Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

W miarę jak nasze talie się poszerzyły, tak i poszerzyły się talie naszych zwierząt domowych. Dziewiąte coroczne badanie kliniczne Stowarzyszenia Na Rzecz Walki z Otyłością Zwierząt (2016) doniosło, że blisko 54% psów i 59% kotów w USA miało nadwagę lub otyłość. W konkretnych liczbach szacuje się, że jest to około 41,9 miliona psów i 50,5 miliona kotów (obliczone to zostało w oparciu o prognozy populacji zwierząt w 2016 roku, dostarczone przez American Pet Products Association). Nadwaga powoduje, że koty i psy są narażone na zwiększone ryzyko chorób, takich jak: cukrzyca typu 2, choroba zwyrodnieniowa stawów, nadciśnienie oraz wiele nowotworów.

Niedawno opublikowane szwedzkie badanie przekrojowe, wykorzystujące dane z dokumentacji medycznej kotów odwiedzających akademickie centrum medyczne oraz z kwestionariusza dotyczącego ubezpieczonych kotów wykazało, że czynniki związane ze zwiększonym ryzykiem otyłości kotów były następujące: „Spożywanie głównie suchej karmy, bycie chciwym zjadaczem i brak aktywności „.

Jaka jest idealna waga dla kota? Autorka “Cat Bible” i “Radio Pet Lady”, Tracie Hotchner, mówi: “Trudno jest ocenić, ponieważ koty mają wiele różnych kształtów i rozmiarów. Jeśli jednak twój kot ma brzuch, który zwisa i kołysze się podczas chodzenia, to musisz coś zrobić, aby zmniejszyć jego wagę. Często oznacza to po prostu usunięcie wszystkich suchych pokarmów i zamiast tego, karmienie pokarmem w puszkach lub surowym, co według badań jest najlepszą dietą dla każdego kota. ”

Suchy pokarm nie jest odpowiedni dla kotów domowych, mówi Tracie. „Wielu weterynarzy, którzy podzielają moje niezadowolenie z powodu powszechnego używania suchej karmy, martwi się, że system trawienny kota jest poddawany próbie strawienia żywności, która nie jest dla niego przeznaczona. Koty nie są małymi psami, a sucha karma opracowana dla psów, została nieodpowiednio przeznaczona także dla kotów.

Hotchner postrzega przed suchą karmą dla kotów, jako uzależniającym, szkodliwym źródle pożywienia, które nazywa „pęknięciem kici”, ponieważ uważa, że zachęca kociaki do spożywania węglowodanów, czyli źródeł pokarmu pochodzenia roślinnego, których organizm kota nie jest w stanie trawić i metabolizować. Należy pamiętać, że dzicy przodkowie naszych kotów, które obecnie większość czasu przebywają na sofie, byli drapieżnikami, a ich dietę stanowiły małe zwierzęta, na które polowali. Wbrew pozorom kot domowy nadal bardzo przypomina dzikiego przodka.

Kto wymyślił suszone jedzenie dla psów i kotów? I kiedy? Ta historia ma fascynującą przeszłość, co odkryła redaktor GI News, Philippa Sandall. Historia mówi, że pod koniec lat pięćdziesiątych XIX wieku, elektryk z Ohio, James Spratt, wyruszył do Londynu, by sprzedawać piorunochrony. Zauważył psy, biegające wokół doków w Portsmouth, które zjadały okruchy sucharów, i wymyślił genialny pomysł. To on opatentował podobne suchary dla psów (psy mogą trawić pokarmy zawierające węglowodany). Spratt’s Patent Meal Fibrine Dog Cakes były pieczoną mieszanką pszenicy, korzenia buraka i warzyw połączonych z krwią wołową. Dopiero w dalszej kolejności pojawiła się sucha karma dla kotów.

Aby zaostrzyć apetyt, oto incydent z udziałem suchej karmy w czasie drugiej wojny światowej, zgłoszony przez 17-letniego marynarza z Massachusetts, który uratował kota po storpedowaniu statku. „Byliśmy w szalupie przez siedem dni, nie mając wiele do jedzenia, poza sucharami”, powiedział. „Kot nie przepadał za sucharami i nie chciał ich jeść, dopóki w łodzi nie wylądowała latająca ryba. Zanim jednak dotarliśmy do brzegu zjadł suchara i nawet ten przysmak mu się spodobał.” Prawdopodobnie marynarz tak zaimprowizował sytuację, aby kot nie domyślił się, że je suchary, tylko rybę.

Więcej informacji na temat kociej diety:
Overweight in adult cats: a cross-sectional study
Cats and Carbohydrates
Radio Pet Lady
Seafurrers. The Ships’ Cats Who Lapped and Mapped the World

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/