Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Jesień za pasem, a wraz z nią przedstawiamy kolejną aktualizację Alianta – modyfikacje na wydrukach diety. Co kryje się pod tym hasłem? Czytaj dalej, gdyż wszystko pokazujemy i tłumaczymy. W sumie wprowadziliśmy 5 nowości.

1. NOWA SEKCJA NA WYDRUKACH DIETY – ZALECENIA DO DIETY

Po wejściu do jednego z szablonów wydruku (PDF i HTML) z pewnością nie da się nie zauważyć nowej zakładki – ‘Zalecenia’. Na zdjęciu 1. widać podgląd okna z otwartą zakładką z zaleceniami.

Zdj. 1 Konfiguracja wydruku diety – nowa zakładka ‘Zalecenia’.

Zakładkę z zaleceniami możemy dopasować do swoich potrzeb i upodobań. Mamy następujące możliwości:

  • możliwość edycji nagłówka, co pozwala np. na spersonalizowanie nazwy zaleceń czy wpisania treści, która w danym momencie będzie nam potrzebna;
  • możliwość wyboru systemowego zdjęcia spośród aż 6 propozycji (zdj. 2);

Zdj. 2 Systemowe propozycje zdjęć do zaleceń.

  • możliwość podmiany systemowego zdjęcia na swoje zdjęcie – wystarczy wskazać własne zdjęcie na dysku komputera. Aby to zrobić klikamy w podgląd obecnie widocznego zdjęcia (zdj. 3);

Zdj. 3 Zmiana zdjęcia systemowego na własne.

  • możliwość wyłączenia suwakiem zdjęcia;
  • możliwość wyboru i edycji predefiniowanego, systemowego szablonu zaleceń na potrzeby bieżącej diety;

    Wraz z aktualizacją zostanie pobrany jeden, predefiniowany, systemowy szablon treści zaleceń. Aby treść szablonu pojawiła się na podglądzie, należy wybrać go na liście szablonów, co widzimy na zdjęciu 4.

Zdj. 4. Wybór predefiniowanego szablonu treści zaleceń.

Po wybraniu szablonu możemy go edytować (zdj. 5). Pamiętajmy, iż zmiany zapiszą się na potrzeby bieżącej diety.

Zdj. 5 Edycja predefiniowanego szablonu treści zaleceń na potrzeby bieżącej diety.

Uwaga: Zmianę treści szablonu na trwałe możemy dokonać po wejściu w menu w ‘Ustawienia – szablony zaleceń’. Po zapisie tam zmian, w celu załadowania nowej treści, na nowo należy wybrać edytowany wcześniej szablon. Patrz punkt 2.

WAŻNE!

Przekazywanie diety innemu użytkownikowi.

Kiedy przekazujemy ułożoną przez nas dietę innemu użytkownikowi, to wraz z dietą będą się przekazywać także zalecenia do diety (o ile były one dołączone), ale bez naszego zdjęcia. Ta zasada ma zastosowanie przy przekazywaniu diety za pośrednictwem Centrum Wymiany Diet oraz przy imporcie pacjenta (wraz z importem pacjenta pobierzemy jego diety).

Otwarcie diety

Tylko otwarcie całej diety załaduje również przypisane do niej zalecenia.

Dietę w całości możemy otwierać na 3 sposoby. Pierwszy sposób – poprzez ‘Dieta – otwórz’, drugi sposób – w karcie pacjenta w zakładce ‘Dieta – zrealizowane’, trzeci sposób – w kartotece pacjentów w kolumnie ‘Wybierz dietę’ wraz z wybraniem pacjenta, do którego jest przypisana.

Aby sprawdzić, czy do diety są dodane zalecenia, można rozwinąć widok diety w oknie ‘Dieta-Otwórz’ (zdj. 6).

Zdj. 6 Widok pliku z zaleceniami do diety w oknie ‘Dieta – Otwórz’.

Układając nową dietę na bazie już wcześniej ułożonych, możemy zaimportować do niej same zalecenia (z innej diety). Jak to zrobić? Po wejściu w ‘Dieta – otwórz’ odnajdujemy poszukiwane zalecenia i po ich zaznaczeniu, przeciągamy je na prawo do PLANU DIETY (gdziekolwiek) lub naciskamy klawisz ‘DODAJ DO PLANU’ (zdj. 7).

Zdj. 7 Import samych zaleceń z innej diety do bieżącej.

2. SZABLONY ZALECEŃ – RÓŻNE TREŚCI W ZALEŻNOŚCI OD PACJENTA

Dorobiliśmy możliwość utworzenia nowych szablonów treści zaleceń, ich edycji oraz usunięcia (zdj. 8). Poszukiwane funkcjonalności odnajdziemy po wejściu w menu w ‘Ustawienia – Szablony zaleceń’.

Zdj. 8 Dodawanie nowych szablonów zaleceń, edycja, usuwanie.

Wszystkie zmiany wykonane na oknie ‘Konfiguracja szablonów zaleceń do diety’ (zdj. 9) zapisują się na trwałe. Możemy dodawać nowe szalony zaleceń, edytować już istniejące, bądź usuwać niepotrzebne. Warto pamiętać, że po zmianie treści w tym miejscu, aby zmieniona treść pokazała się na wydruku, trzeba na nowo wybrać edytowany szablon (podczas konfiguracji wydruku, w zakładce ‘zalecenia’).

