Wiele mówi się o wspomaganiu procesu odchudzania masażami ujędrniającymi, ale mało kto wspomina o poprawiającym przepływ płynów w organizmie drenażu limfatycznym.
W organizmie ludzkim występują dwa układy naczyniowe: układ krwionośny i układ limfatyczny. W układzie limfatycznym krąży płyn zwany limfą (lub chłonką). W ciągu doby do układu krwionośnego odprowadzonych powinno być 1-2 litrów chłonki. Zastój limfy w przestrzeniach międzykomórkowych prowadzi do powstawania obrzęków, co wpływa również na zwiększenie masy ciała.
Celem drenażu limfatycznego jest przepchnięcie limfy i udrożnienie węzłów chłonnych. Dlatego też, zabieg pozwala na:
- pozbycie się uczucia ciężkości (najczęściej nóg i rąk)
- likwidację obrzęków
- poprawię perystaltyki jelit co sprzyja lepszemu wypróżnianiu się
- polepszenie odporności organizmu
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO
- brak dolegliwości bólowych
- bladość skóry
- temperatura skóry nie jest podwyższona
- często szczególnie w początkowych etapach asymetryczna lokalizacja obrzęku
JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWO WYKONANY DRENAŻ LIMFATYCZNY
Podczas wykonywania zabiegu najważniejsze o czym musimy pamiętać, to fakt, że chłonka płynie tylko w jednym kierunku – DOSERCOWO, zgodnie z rozmieszczeniem naczyń żylnych i limfatycznych. Dlatego też, prawidłowo wykonany drenaż rozpoczyna się od opracowania okolicy kątów żylnych (okolica obojczykowa), miejsca w którym chłonka spływa do układu krwionośnego.
W kolejnym etapie opracowuje się klatkę piersiową, przeponę, jamę brzuszną, miednice mniejszą oraz kończyny i głowę. Naczynia limfatyczne mają średnicę mniejszą niż 1 mm. Siła ucisku podczas zabiegu jest niewielka, a tempo wykonywania ruchów jednosekundowe.
Fizjologiczną reakcją organizmu na drenaż jest zwiększona diureza, co pozwala na zmniejszenie masy ciała (z doświadczenia wiem, że nawet do 2 kg). Dobę po zabiegu można również mieć uczucie zimna i dreszcze. U kobiet nie jest wskazane wykonywanie tego typu zabiegu podczas menstruacji.
Aby poprawić krążenie płynów w organizmie i zlikwidować zatrzymywanie się w nim wody warto przeprowadzić drenaż limfatyczny po pomiarze składu ciała, najlepiej przed rozpoczęciem diety odchudzającej lub w początkowym etapie odchudzania.
Częstotliwość zabiegów ustala się indywidualnie w zależności od stanu pacjenta oraz przy uwzględnieniu chorób towarzyszących. W dłuższym procesie odchudzania, ze względu na efekt leczniczy i możliwość utrwalenia się korzystnych zmian ustala się dwa, a nawet trzy zabiegi tygodniowo.
Na kończyny górne i dolne poza drenażem manualnym możliwe jest wykonanie zabiegu mechanicznie przy pomocy aparatu do masażu uciskowego BOA. Jednak aby zwiększyć efektywność zabiegu zasadne jest manualne opracowanie większych węzłów chłonnych okolicy klatki piersiowej.
Przeciwwskazania do drenażu:
- niewyrównana niewydolność serca
- choroby przebiegające z wysoką temperaturą
- obrzęki i wysięki w następstwie ostrych stanów zapalnych i niewyleczonych chorób zakaźnych
- żylaki
Musimy pamiętać, że obrzęki limfatyczne spotykane są również u osób o prawidłowej masie ciała, gdyż krążenie zależne jest w dużej mierze od trybu życia. Dlatego też, istota jest regularna aktywność fizyczna, picie odpowiedniej ilości wody oraz zróżnicowana, bogata w warzywa dieta.
Bibliografia
- Biały S.: Manualny drenaż limfatyczny, RwP 2008; 1: 45
- Foldi M. Strobenreuther R.: Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner Wrocław 2005
- Houhg R., Ul Haq I.: Choroby wewnętrzne. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2005
- Walaszek R., Kasperczyk T., Magiera L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wydawnictwo BIOSPORT, Kraków 2007
- Zborowski A.: Drenaż limfatyczny. Wydawnictwo Az Adam Zborowski, Kraków 2004
Autor: Anna Felińska
mgr Anna Felińska – fizjoterapeutka, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdobytą wiedzę teoretyczną aktywnie wykorzystuje prowadząc Gabinet Rehabilitacji i Masażu w Gdańsku. Oprócz studiów ukończyła liczne kursy potrzebne do pracy w zawodzie, a obecnie studiuje w Akademii Osteopatii w Krakowie. Poza pracą zawodową lubi podróże, spacery i jazdę na rowerze.