Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Cały czas pracujemy nad rozwojem Alianta. Dzisiaj przygotowaliśmy kolejną aktualizację programu, w której znajdziecie dużo nowości. Poniżej opisujemy zmiany wraz z wizualizacją.

I NOWY KREATOR JADŁOSPISÓW

Miejsce, w którym mamy podgląd całego jadłospisu i które umożliwia nam układanie diety to kreator jadłospisów. Odnajdziemy go po wejściu w podsumowanie wszystkich dni w ‘RAZEM’ w kolumnie ‘DNI’, w zakładce ‘PLAN CAŁEJ DIETY’. Na rysunku 1 widzimy okno z otwartym kreatorem jadłospisów. W kolumnach znajdują się dni diety, w wierszach – posiłki. Na dole każdej kolumny znajduje się podsumowanie każdego dnia.

Rys. 1 Kreator jadłospisów.

Program sumuje ilość użytych kcal, białek (B), tłuszczów (T) oraz węglowodanów ogółem (W). Tłem komórki, w której podawane są obliczenia jest słupek pokazujący % zaspokojenie normy. Zielone tło – zaspokojenie normy między 90 a 110 % realizacji. Żółte tło – zaspokojenie normy poniżej 90% realizacji, czerwone tło – powyżej 110% realizacji (Rys. 2).

Rys. 2 Sumy ilości użytych kcal, białek, tłuszczów oraz weglowodanów og. wraz z oznaczeniem kolorystycznym (% zaspokojenie normy).

W posiłku podawana jest suma użytych kcal w stosunku do założonych. Na lewo od tych wartości widoczne są 3 małe słupki, które pokazują % realizacji zapotrzebowania na składniki w podziale na B, T, W og. (Rys. 3). Po zbliżeniu myszki pokaże nam się tooltip, w którym odczytamy wartości w %.

Rys. 3 Widok posiłku – % realizacji zapotrzebowania na składniki w podziale na B, T, W og.

W ostatniej kolumnie obliczana jest średnia z poszczególnych posiłków, w podziale na E, B, T, W og., a w prawym dolnym rogu ekranu widzimy obliczenia średniej z całej diety również w podziale na E, B, T, W og. (Rys. 4).

Rys. 4 Obliczenia średniej z całej diety.

Nad planem po prawej stronie, naciskając ikonę kosza, możemy wyczyścić jadłospis. Obok ikony kosza znajduje się ikona zapisu diety (Rys. 5).

Rys. 5 Ikony usuwania i zapisywania diety z widoku kreatora jadłospisów.

Ważne! To, ile dni i posiłków na raz zobaczymy na ekranie, będzie zależało od jego rozdzielczości i od tego jak duży mamy ekran. Czym wyższa rozdzielczość i większy ekran, tym więcej elementów zmieści się na nim. Zrzut wykonany na rys. 1 dotyczy ekranu o rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD).

Jakie operacje możemy robić w kreatorze jadłospisów?

1. Dodawać nowe pozycje – za pośrednictwem ikony plusa . Po jego naciśnięciu pokaże nam się baza produktów i potraw z 2 zakładkami ‘PRODUKTY’ i ‘POTRAWY’ . W wyszukiwarce wpisujemy pożądaną pozycję. W każdej chwili możemy ograniczyć wynik wyszukiwań tylko do produktów albo tylko do potraw, naciskając na wybraną zakładkę (Rys 6). Pozycje nietolerowane są oznaczane czerwonym wykrzyknikiem, nielubiane – szarym.  Oprócz tego program oznacza pozycje wysoko, średnio i nisko glikemiczne. Zielony słupek oznacza pozycje niskoglikemiczne, żółty – średnioglikemiczne, czerwony – wysokoglikemiczne. Program również oznacza użyte potrawy .

Rys. 6 Dodawanie nowych pozycji w kreatorze – wybór produktu/potrawy.

Po wyszukaniu i zaznaczeniu wybranej pozycji pokaże się nam okienko, które pomoże nam dodać wybraną pozycję do posiłku (Rys. 7).

Rys. 7 Dodawanie nowych pozycji w kreatorze – ustalanie ilości.

