Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Nauka rozpoczęła się na dobre. Czas zatem pomyśleć o tym, jak ją ułatwić, czyli o zainwestowaniu w program do układania jadłospisów. Nie trudno zauważyć, że na rynku dostępnych jest coraz więcej aplikacji dietetycznych dla studentów. Postanowiliśmy porównać wybrane programy do układania diet w wersji edukacyjnej. Jeśli jesteś ciekaw, czym poszczególne programy dietetyczne dla studentów się różnią, koniecznie czytaj dalej.

Na samym dole artykułu znajdziesz tabelę, która zbiera wybrane funkcje programów dla dietetyków w wersji edukacyjnej oraz oznaczenie, jaka funkcja, w jakim programie do układania jadłospisów się znajduje, a jaka nie. W tabeli umieściliśmy aż 25 wybranych funkcji. Z kolei wcześniej przedstawiam krótką charakterystykę poszczególnych programów dietetycznych, wraz z informacją o tym, do kogo producenci kierują swoją aplikację dietetyczną.

JAKIE ROZWIĄZANIA ZNAJDZIEMY NA RYNKU?

Na rynku dominują programy dietetyczne udostępniane w modelu SaaS (ang. Software as a Service), potocznie zwanymi internetowymi lub online. W tym wypadku nie jest konieczne instalowanie programu na komputerze, ponieważ cała baza danych oraz sam program przechowywane są na wspólnym serwerze dostawcy usługi. Wystarczy dostęp do Internetu oraz wybrana przeglądarka, by po wpisaniu właściwego adresu oraz zalogowaniu się, uzyskać dostęp do narzędzia. Rozwiązanie to wymaga zaakceptowania regulaminu świadczenia usługi oraz dokonania zapłaty.

Obok powyższego rozwiązania dostępne mamy również aplikacje desktopowe, w przypadku których program jest instalowany na dysku osobistego komputera. Tutaj cała baza danych oraz wszystkie komponenty systemu przechowywane są na dysku. Z kolei program uruchamia się za pomocą skrótu na pulpicie. By skorzystać z takiego programu, należy wnieść opłatę oraz zaakceptować warunki umowy licencyjnej.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale dzisiaj nie o tym.

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ…

Po pierwsze pamiętaj, że liczą się osobiste preferencje. Producenci aplikacji dietetycznych starają się sprostać potrzebom swoich najlepiej, jak tylko potrafią. Po drugie, dzięki temu, że mamy wybór, a programy różnią się pewnymi elementami, jest większa szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Po trzecie warto zawsze, w miarę możliwości, porównać kilka programów, co postanowiliśmy umożliwić. Wreszcie warto zastanowić się, na jakich funkcjach nam najbardziej zależy. Co ważne, to co sprawdzi się jednej osobie, nie zawsze będzie odpowiednie dla innej. Jeśli już kupisz program do układania diet, daj mu czas, żeby się do niego przyzwyczaić.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ZAKUPEM?

  • WYMAGANIA SPRZĘTOWO-SYSTEMOWE

Zanim kupimy wybrane oprogramowanie, warto sprawdzić, jakie są minimalne wymagania sprzętowo-systemowe. Ze względu na szybki postęp techniczny lepszą opcją jest dostosowanie posiadanego sprzętu do wybranego systemu (nie odwrotnie).

  • POMOC TECHNICZNA I AKTUALIZACJE

W przypadku wszystkich rozwiązań IT niezwykle istotnym elementem są warunki udzielania pomocy technicznej. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy zainteresować się tym, w jakiej formie świadczone są tego typu usługi, jak szybko uzyskuje się odpowiedź, czy wiążą się one z dodatkowymi opłatami.

  • ZAPISY UMOWY LICENCYJNEJ/REGULAMINU ŚWIADCZENIA USŁUG

Przed zakupem należy zapoznać się z warunkami zawieranej umowy licencyjnej lub postanowieniami regulaminu świadczenia usług – muszą być one dostępne dla klienta przed akceptacją ich warunków.

Jeżeli spośród dostępnych rozwiązań wybierzemy już najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, należy sprawdzić jego wersję testową jeszcze przed właściwym zakupem. Dzięki temu będzie możliwość zweryfikowania, czy oprogramowanie faktycznie spełnia nasze oczekiwania.

CO KONKRETNIE MAMY DO WYBORU

Aliant edu

Aliant jest aplikacją desktopową. Jest to jedyny program dietetyczny w wersji edu, który umożliwia pracę offline. Ofertę kierujemy zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta / ucznia, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich / policealnych / wyższych / podyplomowych. Z kolei baza produktów i potraw w wersji edu, zarówno dla pojedynczych studentów, jak i dla placówek jest taka sama. Funkcjonalność również. Aby przetestować program wystarczy pobrać i zainstalować nielimitowaną czasowo wersję demo. Wersję edukacyjną studenci mogą zakupić na okres 12 m-cy w sklepie online. Placówki otrzymują wersję wieczystą, wraz z ewentualnymi aktualizacjami, bez dodatkowych opłat. Oferta  dla każdej uczelni przygotowywana jest indywidualnie.

