnych źródeł. Mogą to być narodowe bazy danych (np. polska, amerykańska, brytyjska, francuska) lub baza Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Programy korzystające z wyników aktualnych badań naukowych dotyczących składu i wartości odżywczych produktów są bardziej godne zaufania.  W przypadku produktów markowych, konkretnych producentów, zwróć uwagę czy wartości odżywcze wprowadzane się z receptury, czy tylko z etykiety spożywczej. Sprawdź szczegółowość danych, takich jak: zawartość makroskładników, mikroskładników, błonnika czy indeks glikemiczny. Program powinien oferować regularne aktualizacje, by baza danych była zawsze aktualna i rzetelna. Przydatną funkcją będzie możliwość dodawania własnych produktów, tworzenia nowych na bazie istniejących, zapis potrawy jako produkt czy import z zagranicznych baz danych. Czasami potrzebne mogą być produkty niestandardowe, regionalne lub domowe przepisy, które nie są uwzględnione w podstawowej bazie danych.

Podsumowując, zwracając uwagę na jakość i źródła bazy danych, zyskasz pewność, że program dostarcza rzetelne informacje o wartościach odżywczych produktów, co jest kluczowe dla precyzyjnego planowania diet.

  • BAZA POTRAW

Podobnie, jak w przypadku bazy produktów, dla bazy potraw warto zwrócić uwagę na parę kwestii, takich jak: różnorodność i kompleksowość, źródła przepisów, dane dotyczące wartości odżywczych, elastyczność w modyfikacji przepisów, potrawy zgodne z zaleceniami dietetycznymi, możliwość filtrowania przepisów. Jakość bazy potraw jest kluczowa w przyszłej pracy dietetyka, gdyż pozwala na szybkie i efektywne tworzenie różnorodnych, zbilansowanych jadłospisów. Zwrócenie uwagi na wymienione aspekty pomoże Ci wybrać program, który nie tylko uprości Twoją pracę, ale także zapewni najwyższą jakość obsługi przyszłych pacjentów.

JAKIE PROGRAMY DLA STUDENTÓW W WERSJI EDU SĄ DOSTĘPNE?

Aplikacje zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej, co ma na celu ułatwienie nawigacji i nie sugeruje żadnej hierarchii jakości ani funkcjonalności.

Aliant Edu

Aliant to aplikacja desktopowa i jedyny program dietetyczny w wersji edu, który umożliwia pracę offline, a więc bez stałego dostępu do internetu. Wszystkie operacje, takie jak zarządzanie kartami pacjentów czy tworzenie diet, można wykonywać offline. Niektóre usługi, uzależnione od dostępu internetu mogą być niedostępne (np. aktualizacje, dostęp do centrów wymiany potraw i diet). Aby móc korzystać z programu, konieczne jest jedynie podłączenie klucza bezpieczeństwa (licencyjnego) do gniazda USB w komputerze. Klucz ten służy do autoryzacji i uruchamiania programu, więc bez niego korzystanie z aplikacji nie będzie możliwe. Wersję edukacyjną kierujemy zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta/ucznia, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich/policealnych/wyższych/podyplomowych. Baza produktów i potraw w wersji edu, zarówno dla pojedynczych studentów, jak i dla placówek jest taka sama, jak w wersji pełnej. Funkcjonalność w porównaniu z wersją pełną nieznacznie się różni. Główne różnice obejmują:

  • Dostęp do funkcji zaawansowanych: wersja edukacyjna może nie zawierać niektórych funkcji premium lub zaawansowanych narzędzi, które są dostępne tylko w pełnej wersji. Z różnicami zapoznasz się tutaj.
  • Zastosowanie komercyjne: licencja studencka jest przeznaczona wyłącznie do celów edukacyjnych, co oznacza, że nie można jej używać do projektów komercyjnych.
  • Wsparcie techniczne: wersja pełna oferuje szerszy zakres wsparcia technicznego, natomiast w licencji studenckiej jest ono ograniczone.

Aby przetestować program, wystarczy pobrać plik z nielimitowaną czasowo wersję demo. Wersję edukacyjną indywidualni studenci mogą zakupić na okres 12 m-cy, w sklepie online. Z kolei placówki dydaktyczne otrzymują wersję bezterminową, wraz z ewentualnymi aktualizacjami, bez dodatkowych opłat. Oferta cenowa dla każdej uczelni przygotowywana jest indywidualnie.

Sklep: https://sklep.aliant.com.pl/produkt/licencja-edukacyjna-12-m-cy-dla-studentow/

Avodiet

AvoDiet to kompleksowa platforma online ze wszystkimi narzędziami potrzebnymi do pracy dietetyka. Dzięki darmowemu 14-dniowemu okresowi próbnemu,  można przetestować wszystkie funkcjonalności programu bez żadnych ograniczeń. Studenci otrzymują rabat w wysokości 50% na abonamenty 6 i 12-miesięczne Standard oraz Premium. W celu uzyskania zniżki należy skontaktować się mailowo i przesłać dokumenty potwierdzające status studenta. Konto studenta nie posiada żadnych ograniczeń.

