Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Dieta bogata w węglowodany pochodzenia roślinnego może zmniejszyć masę ciała i zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz poprawić działanie insuliny u osób z nadwagą, co wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrient we wrześniu 2018 r.

Podczas trwającego 16 tygodni badania klinicznego z randomizacją, naukowcy razem z Komitetem Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny podzielili uczestników badania na dwie grupy:

  • Grupa badania: spożywała dietę opartą na roślinach, wysokowęglowodanową, o niskiej zawartości tłuszczu;
  • Grupa kontrolna: utrzymująca dotychczasową dietę, z zachowaniem aktualnej masy ciała;

Grupa spożywająca dietę opartą na roślinach, unikała wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, spożywała oleje oraz ograniczyła spożycie tłuszczu do 20-30 gramów dziennie (15% energii z diety). Nie było ograniczeń spożycia kalorii i węglowodanów. Grupa kontrolna utrzymywała dotychczasową dietę, która obejmowała mięso i produkty mleczne. Żadna z grup nie zmieniła swojego trybu aktywności fizycznej. Całkowite spożycie węglowodanów nie zmieniło się w grupie kontrolnej, ale znacząco wzrosło w grupie badanej, której dieta była oparta na roślinach. Całkowite spożycie węglowodanów wzrosło zarówno jako spożycie bezwzględne, jak i odsetek całkowitej liczby kalorii. Uczestnicy tej grupy spożywali pełnoziarniste, minimalnie przetworzonych węglowodany pochodzące z: owoców, warzyw, całych ziaren i roślin strączkowych.

Wyniki:

Pod koniec badania okazało się, że wskaźnik masy ciała, masa ciała, masa tłuszczowa, trzewna objętość tłuszczu (tłuszcz wokół narządów) i insulinooporność znacznie się zmniejszyły w diecie opartej na roślinach. Nie było istotnych zmian w grupie kontrolnej.

„Modne, niekonwencjonalne diety często straszą ludzi na temat niekorzystnego wpływu węglowodanów. Badania pokazują jednak, że zdrowe węglowodany – z owoców, warzyw, strączków i pełnoziarnistych produktów – są najzdrowszym paliwem dla naszego organizmu „- mówi dr Hana Kahleova, kierownik badań klinicznych dla Komitetu Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny.

Więcej: A Plant-Based High-Carbohydrate, Low-Fat Diet in Overweight Individuals in a 16-Week Randomized Clinical Trial: The Role of Carbohydrates

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/