Sklep: https://sklep.aliant.com.pl/produkt/licencja-edukacyjna-12-m-cy-dla-studentow/

Dietico student

Program występuje w wersji online. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Funkcjonalność dla pojedynczego studenta jest tożsama z wersją dla placówek. Każda osoba posiada oddzielne konto. Konta nauczyciela i uczniów są niezależne od siebie. Można przetestować program za darmo, przez 14 dni. Po zakończeniu okresu testowego funkcje programu zostają zablokowane.  Zakupu dokonuje się po zalogowaniu na wcześniej utworzone konto w programie i wybraniu odpowiedniego pakietu.

Cennik: https://dietico.pl/cennik/

Dietik.Pro

Program online. Student lub placówka edukacyjna do wyboru mają trzy pakiety Standard, Pro oraz Premium, które różnią się ceną oraz dostępnymi funkcjonalnościami. Cena dla studenta jest niższa, niż ta podana na stronie www, skierowana dla zawodowych dietetyków. Program można kupić na raty. Dodatkowo możemy zdecydować, czy chcemy subskrypcję na 1 miesiąc, 6 miesięcy czy 12 miesięcy. Skrócenie czasu trwania planu powoduje zwiększenie stawki w przeliczeniu na miesiąc w porównaniu do planu na 12 miesięcy.  Studenci kupujący Dietik.Pro indywidualnie mogą używać programu także komercyjnie. W tabeli z porównaniem programów uwzględniłam wersję pro, dlatego trzeba mieć na uwadze, że w wersji standard może nie być wszystkich funkcji. Dietik.Pro można przetestować przez 14 dni, zakładając darmowe konto.

Cennik: https://dietik.pro/cennik-dietik-pro-ile-kosztuje-korzystanie-z-programu/

Edu DietetykPro

Edu DietetykPro jest aplikacją online. Twórcy kierują tę wersję wyłącznie do placówek dydaktycznych. Cena jest ustalana indywidualnie i zależy od ilości licencji, które szkoła chce zakupić oraz od czasu ich trwania. Wersja ta została skonstruowana w ten sposób, że studenci otrzymują dostęp do programu od uczelni. W każdej chwili placówka może dokupić dodatkowe konta dla nowych studentów. Baza danych jest taka sama zarówno w wersji edu, jak i wersji standardowej. Nie da się jednak kontynuować pracy na tej samej bazie danych, kupując wersję DietetykaPro po skończeniu studiów. Możliwe jest przetestowanie programu przez 7 dni po wcześniejszym zgłoszeniu takiej chęci do Dietetyka pro.

Cennik: https://dietetykpro.pl/cenniki

Kcalmar basic

Jest programem online. Plan Basic jest dedykowany studentom. Oddzielnie dla placówek przewidziana jest wersja akademicka, której cena ustalana jest indywidualnie. Zasada jej działania jest podobna jak u Edu DietetykPro. Dostęp do programu studenci otrzymują od uczelni. Nauczyciel administruje kontami studentów. Kcalmar można przetestować za darmo, przez 14 dni.  Program Kcalmar w planie basic można kupić bezpośrednio ze strony, wybierając odpowiednią opcję. Cena za program na stronie tyczy się planów 2-letnich. Z kolei na dalszym etapie zakupu można wybrać też plan na 1 miesiąc, 6 miesięcy lub 12 miesięcy. Skrócenie czasu trwania planu powoduje zwiększenie stawki w przeliczeniu na miesiąc w porównaniu do planu 2-letniego.

Cennik: https://kcalmar.com/dietetyk/cennik/#plandetails

MakeMeDiet dla studenta

To program online. Twórcy oprogramowania oferują zarówno wersję dla studentów, jak i dla placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Oferty te różnią się między sobą, np. poprzez możliwość interakcji nauczyciel – student. Baza danych dostępna w programie jest jednakowa dla wszystkich. Twórcy zaznaczają na swojej stronie, że oferta studencka przeznaczona jest dla studentów uczelni wyższych, którzy są na studiach licencjackich lub magisterskich oraz nie ukończyli 26 roku życia. Co ciekawe, mimo ograniczeń wiekowych studenta, można otrzymać dostęp do programu bez żadnych ograniczeń funkcjonalności. Z racji statusu studenta, oferują niższą cenę niż standardowa. Program można przetestować za darmo przez 14 dni. Zakup realizowany jest przez utworzone wcześniej konto.

Cennik: https://makemediet.com/pl/cennik/

Nuvero student

Jest także programem online. Twórcy oferują w tym roku kalendarzowym promocję dla studentów, która polega na bezpłatnym dostępie. W ofercie mają też wersję programu dla placówek dydaktycznych, gdzie możliwe są interakcje pomiędzy nauczycielem a uczniami / studentami. Program można przetestować za darmo, przez 14 dni, w wersji standard.