Cennik: https://avodiet.pl/#cennik

Dietico student

Program występuje w wersji online. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Funkcjonalność dla pojedynczego studenta jest tożsama z wersją dla placówek. Każda osoba posiada oddzielne konto. Konta nauczyciela i uczniów są niezależne od siebie. Można przetestować program bezpłatnie, przez 14 dni, ale istnieje możliwość wydłużenie tego okresu. Zakupu dokonuje się po zalogowaniu na wcześniej utworzone konto w programie i wybraniu odpowiedniego pakietu.

Cennik: https://dietico.pl/cennik/

DietetykPro Edu

To platforma działająca online umożliwiająca pracę z każdego urządzenia (komputer, tablet, telefon). Zakup odbywa się przez placówkę edukacyjną i w każdym momencie można dokupić dowolną ilość licencji. Po uzyskaniu dostępu studenci mogą korzystać z wersji programu specjalnie przystosowanej do nauki zawodu dietetyka. Dodatkowo na studentów czekają duże rabaty na przedłużenie programu po to, aby już w trakcie studiów mogli korzystać z pełnej wersji programu DietetykPro. Oprócz dostępu do najnowocześniejszej platformy wspierającej rozwój młodych specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia DietetykPro oferuje dodatkowe działania wspierające rozwój studentów m.in webinary naukowe oraz biznesowe.

Cennik: https://dietetykpro.pl/cenniki

Kcalmar w wersji akademickiej
Pakiet programu online Kcalmar.pro dostępny jest w wersji akademickiej dla placówek dydaktycznych. Cena ustalana jest indywidualnie, w zależności od liczby licencji oraz czasu trwania planu. Po aktywacji kont wykładowców mają oni możliwość włączenia dostępu dla studentów. Każdy użytkownik zyskuje osobiste konto, które po zakończeniu wersji akademickiej może zostać przekształcone w prywatne konto dietetyka, zachowując wszystkie wprowadzone dane. Użytkownicy mogą dzielić się stworzonymi jadłospisami z prowadzącym bezpośrednio w programie.
Dla studentów oraz absolwentów kierunku dietetyka przewidziane są zniżki na zakup programu w wersji Master i Premium, dostępnych w wariantach na 3, 6 i 12 miesięcy. Program Kcalmar.pro można przetestować za darmo przez 14 dni, co umożliwia sprawdzenie jego funkcjonalności i dopasowanie do własnych potrzeb.

Cennik: https://kcalmar.com/dietetyk/cennik/#plandetails

Dla studentów oraz absolwentów placówek dydaktycznych, w których nie jest dostępna wersja akademicka, przygotowane są korzystne promocje.

Make Me Diet dla studenta

To program online. Twórcy oprogramowania oferują zarówno wersję dla studentów, jak i dla placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Aktualnie w programie nie ma już modułu współpracy pomiędzy nauczycielem a studentem. Baza danych dostępna w programie jest jednakowa dla wszystkich. Twórcy zaznaczają na swojej stronie, że oferta studencka przeznaczona jest dla studentów uczelni wyższych, którzy są na studiach licencjackich lub magisterskich oraz nie ukończyli 26 roku życia. Co ciekawe, mimo ograniczeń wiekowych studenta, można otrzymać dostęp do programu bez żadnych ograniczeń funkcjonalności. Z racji statusu studenta, oferują niższą cenę niż standardowa. Program można przetestować za darmo przez 14 dni. Zakup realizowany jest przez utworzone wcześniej konto.

Cennik: https://makemediet.com/pl/cennik/

Nuvero student

To profesjonalny program dla dietetyków dostępny z każdego miejsca i z dowolnego urządzenia, gdyż możesz z niego korzystać na komputerze, tablecie a nawet smartphone. Jest także programem online. Pakiet STUDENT przeznaczony jest dla placówek dydaktycznych. Program można przetestować za darmo, przez 14 dni, w wersji standard.

Cennik: https://nuvero.pl/cennik/

PROGRAMY DO DIET W WERSJI EDUKACYJNEJ

ZESTAWIENIE

Poniżej przedstawiam tabelę, która porównuje wyżej wymienione programy do diet w wersji edukacyjnej.

Informacje na temat poszczególnych programów w tym artykule zostały zaktualizowane na podstawie informacji przesłanych nam przez przedstawicieli każdego z programów, za co ogromnie dziękujemy.

Aplikacje zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej, co ma na celu ułatwienie nawigacji i nie sugeruje żadnej hierarchii jakości ani funkcjonalności.

Podane ceny w tabeli to ceny brutto, uwzględniające podatek VAT.

Skalowanie diet oznacza możliwość przeliczenia diet na inną, wybraną kaloryczność.