Zdj. 9 Okno konfiguracji szablonów zaleceń do diety – dodawanie nowych, edycja oraz usuwanie.

Jak dodać nowy szablon zaleceń?

W celu dodania nowego szablonu klikamy w niebieski plusik, następnie na oknie ‘Dodaj nowy szablon’ nadajemy nazwę zaleceń (zdj. 10).

Zdj. 10 Dodawanie nowego szablonu zaleceń do diety.

Następnie wpisujemy treść zaleceń i wychodzimy z tego okna naciskając na krzyżyk (zdj. 11).

Zdj. 11 Uzupełnienie treści zaleceń do nowego szablonu.

Wielkość okna regulujemy przykładając kursor myszki do krawędzi okna i przytrzymując na lewym kliku przeciągamy do pożądanej wielkości (zdj 12).

Zdj. 12 Regulacja wielkości okna 'Zalecenia do diety’.

Po rozwinięciu listy zaleceń widzimy dodane przez nas zalecenia (zjd 13). W ten sposób możemy przygotować sobie różne zestawy szablonów zaleceń.

Zdj. 13 Podgląd wszystkich dodanych szablonów zaleceń do diety.

3.  DIETA ORAZ PLAN TYGODNIOWY DIETY NA WYDRUKACH – MOŻLIWOŚĆ WYŁĄCZENIA MASY POTRAW

Dodaliśmy możliwość wyłączenia masy potraw w diecie oraz na planie tygodniowym diety. Dotyczy to wszystkich szablonów, niezależnie od wybranego formatu (PDF / HTML).

W celu wyłączenia masy potraw w diecie udajemy się do zakładki ‘DIETA’ i przy opcji ‘NAZWY POTRAW’ naciskamy klawisz z literką ‘g’, tak aby go uczynić nieaktywnym. Klawisz ten stanie się szary (zdj. 14). Niebieski klawisz oznacza funkcję aktywną, gramy przy potrawach będą widoczne.

Zdj. 14 Wyłącznik masy potraw w diecie.

Na zdjęciu 15 widać przykładowe potrawy z wyłączoną i włączoną gramaturą przy nazwie.

Zdj. 15 Potrawy z wyłączoną i włączoną gramaturą przy nazwach.

W celu wyłączenia masy potraw na PLANIE TYGODNIOWYM DIETY udajemy się do zakładki ‘PODGLĄD’ i przy opcji ‘PLAN TYGODNIA’ naciskamy klawisz z literką ‘g’, tak, aby go uczynić nieaktywnym. Klawisz ten stanie się szary (zdj. 16). Niebieski klawisz oznacza funkcję aktywną, gramy przy potrawach będą widoczne (zjd. 17).

Zdj 16. Wyłączony widok gramatury przy potrawach w planie tygodnia.

Zdj. 17 Włączony widok gramatury przy potrawach w planie tygodnia.

4. LISTA ZAKUPÓWMOŻLIWOŚĆ POBRANIA PDF, WYDRUKU I WYSYŁKI POPRZEZ E-MAIL, NIEZALEŻNIE OD DIETY

Wprowadziliśmy nowe możliwości związane z listą zakupów . Od teraz można łatwo pobrać tylko listę zakupów w formacie PDF lub skopiować ją do edytora tekstu z formatu HTML. Można także, bezpośrednio z obu rodzaju formatów (PDF / HTML), wydrukować listę zakupów, bądź wysłać ją bezpośrednio na maila pacjenta. Funkcje te są dostępne na oknie konfiguracji wydruku diety w zakładce ‘LISTA ZAKUPÓW’ (zdj 18 i 19).

Zdj. 18  Nowe funkcje na oknie konfiguracji listy zakupów – format PDF.

 Zdj. 19 Nowe funkcje na oknie konfiguracji listy zakupów – format HTML.

5. PRACA W GRUPIE – WAŻNE ZMIANY

Wraz z aktualizacją programu do wersji 65 wprowadziliśmy możliwość korzystania z zagranicznych produktów w ich oryginalnej pisowni. Przykładowo sytuacja ta będzie miała zastosowanie dla bazy norweskiej oraz niemieckiej. Konsekwencją tej zmiany jest zmiana sposobu zapisu diet. Bardzo ważną rzeczą jest, aby osoby pracujące w grupie i wymieniające się produktami, potrawami, pacjentami i dietami, miały tę samą wersję programu. W przeciwnym razie wymiana danych będzie nieprawidłowa. Zmiana ta tyczy się również osób pracujących indywidualnie, a korzystających z Centrum Wymiany Diet.

Co to oznacza w praktyce:

Osoba, która pracuje z niższą wersją, niż 65 (najnowsza aktualizacja), a która otrzyma do sprawdzenia dietę wykonaną w wersji 65, nie otworzy jej prawidłowo. Podobnie rzecz będzie wyglądała z importem produktów, potraw i pacjentów.

Najnowsza wersja (65) natomiast będzie otwierała i prawidłowo czytała diety wykonane w niższych wersjach programu. To samo tyczy się importu produktów, potraw i pacjentów.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.