Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Sezon karnawałowy w pełni, a dla wielu osób to także okazja do wypicia czegoś mocniejszego. Wiele jest mitów na temat alkoholu i diety. Zobacz co na ten temat pisze dietetyczka Nicole Senior. Jakie są fakty na temat alkoholu?

Fakty na temat alkoholu
Czy kilokalorie pochodzące z alkoholu naprawdę się liczą?

Niektórzy wierzą, że ponieważ alkohol jest toksyczny, to wątroba ‘spala’ go i od razu wykorzystuje, a więc nie może być on przemieniany i magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, kilokalorie z niego pochodzące się nie liczą. Niestety tak nie jest. Poza tym, podczas kiedy nasze ciało jest zajęte metabolizowaniem alkoholu, musimy do tego doliczyć energię pochodzącą z jedzenia, które zawsze towarzyszy konsumpcji alkoholu. Aby zgubić piwny brzuch, należy pić nie tylko mniej piwa, ale także innych alkoholi.

Czy piwa o mniejszej zawartości węglowodanów są zdrowsze?

Piwo nie należy do produktów o dużej zawartości węglowodanów. Piwo typu ‘lager’ zawiera tylko 2% węglowodanów, a więc około 7,5g w 375ml. Puste kilokalorie z cukrów dodanych powinny być ograniczane, ale szukanie piw o niskiej zawartości węglowodanów nie jest najlepszym pomysłem. Prawdziwym źródłem kilokalorii w piwie jest zawartość alkoholu, który stanowi około 75% całkowitej energetyczności piwa. Jeśli szukamy zdrowszej opcji, powinniśmy wybrać napój z mniejszą zawartością alkoholu. Ostatnio bardzo popularne są cydry, które zawierają więcej węglowodanów niż piwo. Standardowy cydr jabłkowy zawiera ok 6,5% węglowodanów, czyli 23g w 355ml, ale wartości te będą różne w zależności od rodzaju cydru (wytrawny czy słodki). Słodkie napoje alkoholowe znane jako ‘alco-pops’, czyli gotowe drinki w butelkach (zawierają ok. 4-5% alkoholu) oraz drinki samodzielnie przygotowywane mogą występować w wersji dosładzanej i nie, te niedosładzane oczywiście mają mniej kilokalorii. Drinki mają też to do siebie, że łatwo ich nadużyć, ze względu na dobry smak.

A co z winami o mniejszej zawartości alkoholu?

Niektórzy uważają, że wina o mniejszej ilości alkoholu nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż zawierają więcej cukru. Alkohol ma wyższą wartość kaloryczną niż węglowodany, dlatego będzie mniej korzystny, niż ilość cukru zawartego w winie. Patrząc na wino Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii, o 25% mniejszej zawartości alkoholu, można stwierdzić, że jeden kieliszek, 150ml wina, zawiera tylko 0,2g więcej cukru niż średnie białe wino. Zawiera także o 25% mniej kilokalorii. Dla wszystkich walczących ze zbędnymi kilogramami, jeśli napój z procentami, to lepszym rozwiązaniem będzie wino z obniżoną wartością alkoholu.

Czy czerwone wino jest zdrowsze niż białe?

Wiele osób uważa, że antyoksydanty zawarte w czerwonym winie są zdrowszą opcją. W rzeczywistości zarówno białe, jak i czerwone wina zawiera antyoksydanty oraz podobną ilość alkoholu. Dla zdrowia nie jest ważne co pijemy, ale jak to pijemy. Wino zyskuje przewagę, ponieważ pijemy je w sytuacjach uroczystych, podczas głównych posiłków. Piwo i napoje spirytusowe, nie. Na tej podstawie może pomyśleć, że osoby pijące wino mają ogólnie lepszą dietę.

Czy alkohol jest dla dobry dla zdrowia?

Jak zapewne wiemy, istnieją pewne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego związane z alkoholem, ale zależy to m. in od picia z umiarem, od wieku i ogólnego profilu zdrowia. Picie alkoholu niestety zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, szczególnie wątroby, jelit i piersi. Ponieważ korzyści z picia alkoholu nie są tak pewne, jak ryzyko z nim związane, nie należy rozpoczynać picia dla zdrowia.

Czy podawanie alkoholu nastolatkom uczy odpowiedzialnego picia?

Alkohol nie jest bezpieczny dla dzieci. Istnieje powszechne przekonanie, że wprowadzanie alkoholu dzieciom przez rodziców uczy je odpowiedzialnego picia. Niestety ma to odwrotny skutek, gdyż wczesna ekspozycja może zwiększyć ryzyko niebezpiecznego picia w życiu dorosłym. Nie można zapominać również, że alkohol może wpływać negatywnie na rozwój mózgu w okresie dorastania.

Czy mieszanie alkoholi pogarsza kaca?

Nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, że mieszanie napojów alkoholowych pogarsza kaca, choć wiele osób ma osobiste doświadczenia sugerujące, że tak. Wiemy natomiast, że nawet jeśli zawartość alkoholu jest identyczna, to niektóre napoje wpływają na kaca bardziej niż inne. To dlatego, że wpływa na to nie tylko sam alkohol, a zawarte w nim kongenery. Są to związki chemiczne nadające kolor alkoholom. Zasadniczo jaśniejsze napoje, takie jak białe wino, wódka, gin, zawierają mniej kongenerów. Ciemniejsze napoje, takie jak brandy i czerwone wino, zawierają więcej kongenerów, co wpływa na zwiększenie dolegliwości związanych z kacem.

Jaki jest najlepszy lek na kaca?

Niestety wieści nie są najlepsze, gdyż nie ma czegoś takiego jak lek na kaca. Jest natomiast kilka rzeczy, które można zrobić, aby kaca lepiej znieść:

  • Zjeść posiłek przed piciem alkoholu, wtedy opóźnia się wchłanianie alkoholu;
  • Nie należy przesuwać naturalnych granic. Ogólnie nasza wątroba może zmetabolizować jeden standardowy drink na godzinę;
  • Więksi ludzie mogą wypić więcej alkoholu, podczas gdy mniejsi poradzą sobie gorzej z tą samą ilością, co więksi ludzie;
  • Alkohol odwadnia, co wpływa na ból głowy następnego dnia, dlatego każdy kieliszek wódki czy drinka powinien być poprzedzony wypiciem szklanki wody;
  • Aby zminimalizować ryzyko zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi po spożyciu alkoholu, trzeba wypić sok owocowy przed snem oraz zaraz po przebudzeniu.
Fakty na temat alkoholu – podsumowanie
  1. Produkty alkoholowe są kaloryczne, a ich nadmierne spożywanie może przyczynić się do wzrostu masy ciała.
  2. Im mniejsza zawartość alkoholu w napoju tym mniejsza jego kaloryczność.
  3. Nie istnieje lek na kaca. Najlepszym środkiem jest zapobieganie powstawaniu kaca.
  4. Dla tzw. zdrowia kobiety i mężczyźni mogą wypijać nie więcej niż 2 standardowe drinki dziennie.
  5. Aby zminimalizować ryzyko kaca, można wypić nie więcej niż 4 drinki podczas imprezy (więcej niż 4 klasyfikowane są jako pijaństwo);
  6. Należy dążyć do co najmniej 2 dni bez wypicia żadnego alkoholu.

Autor: Nicole Senior

Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/