Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Choroby tarczycy są przyczyną wielu dolegliwości, a jednocześnie stanowią poważne zagrożenie dla organizmu, zwłaszcza jeśli nie są dobrze zdiagnozowane. W internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji, ale trudno jest odsiać prawdę od fałszu, a przecież nie da się wiedzieć wszystkiego. Pani doktor Magdalena Jagiełło – endokrynolog, napisała podręcznik świadomego pacjenta, o którym dzisiaj kilka słów na naszym blogu.

Chociaż książka w tytule skierowana jest do pacjentów, to tak na prawdę skierowana jest do wszystkich, których ten temat interesuje. Moim zdaniem powinien przeczytać ją każdy obecny i przyszły dietetyk, zwłaszcza ten, który w chorobach tarczycy się nie specjalizuje. Co najbardziej podoba mi się w tej książce? Opowiada o tarczycy prostym językiem, ale zawiera jednocześnie wiele trudnych terminów medycznych. Moim zdaniem napisana jest językiem opowiadania i bardzo wciąga. Czytając, czułam się tak, jakbym czytała powieść o tarczycy, jednocześnie przyswajając całą masę wiedzy. Jest to zdecydowanie kompendium merytorycznej wiedzy o tarczycy. Zawiera cały przekrój informacji w oparciu o literaturę fachową i o Evidence Based Medicine (EBM). Dla bardziej dociekliwych czytelników, na końcu książki znajduje się cały spis literatury. Jak wspomina sama autorka, książka powstała w oparciu o kilkunastoletnią praktykę lekarską oraz o doświadczenie przy prowadzeniu bloga medycznego. Oprócz wiedzy dotyczącej niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto, znajdziemy w niej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na blogu Pani Doktor.

Jakie tematy m. in. znajdziemy w tym podręczniku?

Oczywiście nie opiszę wszystkiego w szczegółach, bo musiałabym przepisać tutaj całą książkę, gdyż przekrój informacji jest na prawdę szeroki i wszystko wydaje się ważne. Książka składa się z 26 tematycznie podzielonych rozdziałów, zawiera ponad 320 stron wiedzy.

Opowieść o tarczycy zaczyna się od tego, jak ta tarczyca w ogóle działa, jak ocenia się jej stan oraz skąd biorą się choroby tarczycy. Dowiemy się także na czym polegają choroby autoimmunologiczne i kiedy warto, aby lekarz tarczycę podejrzał, np. w USG, ale także opisane zostały inne metody wizualnej oceny. Tutaj pierwsza zaleta książki. Mamy pod ręką podręcznik, dzięki któremu możemy wytłumaczyć pacjentowi na wizycie działanie tarczycy (znajdziemy w książce także wiele przydatnych schematów).

Co do samej choroby Hashimoto wyjaśnione zostało od początku, co to jest za choroba, jakie są czynniki ryzyka, czy można ją wyleczyć, a także o jej remisji. Dużą część Pani Doktor poświęca 'MASKOM HASHIMOTO’, czyli przeróżnym objawom, które mogą sugerować tę chorobę i jak się okazuje tych masek jest na prawdę dużo i tak dietetycy powinni te maski znać obowiązkowo, żeby w razie potrzeby podpowiedzieć pacjentowi wizytę u endokrynologa. Choroba Hashimoto może kryć się za bardzo niepozornymi objawami, co nie oznacza jednocześnie, że wszyscy musimy się jej obawiać.

Książka podejmuje również temat diety w chorobach tarczycy. Opowiada przede wszystkim o podstawach zrównoważonej diety i choć wydaje się banalny dla dietetyka, to warto się przekonać czy nic nas tam nie zaskoczy. Ponadto Pani Doktor omawia popularne diety w kontekście chorób tarczycy. Także to, czego nie zdążymy opowiedzieć na wizycie, pacjent może doczytać w domu a nawet powinien. Ponadto w książce napisane jest co z glutenem, laktozą czy goitrogenami przy chorobach tarczycy. Jeśli nasz pacjent będzie nadgorliwy, aby zastosować dietę bezglutenową bez potrzeby i żadne argumenty nie przemówią, to mamy pozycję literatury, do której możemy go spokojnie odesłać.

W podręczniku podjęty został temat metod leczenia tarczycy, a także odniesienie do metod alternatywnych. Jeden rozdział został nawet poświęcony normom TSH, czyli kto, jaki poziom TSH powinien mieć, aby było najbardziej prawidłowo. Dowiemy się ponadto, co z tarczycą wspólnego mają jelita i nadnercza. Znajdziemy także informacje o sytuacjach szczególnych, tj.: tarczyca a karmienie piersią, problemy z włosami, poporodowe zapalenie tarczycy, czy dziecko w brzuchu matki z problemami tarczycowymi jest narażone na chorobę tarczycy, tarczyca a zabiegi chirurgiczne, Hashimoto a insulinooporność oraz choroby tarczycy a dysbioza.

W jednym z rozdziałów Pani Doktor dzieli się 20 wskazówkami do wprowadzenia w życie dla dobra tarczycy. Nie da się opisać wszystkiego, co ta książka zawiera, trzeba ją po prostu wziąć do ręki. Co więcej książkę tę z pewnością polubi każdy dietetyk wyznający EBM.

Na koniec skromna uwaga, nikt nie wie wszystkiego, a nawet jeśli myślisz, że wiesz już wszystko, przeczytaj tę książkę, a na pewno znajdziesz w niej coś, co cię zaskoczy. Co więcej, wiedzę warto powtarzać i unowocześniać, jak wielu z nas powtarza, a to na prawdę wspaniała okazja. Książka jest świeżutka, z końca 2018 roku i zbiera wszystkie najważniejsze informacje o tarczycy. Ci bardziej zdolni mogą ją potraktować jako powtórkę wiedzy, a ci którzy chcą się doszkolić, na pewno nie będą żałować. Ja jestem bardzo zadowolona, że w nią zainwestowałam.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.