Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

The Sydney University GI Research Service (SUGiRS), założone w 1995 roku, w celu zapewnienia wiarygodnych informacji na temat indeksu glikemicznego produktów, przetestowało w ciągu ostatnich 20 lat wiele jogurtów – naturalny, smakowy, pełnotłusty, light. W tym samym czasie, liczne badania w recenzowanych czasopismach naukowych wykazały, że wysokie spożycie jogurtów, wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu II. Choć można wyjaśnić to zjawisko kilkoma mechanizmami, to prof. Tom Wolevery omówił ostatnio w Nutrition Today, wpływ jogurtu na glikemię i insulinemię:

„Istnieją dowody na to, że diety o niskim GI (ang. Glycemic Index) i niskim GL (ang. Glycemic Load) mają powiązanie z obniżeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Wartości 93 jogurtów w bazie Uniwersytetu Sydney wynoszą średnio 34, a większość (9 na 10) jogurtów charakteryzuje się niskim GI.  43 jogurty naturalne zawarte w bazie mają niższe GI (średnio GI = 27) niż 50 słodzonych jogurtów (średnio GI = 41). Różnica ta nie wynika z ilości spożytych węglowodanów, ale z wyższego stosunku białka do węglowodanów w jogurtach naturalnych. Chociaż jogurt ma niski indeks glikemiczny, to ma wyższy indeks insulinemiczny. Wysoka odpowiedź insuliny może być szkodliwa, ponieważ hiperinsulinemia jest związana ze wzrostem ryzyka cukrzycy typu 2. Niemniej jednak, nie musi to stanowić obawy dla spożywania jogurtu, gdyż chociaż indeks insulinemiczny jogurtu jest wyższy od jego indeksu glikemicznego, to indeks insulinemiczny jogurtu mieści się w zakresie niskiego poziomu. Ponadto, posiłki mieszane zawierające białka mleka krowiego, wywołują podobną odpowiedź insulinową do posiłków o podobnej kompozycji, zawierających białka inne, niż mleka. Ponieważ GI jogurtu jest mniejsze niż GI większości innych produktów spożywczych zawierających węglowodany, wymiana jogurtu z innymi źródłami białek i węglowodanów może zmniejszyć GI i GL w diecie. Jest także zgodna z rekomendacjami, zalecającymi spożywanie produktów  pełnoziarnistych, owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych, ryb, tłuszczów roślinnych i jogurtów.”

Co to jest indeks insulinemiczny?

Odpowiedziała prof. Jennie Brand-Miller.

„Jedną z funkcji insuliny jest działanie jak hormon wzrostu, który kieruje składniki odżywcze do komórek – nie tylko glukozę, ale też aminokwasy, czy składniki budulcowe nowych tkanek. Kiedy spożywamy produkty bogate w węglowodany poziom glukozy we krwi wzrasta, a trzustka uwalnia insulinę (hormon), który kieruje glukozę z krwiobiegu do komórek ciała, gdzie jest ona zużywana jako bezpośrednie źródło energii albo magazynowana w postaci glikogenu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że białka (z mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych) stymulują wydzielanie insuliny, dlatego nazywane są insulinogenne.”

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przez ponad 20 lat badali insulinowy indeks żywności (ang. food insuline index, FII). „FII mówi o tym, ile insuliny uwalnia organizm w odpowiedzi na całe jedzenie lub na posiłek (węglowodany, ilość i jakość białka oraz tłuszcz). Niektóre produkty potrzebują więcej insuliny, aby były lepiej wykorzystane, a inne mniej. Wybór produktów o niższym FII może pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę.” Powiedziała dietetyczka i edukator diabetologiczny dr Kirstie Bell.

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/