Na rysunku 7 widzimy podaną kategorię, w której zapisany jest produkt lub potrawa, ilość kcal/100 g, % udział energii w podziale na B, T, W. og i alkohol, poniżej ilość gram B, T, W. og i ewentualnie alkoholu. Na samym dole obrazka widzimy pasek zaspokojenia energii w %, który informuje nas o tym, w jakim stopniu wybrany produkt czy potrawa zaspokoją posiłek pod kątem energii. Od razu po otwarciu okienka informacja, która wyświetla się na pasku dotyczy 100 g wybranego produktu/potrawy. Aby dodać wybraną pozycję do posiłku podajemy gramaturę albo miarę domową albo korzystamy z funkcji ‘WG KCAL NA POS’. Funkcja ta doda nam wybraną pozycję zgodnie z ustalonym zapotrzebowaniem energetycznym posiłku. Program przeliczy za nas masę dodawanej pozycji. Jeśli chodzi o gramaturę możemy podać własną wartość lub zmieniać jej ilość o 10 g używając plusa lub minusa. Zamiast gramatury możemy wskazać miarę domową przypisaną do produktu/potrawy lub wpisać własną miarę. Podane miary możemy zmniejszać lub zwiększać za pomocą minusa lub plusa. Wybraną opcję zatwierdzamy klawiszem ‘DODAJ’.

2. Zmieniać ilość produktu/potrawy na inną – aby to zrobić najeżdżamy myszką na ikonę menu    i wybieramy 'zmień ilość’ (Rys. 8).

 

Rys. 8. Zamień ilość produktu/potrawy.

Na rysunku 9 widzimy okno, na którym wybieramy ilość produktu/potrawy.
Rys. 9 Zmiana ilości produktu/potrawy.

3. Zamieniać produkty/potrawy na inne (uwaga: funkcja zamiany wszystkich wystąpień danego produktu w całej diecie dostępna jest po wejściu w menu główne ‘Produkty – Zamień’). Funkcję zamieniania znajdziemy w tym samym miejscu, co funkcję zmieniania ilości (Rys. 10).

Rys. 10 Zamienianie produktu/potrawy na inne.

Wyszukujemy produkt/potrawę i zamieniamy (Rys 11).

Rys. 11 Wyszukiwanie produktu/potrawy do zamiany.

4. Kopiować produkt / potrawę.

Rys. 12 Kopiowanie produktu/potrawy.

Rys. 13 Wklejanie skopiowanej potrawy.

Kopiować możemy również najeżdżając myszką na wybrany produkt/potrawę, następnie należy przytrzymać ctrl, nacisnąć lewy klawisz myszki  i przeciągnąć do wybranego posiłku, trzymając cały czas 'ctrl’ włączony, zanim nie puścimy myszki (Rys. 14).

Rys. 14 Kopiowanie przy pomocy myszki z przytrzymaniem ctrl.

5. Kopiować cały posiłek – poprzez najechanie na ikonę menu przy kaloryczności na dole wybranego posiłku i naciśnięcie 'kopiuj’.

Rys. 15 Kopiowanie całego posiłku.

Po skopiowaniu posiłku, wybieramy miejsce, do którego chcemy wkleić kopię i wybieramy ikonę menu  w nowym miejscu, po czym naciskamy 'wklej’. Na rysunku 16 widzimy skopiowany posiłek z obiadu do II śniadania w innym dniu.Rys. 16 Wklejanie skopiowanego posiłku.

6. Przenosić produkt/potrawę (metodą 'drag and drop’ przeciągnij i puść) – najeżdżajmy myszką na wybrany produkt/potrawę, następnie naciskamy lewy klawisz myszki  i przeciągamy do wybranego posiłku, w którym puszczamy myszkę (Rys. 17).

Rys. 17 Przenoszenie produktu/potrawy.

7. Usuwać wybrane elementy lub cały posiłek – poprzez naciśnięcie ikony menu  przy wybranym elemencie lub całym posiłku, a następnie wybraniu usuń (Rys. 18).

Rys. 18 Usuwanie wybranego elementu lub całego posiłku.

8. Edytować posiłek.

Kiedy najedziemy na ikonę menu  na dole pod posiłkiem i klikniemy 'edytuj’ (Rys. 19), program przeniesie nas do panelu głównego diety, bezpośrednio do wybranego posiłku (Rys. 20).

Rys. 19. Edycja całego posiłku.Rys. 20. Edycja posiłku po wybraniu 'edytuj’ w kreatorze jadłospisu.

Przy układaniu diety możemy również korzystać z funkcji ‘Cofnij’  , w takich sytuacjach, jak:

  • dodanie produktu/potrawy do posiłku;
  • usunięcie produktu/potrawy z posiłku;
  • zmiana ilości;
  • zamiana produktu/potrawy na inną;
  • kopiowanie;
  • przenoszenie;

Do produktów i potraw pokazują się tooltipy z informacją o użytej ilości, podstawowej wartości odżywczej i użytych składnikach dla potraw (Rys. 21).

Rys. 21 Tooltipy do produktów i potraw w kreatorze jadłospisu.

II NOWY FILTR W WYSZUKIWARCE POTRAW

Możliwość dodania potraw wg zapotrzebowania kaloryczności posiłku odnajdziemy również na oknie wyszukiwarek potraw – lokalnej (własne potrawy) oraz innych użytkowników (Centrum Wymiany Potraw).

