Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Ketony. Nie, to nie jest nazwa grupy muzyków, choć wokół ketonów jest dużo hałasu. Ketony jest to rodzaj paliwa, które produkuje wątroba z kwasów tłuszczowych (pochodzących z pożywienia, bądź z tkanki tłuszczowej), w momencie dużego ograniczenia spożywania węglowodanów, a co za tym idzie glukozy. Dieta ketogeniczna to postępowanie dietetyczne, polegające na stymulacji produkcji ketonów. Jakie są ich skutki dla zdrowia?

dieta ketogeniczna
Gdzie będziemy szukać odpowiedzi?

W randomizowanych, kontrolowanych badaniach naukowych. Dieta ketogeniczna wymaga ograniczenia spożycia węglowodanów do mniej niż 10% energii diety (mniej niż 50g dziennie dla dorosłego), a zwiększenie spożycia tłuszczów do 80% energii diety.

Oznacza to poważne ograniczenie spożycia:

  • większości owoców;
  • warzyw skrobiowych (marchew, kukurydza, groszek, dynia, ziemniaki, itp.);
  • produktów zbożowych (chleb, płatki śniadaniowe, makaron, ryż, kasza, itp.);
  • warzyw strączkowych (fasola, ciecierzyca, soczewica, itp.);
  • mleka i jogurtów;

Dla przeciętnego dorosłego, 10% energii lub 50g węglowodanów z diety dziennie to: 2 kromki chleba i kawałek owocu.

Na diecie ketogenicznej zamiast żywności zawierającej węglowodany spożywa się m.in.:
  • mięso, owoce morza, drób;
  • jaja;
  • ser;
  • masło i śmietanę;
  • tłuszcze i oleje;
  • warzywa o niskiej zawartości węglowodanów (np. sałata, cebula, papryka, itp.);
  • owoce o niskiej zawartości węglowodanów (np. jagodowe);

Na diecie ketogenicznej nie da się zbilansować posiłków tak, aby nie było niedoborów składników odżywczych, dlatego niezbędne jest przyjmowanie suplementów diety.

Padaczka

Dieta ketogeniczna została zbadana z udziałem dzieci z przewlekłą padaczką.
W takim przypadku dzieciom zazwyczaj podaje się dietę, która zapewnia 80% energii z tłuszczu, a resztę po 10% rozdziela się na węglowodany i białko.

Ostatni przegląd literatury w bazie Cochrane wykazał, że po zastosowaniu diety ketogenicznej przez 3 miesiące, u niektórych dzieci (nie u wszystkich) częstość napadów może ulec obniżeniu nawet o 85%.  Jednakże, każde badanie wzięte do przeglądu opisywało działania niepożądane – wymioty, zaparcia, biegunkę i inne. Wykazano także w innym badaniu, że choć dieta ta jest skuteczna ze względów medycznych, to nie poprawia jakości życia małych pacjentów. Dieta ketogeniczna, choć może pomóc niektórym dzieciom z padaczką, to nie jest panaceum. Ale jeśli ktoś posiada dziecko z częstymi, ciężkimi napadami epilepsji, może spróbować tej diety, ale pod stałym nadzorem lekarza i dietetyka.

Terapia nowotworowa

Niektóre rodzaje komórek nowotworowych używają glukozy jako paliwa. Z tego powodu, teoretycznie zmniejszenie stężenia glukozy we krwi może pomóc w leczeniu pewnych rodzajów nowotworów poprzez niedostarczanie nowotworowi paliwa. Niedawny, systematyczny przegląd przegląd badań naukowych zebrał wszystkie dostępne dane z badań z udziałem ludzi na ten temat. Nie przeprowadzono do tej pory randomizowanych badań kontrolnych, ale dostępnych było 15 innych badań klinicznych o mniejszej jakości, badań z opisem przypadku oraz badań kohortowych, obejmujących 330 osób.

Autorzy przeglądu stwierdzili, że „w przeciwieństwie do dużej uwagi badaczy, lekarzy i mediów w stronę potencjalnej roli leczenia nowotworów dietą ketogeniczną, brakuje dowodów na korzyści jej stosowania w zakresie rozwoju i progresji nowotworów oraz zmniejszenia skutków ubocznych terapii nowotworowej”. Najważniejsze co zostało stwierdzone, to pomimo szumu medialnego na ten temat, nadal potrzeba znacznie więcej badań naukowych o działaniu diety ketogenicznej w chorobach nowotworowych.

Odchudzanie.

Chociaż dieta ketogeniczna nie jest nowością, to nadal jest obecna na świecie jako jedna z najbardziej popularnych diet w celu utraty masy ciała. Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch dekad przeprowadzono znaczną liczbę randomizowanych, kontrolowanych badań  porównujących wysoko-tłuszczowe diety ketogeniczne z dietami o niskiej zawartości tłuszczu, a niedawno opublikowano na ten temat metaanalizę.

Wzięto w niej pod uwagę 13 badań, a w nich 1415 osób i stwierdzono, że ludzie spożywających dietę ketogeniczną, średnio przez około 1-2 lata stracili więcej kilogramów, poprawili ciśnienie krwi oraz profil lipidowy w porównaniu do osób spożywających diety niskotłuszczowe. Autorzy przeglądu stwierdzili, że „w dłuższej perspektywie oraz w porównaniu z terapią konwencjonalną różnice te mają niewielkie znaczenie kliniczne, choć statystycznie znaczące.”

A więc, jeśli dieta ketogeniczna w pewnych okolicznościach może być alternatywą dla innych diet, to w dłuższej perspektywie nie koniecznie będzie lepsza. Żywność odgrywa ważną rolę w życiu rodzinnym i społecznym, a  diety ketogeniczne mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia, szczególnie długo stosowane, a także w początkowej fazie mogą dokuczać działania niepożądane, np. zaparcia, zmęczenie, bóle głowy.

Tutaj można posłuchać audycji dr Alana Barclay’a na temat wpływu diety ketogenicznej na zdrowie.

Autor: Alan Barclay

dr Alan Barclay jest dietetykiem i szefem kuchni, który szczególnie interesuje się węglowodanami i cukrzycą. Jest autorem Reversing Diabetes (Murdoch Books) i współautorem 40 publikacji naukowych, The Good Carbs Cookbook (Murdoch Books), Managing Type 2 Diabetes (Hachette Australia) i The Ultimate Guide to Sugars and Sweeteners (The Experiment Publishing).

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/