Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Badania epidemiologiczne wykazały, że podwyższone ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2 mają osoby cierpiące z powodu problemów ze snem lub wykonujące pracę zmianową. Inne badania wykazały związek między zaburzeniami snu a niepożądanym przyrostem masy ciała, gdzie zwiększenie tkanki tłuszczowej było związane z utratą masy mięśniowej – co samo w sobie wiąże się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali wykazali, że jedna noc utraty snu ma specyficzny wpływ na regulację ekspresji genów i metabolizmu u ludzi. Może to tłumaczyć, jak praca zmianowa i chroniczna utrata snu zaburzają metabolizm człowieka i niekorzystnie wpływają na skład ciała.

Naukowcy przebadali 15 zdrowych osób o prawidłowej masie ciała, które uczestniczyły w dwóch sesjach laboratoryjnych, podczas których wzorce aktywności i posiłków był wysoce wystandaryzowane. W losowej kolejności uczestnicy spali normalną noc (ponad osiem godzin) podczas jednej sesji, a podczas drugiej sesji nie spali całą noc. Rankiem po każdej nocnej sesji pobierano małe próbki tkanek (biopsje) z podskórnej tkanki tłuszczowej uczestników i mięśni szkieletowych. Te dwie tkanki często wykazują zaburzony metabolizm w stanach takich jak: otyłość i cukrzyca. O tej samej porze rano pobrano próbki krwi, aby umożliwić porównanie wszystkich tkankowych przedziałów wielu metabolitów. Metabolity te obejmowały: cząsteczki cukru, a także różne tłuszcze i aminokwasy (bloki budulcowe białek).

Próbki tkanek ujawniły, że stan niedoboru snu spowodował specyficzną tkankowo zmianę w metylacji DNA, mechanizm regulujący ekspresję genu. Metylacja DNA jest tak zwaną modyfikacją epigenetyczną, która jest zaangażowana w regulację sposobu włączania lub wyłączania genów każdej komórki w organizmie i ma wpływ zarówno na czynniki dziedziczne, jak i środowiskowe, takie jak aktywność fizyczna.

„Nasze nowe odkrycia wskazują, że utrata snu powoduje specyficzne dla tkanek zmiany w stopniu metylacji DNA, w genach rozprzestrzenionych w ludzkim genomie. Nasza równoległa analiza tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej umożliwiła nam ujawnienie, że metylacja DNA nie jest regulowana podobnie w tych tkankach w odpowiedzi na nagłą utratę snu „- mówi Jonathan Cedernaes, który kierował badaniem. „Interesujące będzie zbadanie, w jakim stopniu jedna lub kilka nocy snu zdrowego może normalizować zmiany metaboliczne, które obserwujemy na poziomie tkanek w wyniku utraty snu. Dieta i ćwiczenia fizyczne są czynnikami, które mogą również wpływać na metylację DNA, a zatem czynniki te mogą zostać wykorzystane w celu przeciwdziałania niekorzystnym metabolicznym skutkom utraty snu „- mówi naukowiec.

Więcej informacji:

Acute sleep loss results in tissue-specific alterations in genome-wide DNA methylation state and metabolic fuel utilization in humans

For more information, please contact: Jonathan Cedernaes, M.D., Ph.D. at the Neuroscience Department, Uppsala University. jonathan.cedernaes@neuro.uu.se

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/