Wyszukiwarki potraw znajdują się w menu głównym, po wejściu w ‘potrawy-wyszukaj’. Do tej pory można było dodawać potrawy wg. ‘kcal/100 g potrawy’ oraz ‘kcal na porcję’. Od teraz mamy trzecią zakładkę – ‘kcal/posiłek’ (Rys. 22).

Rys. 22 Wyszukiwanie potrawy wg. kcal/posiłek.

Jak to działa?

Zakres wartości na wskaźniku będzie się zmieniał, w zależności od posiłku jaki zaznaczymy na widoku planu diety (Rys. 23). Zmieniać się będzie także wielkość porcji i kaloryczność potraw. Na rysunku 23 widzimy zaznaczony posiłek 3 (obiad), oraz adekwatne do tego posiłku wartości kaloryczne potraw.


Rys. 23 Wyszukiwanie potrawy wg kcal/posiłek.

Na rysunku poniżej (Rys. 24) widzimy zaznaczony posiłek 2 (II śniadanie) oraz przeliczoną kaloryczność potraw odpowiadającą II śniadaniu. Dodatkowo możemy zaznaczyć tag ‘przekąska’ w sekcji ‘FILTRUJ PO TAGACH’, aby zawęzić obszar poszukiwań do propozycji na II śniadanie. Metodą ‘drug & drop’ (‘przeciągnij i puść’) lub zaznaczając wybraną potrawę i wybierając klawisz ‘DODAJ DO PLANU’ możemy dodać potrawę, od razu do diety, z kalorycznością odpowiadającą zapotrzebowaniu na dany posiłek.

Rys. 24 Wyszukiwanie potrawy wg kcal/posiłek.

III ZMIANA DZIAŁANIA FILTRA 'FILTRUJ PO SKŁADNIKACH’ NA OKNIE WYSZUKIWAREK POTRAW

Filtrowanie po składnikach umożliwia wyszukiwanie potraw zawierających, bądź nie zawierających konkretnych składników. Modyfikacja działania tego filtra polega na tym, że od teraz program zawęża wyniki poszukiwań uwzględniając wszystkie zaznaczone składniki. Przykładowo, jeśli chcemy znaleźć potrawy zawierające banana i jaja, zaznaczamy te dwa składniki. Wcześniej program pokazał nam wszystkie potrawy zawierające banana i wszystkie potrawy zawierające jaja. Od teraz pokarze nam tylko te zawierające jaja i banana w jednej potrawie.

Na rysunku 25 program pokazuje potrawy, które zawierają banana. Jest ich 22.

Rys. 25 Wyszukiwanie potraw po składnikach.

Kiedy zaznaczymy kolejny filtr – jaja kurze całe, wyszukany obszar zmniejsza się nam do 4 (Rys. 26). Program wyszukał tylko te potrawy zawierające oba składniki – banana i jaja.

Rys. 26 Wyszukiwanie potraw po składnikach.

W podobny sposób możemy wyszukać potrawy nie zawierające banana  , ale zawierające jaja.

IV ZAPAMIĘTYWANIE SZEROKOŚCI KOLUMN W WIDOKU POSIŁKU

Standardowo kolumny w widoku posiłku na oknie głównym mają taką samą szerokość (Rys. 27). Jeśli zachodzi potrzeba zmiany ich wielkości, możemy to zrobić, a program zapamięta tę zmianę. Po ponownym otwarciu będziemy widzieć szerokości kolumn, które zostały przez nas ustawione wcześniej. Aby zmienić szerokość kolumn, wystarczy najechać myszką na pasek z nazwami kolumn, pomiędzy końcem jednej a początkiem kolejnej kolumny. Pojawi nam się ikona, następnie wystarczy ją nacisnąć i przesunąć myszkę w lewo lub z prawo. W ten sposób możemy zmienić szerokość każdej kolumny, aby dostosować widok do swoich potrzeb. Na poniższym obrazku (Rys. 27) widzimy zmienioną szerokość kolumn w widoku posiłku. Ta szerokość kolumn będzie odtwarzana podczas kolejnych wejść do programu.

Rys. 27 Zapamiętywanie szerokości kolumn w widoku posiłku.

V USUWANIE DIET Z POZIOMU KARTY PACJENTA

Wchodząc do karty wybranego pacjenta, w zakładce 'dieta – zrealizowane’ możemy usuwać przypisane danemu pacjentowi diety. Wystarczy zaznaczyć dietę do skasowania i wybrać ‘usuń’ (Rys. 28). Dzięki temu w łatwy sposób, w jednym miejscu możemy zrobić porządek z dietami konkretnego pacjenta.

Rys. 28 Usuwanie diety z poziomu karty pacjenta.

