Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Żywność ekologiczna jest ogólnie postrzegana jako zdrowsza i lepsza dla środowiska. „Organiczny” odnosi się do produktów roślinnych i zwierzęcych, hodowanych lub uprawianych bez sztucznych nawozów, pestycydów, regulatorów wzrostu i innych substancji chemicznych. Zamiast tego, dozwolone jest stosowanie naturalnych nawozów, takich jak: kompost lub obornik i zwalczanie szkodników za pomocą technik takich, jak np. płodozmian.

Organiczny

USDA, czyli Departament Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych reguluje termin „organic”, czyli „ekologiczny” oraz określa standardy, które integrują praktyki kulturowe, biologiczne oraz mechaniczne, które to z kolei promują np. jazdę rowerem po zasobach, równowagę ekologiczną, czy chronią różnorodność biologiczną. W Australii rząd nie reguluje używania słowa „organiczny”, więc zapewnieniem o tym, że produkt jest ekologiczny, jest jedynie słowo producenta lub hodowcy. Jednakże, produkty z certyfikatami ekologicznymi są regularnie kontrolowane przez niezależną jednostkę certyfikującą i muszą spełniać jej szczegółowe wymagania, mniej lub bardziej rygorystyczne.

Czy produkty ekologiczne smakują lepiej?

To zależy. Na przykład owoce i warzywa egzotyczne, uprawiane na mniejszych farmach, mogą być mniejsze lub zawierać mniej wilgoci, co wpływa na wzmocnienie smaku. Smak organicznych mięs może odzwierciedlać bardziej zróżnicowaną dietę. Są jednak też inne czynniki, w tym świeżość produktów, gleby i klimatu. I tak, zwykłe jabłko zakupione prosto z farmy, na ogół będzie smakować lepiej, niż organiczne, które od tygodni przebywa w chłodni.

Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie. Składniki organiczne nie dodają korzyści zdrowotnych, np. żywności wysoko przetworzonej. Organiczne ciastka są nadal ciastkami i zazwyczaj zawierają tyle samo kcal co zwykłe ciastka. W przypadku świeżych, pełnych produktów spożywczych, sprawa jest bardziej skomplikowana. Niedawny przegląd naukowy donosi, że podczas gdy niektóre uprawy organiczne mogą mieć nieco wyższy poziom przeciwutleniaczy, autorzy wnioskują, że nie jest możliwe oszacowanie, w jakim stopniu spożycie żywności ekologicznej może wpływać na zdrowie człowieka, ponieważ „nie ma praktycznie żadnych opublikowanych danych, a okresowe badania kohortowe koncentrują się na chorobach przewlekłych (np. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory i stany neurodegeneracyjne) i kontrolowanych badaniach interwencji dietetycznych u ludzi, porównując efekty diety organicznej i konwencjonalnej”.

Tak więc rozpoczynanie zdrowego odżywiania od kupowana ekologicznych produktów nie powinno być pierwszym krokiem. Większym problemem jest spożywanie przez wiele osób zbyt dużo wysoko przetworzonej żywności, dla której ekologiczna etykieta nie jest istotna. Większość osób je za mało warzyw. Ponieważ organiczne warzywa są zazwyczaj droższe, jedzenie wystarczającej ilości konwencjonalnych warzyw (pięć dziennie) miałoby większy wpływ na odżywianie, niż zakup mniejszej ilości ekologicznych warzyw. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, cała żywność, zarówno ekologiczna, jak i konwencjonalna, musi spełniać wymogi bezpieczeństwa żywności w kraju, w którym jest sprzedawana. Na przykład FSANZ (Food Standards Australia and New Zealand) reguluje całą żywność sprzedawaną w Australii, aby zapewnić, że jakiekolwiek zanieczyszczenia chemiczne znajdują się w ilościach poniżej maksymalnego limitu pozostałości. Limit ten jest ustalony znacznie poniżej poziomu, który mógłby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów.

Czy metody rolnictwa ekologicznego są bardziej zrównoważone?

Podczas gdy odpowiedź na to pytanie może wydawać się twierdząca, na to pytanie także nie ma jednoznacznej odpowiedzi.  Zgodnie z najnowszą metaanalizą, organiczne systemy rolne zużywają o 15% mniej energii. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że systemy organiczne nie opierają się na syntetycznych nawozach i pestycydach, które wymagają dużej ilości energii do wyprodukowania. Z drugiej strony zauważono, że żywność konwencjonalna zużywa mniej ziemi (mniej wylesiania) i ma mniejszy wpływ na pobliskie ekosystemy wodne (co oznacza mniejszy zakwit glonów i martwych stref wodnych). To samo badanie wykazało, że zarówno organiczne, jak i konwencjonalne systemy miały podobną emisję gazów cieplarnianych i porównywalny wpływ na kwasowość gleby (niekorzystny wpływ, który ogranicza wzrost roślin). To samo badanie wykazało, że zarówno organiczne, jak i konwencjonalne systemy miały podobną emisję gazów cieplarnianych i porównywalny wpływ na kwasowość gleby (niekorzystny wpływ, który ogranicza wzrost roślin). Nie ma wyraźnej przewagi, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, ale potrzeba więcej badań na ten temat. Co więcej, rolnictwo ekologiczne jest mniej intensywne i dlatego nie jest w stanie wesprzeć wzrostu populacji, przewidywanego na 9 miliardów ludzi do roku 2050. Nie da się nakarmić świata ekologiczną żywnością, ale można zadziałać hybrydowym podejściem. Łączenie aspektów metod rolnictwa ekologicznego, takich jak kompostowanie i płodozmian z tradycyjnym rolnictwem, w celu zmniejszenia zużycia energii.

Czy wydawać dodatkowe pieniądze na produkty ekologiczne?

Bezpieczeństwo: wszystkie produkty żywnościowe, organiczne i konwencjonalne, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa żywności.
Żywienie: aby uzyskać korzyści odżywcze, należy jeść więcej warzyw (konwencjonalnych lub ekologicznych).
Środowisko: metody ekologiczne i konwencjonalne mają swoje wady i zalety. Możemy mieć większy wpływ na środowisko, redukując marnowanie żywności i spożywając więcej produktów roślinnych zamiast zwierzęcych.
Uzyskaj to, za co płacisz: wybierz certyfikowane produkty organiczne, aby upewnić się, że są naprawdę ekologiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Rachel Ananin AKA TheSeansonalDietitian.com

Autor: Nicole Senior

Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/