Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Liczne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat wykazały, że wysokie spożycie jogurtów, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2. W czasopiśmie Nutrition Today, Prof Tom Wolever mówi o glikemicznym i insulinowym wpływie jogurtu.

„Istnieją dowody na to, że dieta o niskim GI (ang. Glycemic Index – indeks glikemiczny) i niskim GL (ang. Glycemic Load – ładunek glikemiczny) wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Wartości GI dla 93 jogurtów, znajdujące się w bazie danych GI Uniwersytetu w Sydney mają średnio wartość 34, a większość (9 z 10) jogurtów ma niski indeks glikemiczny. W bazie danych 43 jogurty naturalne mają niższy wskaźnik glikemiczny (średnia GI = 27) niż 50 słodzonych jogurtów (średnia GI = 41). Różnicy tej nie tłumaczy sam cukier, ale raczej wyższy stosunek białka do węglowodanów w jogurcie naturalnym. Chociaż jogurt ma niski indeks glikemiczny, jego indeks insulinowy jest wyższy niż jego GI. Wysokie odpowiedzi na insulinę mogą być szkodliwe, ponieważ hiperinsulinemia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Nie miej to wcale nie musi być problem, ponieważ chociaż jego indeks insulinowy jest wyższy niż wskaźnik glikemiczny, to wskaźnik insulinowy jogurtu mieści się w zakresie wartości wskaźnika insulinowego dla nietłustych pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto, mieszane posiłki zawierające białko mleczne wywołują reakcje insulinowe podobne do tych, wywołanych przez mieszane posiłki o podobnym składzie zawierającym białko inne, niż mleczne. Ponieważ GI jogurtu jest niższy, niż w przypadku większości innych pokarmów zawierających węglowodany, wymiana jogurtu z innymi źródłami białek i węglowodanów może zmniejszyć GI i GL w diecie i jest zgodna z zalecanymi wzorcami żywieniowymi, które obejmują pełne ziarna, owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, ryby, oleje roślinne i jogurty. ”

Co to jest indeks insulinowy?

Prof Jennie Brand-Miller wyjaśnia. „Jedną z wielu funkcji insuliny jest działanie jako hormon wzrostu, którego zadaniem jest doprowadzanie składników odżywczych do komórek – nie tylko glukozy, ale także aminokwasów, budulców nowej tkanki. Kiedy jemy produkty bogate w węglowodany, nasz poziom glukozy we krwi wzrasta, a nasza trzustka uwalnia insulinę (hormon), która kieruje glukozę z naszego krwiobiegu do komórek naszego ciała, gdzie nasze ciało może wykorzystać ją jako bezpośrednie źródło energii lub przechowywać ją jako glikogen. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że pokarmy białkowe (mięso, ryby, jaja i nabiał) również stymulują wydzielanie insuliny – dlatego można je uznać za insulinogenne. ”

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney badają indeks insulinowy żywności (FII – food insulin index) od ponad 20 lat. „FII pokazuje, ile insuliny zazwyczaj uwalniane jest przez organizm w odpowiedzi na cały pokarm lub posiłek (uwzględniając węglowodany oraz ilość i jakość białka i tłuszczu). Niektóre produkty spożywcze potrzebują większej ilości insuliny, aby były lepiej wykorzystane, podczas gdy inne produkty spożywcze potrzebują jej znacznie mniej. Wybór żywności o niższym wskaźniku FII może pomóc zmniejszyć całkowite zapotrzebowanie organizmu na insulinę (produkowaną przez trzustkę lub dostarczaną z zewnątrz) – mówi dr Kirstie Bell, dietetyk i edukator diabetologiczny.

Więcej:

Badanie: Yogurt Is a Low-Glycemic Index Food.

Food Insulin Index: Validation of the food insulin index in lean, young, healthy individuals, and type 2 diabetes in the context of mixed meals: an acute randomized crossover trial.

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/