VI REGULACJA WIELKOŚCI WSKAŹNIKÓW MONITOROWANIA POSTĘPU W DIECIE W PODSUMOWANIU CAŁEJ DIETY LUB DNIA

Interesujące nas wskaźniki odnajdziemy w raportach realizacji dostępnych po wejściu w ‘RAZEM’ w kolumnie ‘DNI’ lub ‘POSIŁKI’. Ikona małej i dużej litery ‘a, A’ w podsumowaniu planu umożliwia wielokrotne zmniejszanie – małe ‘a’ oraz wielokrotne zwiększanie – duże ‘A’ wskaźników. Dzięki temu możemy dopasować wielkość wskaźników do swojej wygody, a także zmieścić potrzebną ilość wskaźników na używanym ekranie monitora. 

Rys. 29 Regulacja wielkości wskaźników monitorowania postępu w diecie w podsumowaniu dnia 1.

VII NOWY WSKAŹNIK MONITORUJĄCY ILOŚĆ WARZYW I OWOCÓW W DIECIE

Warzywa i owoce to podstawa każdej diety. Aby ułatwić monitorowanie ich ilości w układanym jadłospisie, wprowadziliśmy specjalny wskaźnik, który zlicza średnio ilość owoców i warzyw w poszczególnych dniach diety, a także dla całej diety. Bardzo szybko można sprawdzić, jak rozkłada się proporcja między warzywami i owocami oraz ile średnio jest ich przewidzianych w diecie.

Rys. 30 Wskaźnik ilości owoców i warzyw w diecie.

VIII MOŻLIWOŚĆ ZMIANY PRZYPISANIA DIETY DO PACJENTA NA DIALOGU 'ZAPISZ DIETĘ JAKO…’

Ta funkcja jest przydatna szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy bieżąco układaną dietę edytować w późniejszym czasie, ale dla innego już pacjenta. W momencie kiedy ją przypiszemy, w późniejszym czasie otworzymy ją od razu podczas wybierania pacjenta, któremu zostanie przypisana. Zaoszczędzi nam to czas, w szczególności, kiedy mamy w bazie bardzo dużo ułożonych jadłospisów.

Jak to zrobić?

Wybieramy w menu głównym opcję ‘Dieta-Zapisz jako’. Na oknie zapisu widzimy nazwisko pacjenta, do którego dieta jest przypisana. Aby przypisać ją nowemu pacjentowi, wystarczy wybrać ikonę plusa.

Rys. 31 Możliwość zmiany przypisania diety do pacjenta na dialogu 'zapisz dietę jako…’

Następnie rozwija się okienko wyszukiwarki. Wystarczy wyszukać innego pacjenta, wybrać go i zapisać zmiany.

Rys. 32 Możliwość zmiany przypisania diety do pacjenta na dialogu 'zapisz dietę jako…’

IX RAPORT DLA CAŁEJ DIETY WG POSIŁKÓW – DODANIE ŚREDNIEJ Z CAŁEJ DIETY.

W zakładce 'Raporty-raport diety’ generujemy 'raport dla całej diety wg posiłków’. W tej aktualizacji zostały dodane obliczenia średniej z całej diety (Rys. 33). Sumy wartości dla dni i średnie z całej diety poszczególnych składników są także w tym miejscu oznaczone kolorami.

Rys. 33 Widok raportu dla całej diety wg posiłków – dodana średnia z całej diety.

X USTAWIENIE WŁASNEJ WIELKOŚCI PODSUMOWANIA PLANU – W KAŻDYM MIEJSCU INNE

Wielkość podsumowania planu można dowolnie regulować, przesuwając suwakiem do góry i do dołu (Rys. 34). Wielkość obszaru podsumowania planu można od teraz ustawiać niezależnie od siebie, a więc możemy mieć inną wielkość w każdym miejscu, w którym znajduje się podsumowanie planu w programie. Inną wielkość możemy mieć w posiłku, inną  w podsumowaniu całego dnia, a inną w podsumowaniu całej diety.

Rys. 34 Regulowanie wielkości widoku podsumowania planu.

XI WYDRUK DIETY Z UWZGLĘDNIENIEM ZAWARTOŚCI FENYLOALANINY

Wydruk uwzględniający zawartość fenyloalaniny w produktach jest przydatny szczególnie dla pacjentów chorujących na fenyloketonurię. Aby wartości fenyloalaniny były widoczne na wydruku, trzeba ją zaznaczyć na liście składników, w zakładce 'dieta’, podczas konfiguracji wydruku. Na rysunku 35 widzimy podgląd wydruku z wartościami fenyloalaniny.

Rys. 35 Wydruk diety uwzględniający zawartość fenyloalaniny w produktach.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.