FUNKCJA Aliant Avodiet Dietico DietetykPro Kcalmar Make Me Diet Nuvero
Cena 12 mcy 329 od 405,90 299 92,25, dostęp z uczelni dostęp z uczelni 299 dostęp z uczelni
Dostęp offline tak nie nie nie nie nie nie
Migracja danych do wer. pełnej tak tak tak nie tak tak tak
Liczba produktów 3750+ 1468+ 2140 4500 1568+ 1300+ 2850+
Liczba potraw 1200+ 931+ 3700 4400 1730+ 1000+ 970+
Wartości odżywcze 100 89 70 97 102 70+ 89
Obliczenia ze stratami tak nie nie nie tak nie tak
Plan treningu tak nie nie tak nie nie nie
Zmienna liczba posiłków tak tak tak tak tak nie tak
Zmienna potrzeba energetyczna tak tak tak tak tak nie tak
Szablony diet 2 8 0 0 0 15+ 12
Skalowanie diet tak tak nie tak tak tak tak
Max liczba dni diety 30 31 7 bez limitu 7 30 bez limitu
Max liczba posiłków 5 bez limitu bez limitu 10 12 bez limitu bez limitu
Dodawanie i edycja potraw tak tak tak tak tak tak tak
Dodawanie i edycja produktów tak tak tak tak tak prod. syst. – edycja przez skopiowanie tak
Oznaczenie pozycji nietolerowane / nielubiane / choroby bez chorób tak bez chorób tak bez chorób bez chorób tak
Oznaczenie pozycji wysoko, średnio i nisko glikemiczne tak tak filtr 'niskie IG’ (produkty – IG, ŁG, potrawy – ŁG) tagi 'niski IG’ ’niskie IG’ potrawy filtr 'niskie IG’ tak
Obliczenia średnich IG i ŁG diety tak nie tak tak tak ŁG nie
Wzory PPM 7 2 2 2 2 2 5
Zamiana dni diety i posiłków tak nie posiłki tak posiłki posiłki tak
Zamiana produktów w posiłku / diecie tak tak tak tak tak dieta tak
Wydruk diety i listy zakupów tak tak tak tak tak tak dieta
Dieta i lista zakupów PDF tak tak tak tak tak tak dieta
Kopiowanie obliczeń do Excel / zapis do csv tak nie nie nie nie nie tak
Przywrócenie pracy po awarii tak tak tak tak tak tak tak

Tab 1. Porównanie aplikacji dietetycznych dla studentów.

Informacje na temat poszczególnych programów w tym artykule zostały zaktualizowane na podstawie danych przesłanych nam przez przedstawicieli każdego z programów.

Podsumowanie

Ceny programów dietetycznych dla studentów są bardzo zróżnicowane, a każdy z nich oferuje możliwość przetestowania aplikacji. Większość z narzędzi dostępna jest w wersji online, z wyjątkiem Aliant, który jest aplikacją desktopową, która nie potrzebuje stałego dostępu internetu do swego działania. Aliant, Nuvero i Kcalmar to jedyne programy, które uwzględniają straty wartości odżywczych w swoich obliczeniach. Natomiast Aliant oraz DietetykPro Edu pozwalają na tworzenie planów treningowych z uwzględnieniem konkretnych dyscyplin sportowych, co automatycznie dostosowuje zapotrzebowanie kaloryczne w dni treningowe, zachowując odpowiedni bilans diety. Z kolei Dietico i DietetykPro Edu odznaczają się bogatą liczbą produktów i potraw w bazie oraz przystępną ceną. Większość programów oferuje jedynie dwa wzory do obliczenia podstawowej przemiany materii, podczas gdy Aliant ma ich aż siedem, Nuvero pięć. Avodiet, Make Me Diet oraz Nuvero oferują największa liczbę przykładowych diet. Z kolei Avodiet umożliwia ułożenie diety aż na 31 dni.

Wszystkie programy umożliwiają generowanie diety w formacie PDF oraz jej wydruk, jak również przywrócenie pracy w przypadku awarii komputera. Co ciekawe, jedynie Aliant i Nuvero pozwalają na eksport wyników obliczeń do Excela lub zapis w formacie CSV, co może być przydatne przy tworzeniu pracy licencjackiej, magisterskiej czy dyplomowej. Wszystkie aplikacje oferują możliwość dodawania nowych produktów i potraw do bazy, jednak nie wszystkie umożliwiają edycję wbudowanych pozycji. Można wówczas dodać nowe pozycje na bazie istniejących przez kopiowanie. W Aliant istnieje możliwość modyfikacji systemowych produktów i potraw, co daje większą elastyczność, np. w edytowaniu miar domowych, indeksu glikemicznego, czy przepisów.

Warto dodać, że każdy z tych programów jest wyjątkowy i  unikalny. Co je łączy? Każdy z nich chce jak najlepiej sprostać potrzebom przyszłych dietetyków.

Mam nadzieję, że moje porównanie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru i znaleźć program idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Tabela nie wyczerpuje wszystkich możliwości tych narzędzi, gdyż każdy program ma swoje unikalne cechy. Życzę Ci powodzenia w studiowaniu i zazdroszczę, że masz dostęp do tak wielu narzędzi, o których jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć. Powodzenia!

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Aliant, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, gotuje i spaceruje.