Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Codziennie słyszę reklamy cudownych środków bez recepty, które deklarują właściwości oczyszczające wątrobę z toksyn, a niektóre jako dodatkową korzyść podają utratę masy ciała. Ale czy wątroba rzeczywiście reaguje na te preparaty? Dr Nick Fuller postanowił to wyjaśnić. A oto jego odpowiedzi na nurtujące pytania: czy wątroba może być oczyszczona i co należy zrobić, aby nasza wątroba sprawnie funkcjonowała?

Wątroba dorosłego człowieka waży około półtora kilograma, co czyni ją jednym z największych organów w organizmie człowieka. Odpowiada ona za szereg funkcji, m. in. pomaga trawić tłuszcze, węglowodany i białka, aby ich produkty mogły być wykorzystane do dalszych przemian w organizmie.

Wątroba jest też swoistym magazynem chociażby witamin, czy składników mineralnych. Kiedy są potrzebne organizmowi, uwalnia je do dalszych przemian. Z kolei, kiedy spada poziom glukozy we krwi, wątroba uwalnia zmagazynowane zapasy glukozy z glikogenu. Ponadto wątroba metabolizuje toksyczne związki dostające się do organizmu w nieszkodliwe metabolity, bądź, o ile to możliwe, całkowicie eliminuje szkodliwe substancje z organizmu.

Inteligentny marketing doprowadził nas do przekonania, że wątroba zatruwa się, kiedy spożywamy pewne produkty, które mogą zawierać szkodliwe substancje, a dieta eliminująca te produkty i włączająca suplementy skierowane na detoksykację wątroby cudownie ją oczyszczą.

Ale czy wątroba może zostać „oczyszczona”?

Niestety mamy błędne przekonanie, że możemy oczyścić ciało stosując tzw. dietę „detox”. Nie ma czegoś takiego – podkreśla dr Fuller. Aby zrozumieć ten proces, najpierw należy zrozumieć czym jest toksyna. Toksyna, jest to szkodliwa substancja, która wnika do organizmu z otoczenia. Na przykład: tlenek węgla wydzielany z samochodów, bisfenol A (BPA) z tworzyw sztucznych, metale ciężkie (np. ołów, rtęć). Toksynami mogą być także leki, czy po prostu różne trucizny.

Należy pamiętać, że toksyczność danej substancji zależy od ilości jaką spożyjemy. Jak powiedział Paracelsus: Dosis facit venenum.

 

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną.
Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”

 

O detoksykacji należy mówić jedynie w momencie tak silnego zatrucia, że wymagana jest z tego powodu hospitalizacja. W innych przypadkach wątroba „walczy” z niepożądanymi substancjami w naszym organizmie i w konsekwencji są one wydalane z moczem bądź kałem. Są to chociażby uboczne produkty spożywanego przez człowieka jedzenia. Na przykład duże ilości białka mogą być niebezpieczne dla wątroby.

Aby mieć zdrową i dobrze funkcjonującą wątrobę należy przede wszystkim jeść zdrowe produkty, ograniczyć spożywanie takich substancji, jak alkohol, co na pewno zaprocentuje lepszym stanem wątroby. Monodieta, czyli spożywanie ciągle tego samego jedzenia może również obciążać wątrobę.

Jaki zatem jest najlepszy sposób na oczyszczenie wątroby?

Zdrowa, zbilansowana, urozmaicona dieta, oparta na wytycznych dla danego kraju. Nie należy ufać suplementom diety skierowanym na oczyszczanie wątroby, gdyż oczyszczą one jedynie nasze portfele, a deklaracje podawane w reklamach nie mają z reguły potwierdzenia naukowego.

Medycyna alternatywna jest jednym z najbardziej rozwijających się rynków na świecie. Organy zarządzające wciąż zachęcają przedsiębiorstwa do prowadzenia innowacyjnych badań na potwierdzenie skuteczności oferowanych przez nich produktów. Część firm faktycznie prowadzi badania, a ich deklaracje skuteczności i bezpieczeństwa są przejrzyste. Jednakże dowody działania zatwierdzonych składników nie powinny być uogólniane z produktu na produkt, gdyż badania dotyczą zwykle określonej kombinacji składników i dawek, a nie pojedynczych substancji.

Dlatego nie dajmy się zwieść reklamom i sprawdzajmy potwierdzenie skuteczności preparatu, który chcemy zastosować.

Autor: Nicole Senior

Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/