Cennik: https://nuvero.pl/cennik/

TiqDiet

Program online. Dedykowany jest zarówno indywidualnym studentom, jak i placówkom dydaktycznym. Indywidualni studenci otrzymują niższą cenę niż ta, która jest widoczna w cenniku na stronie www. Wersja dla studentów nie różni się pod względem funkcjonalności niczym od wersji dla zawodowego dietetyka. Zakup programu możliwy jest po zalogowaniu się na konto programu. TiqDiet można przetestować za darmo, przez 14 dni.

Cennik: https://tiqdiet.com/pl/cennik/

RANKING PROGRAMÓW EDU

Poniżej przedstawiam tabelę, w której zostały zebrane wszystkie wyżej wymienione programy w jednym miejscu.

FUNKCJA Aliant edu Dietico student Dietik.Pro EduDietetykPro Kcalmar Basic MakeMeDiet dla studenta Nuvero student TiqDiet
Cena brutto za 12 miesięcy 150 zł 299 zł Standard 345 zł

Pro 595 zł

Premium 895 zł

dostęp tylko poprzez uczelnię 708,48 zł 249 zł 0 zł 121,77 zł
Dostęp do programu offline tak nie nie nie nie nie nie nie
Kontynuacja pracy na tych samych danych po ustaniu statusu studenta tak tak tak nie tak tak tak tak
Liczba produktów 3600+ 980 1580 9000 1460 1300+ 1200+ 1600+
Liczba potraw w bazie 500+ systemowych 2100+ użytkowników 2740+ 2950+ 3700 1400 1000+ 220+ 600+
Liczba analizowanych wartości odżywczych 100 70 84 97 100 70 89 181
Obliczenia z uwzględnieniem strat składników odżywczych tak nie nie nie tak nie nie nie
Plan treningowy uwzględniający kaloryczność z dyscyplin sportowych tak nie tak tak nie nie nie nie
Zmienna liczba posiłków tak tak tak tak tak nie tak nie
Zmienne zapotrzebowanie energetyczne tak tak tak tak nie nie tak nie
Liczba przykładowych diet 2 0 108 diet

108 planów diet

0 4 10 0 16
Przeliczenie ułożonych diet na inną kaloryczność, z zaokrągleniem lub bez tak

z zaokrągleniem

nie tak

z zaokrągleniem

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

nie
Max liczba dni w jadłospisie 30 7 bez limitu bez limitu 7 30 bez limitu 37
Max liczba posiłków w jadłospisie 5 bez limitu bez limitu 10 bez limitu bez limitu bez limitu bez limitu
Dodawanie i edycja potraw tak tak tylko potrawy własne tak tak tak tak tak
Dodawanie i edycja produktów tak tak tylko produkty własne tak tylko dodawanie tylko dodawanie tak tak
Oznaczenie produktów / potraw nietolerowanych/nielubianych/wykluczonych w chorobach pacjenta tak, bez chorób tak, bez chorób nie

tylko filtr wykluczający nielubiane/nietolerowane

tak, bez chorób tak, bez chorób tak, bez chorób tak nie
Oznaczenie produktów / potraw z rozróżnieniem na wysoko, średnio i nisko glikemicznych tak nie filtr 'niskie IG’ nie nie

filtr 'niskie IG’

nie tak tak

nieliczne pozycje

Obliczenia średnej wartości indeksu i ładunku glikemicznego dla całej diety tak tak tak tak tak tylko ŁG nie nie
Liczba wzorów do obliczenia PPM 7 2 2 2 2 2 1 3
Zamiana dni diety i posików między sobą tak tylko posiłki tylko posiłki nie tylko posiłki tylko posiki tak nie
Zamiana produktów w posiłku lub całej diecie tak tylko w całej diecie tak nie tak tylko w całej diecie tylko w całej diecie nie
Wydruk diety i listy zakupów tak tak tak tak tak tak tylko dieta tak
Dieta i lista zakupów w pdf tak tak tak tak tak tak tylko dieta tak
Skopiowanie wyników obliczeń do Excel lub zapis do csv tak nie nie nie nie nie nie nie
Odtworzenie bieżącej pracy w przypadku nagłego wyłączenia się komputera tak tak tak tak tak tak tak tak

Tab 1. Porównanie aplikacji dietetycznych dla studentów.

Drogi czytelniku. Wszelkie informacje do tego artykułu starałam się zebrać jak najbardziej rzetelnie. Jeśli jednak zauważysz nieścisłości przy którymś z programów, skontaktuj się ze mną pod adresem: kontakt@aliant.com.pl.

Wnioski płynące z porównania programów w tabeli.

Ceny programów skierowanych dla studentów dietetyki są bardzo zróżnicowane. Każdy z programów umożliwia przetestowanie swojej aplikacji dietetycznej. Większość programów dla dietetyków w wersji dla studenta jest programami online, tylko Aliant jest aplikacją desktopową. Co więcej, tylko Aliant i Kcalmar umożliwiają uwzględnienie strat wartości odżywczych w obliczeniach. Z kolei tylko Aliant, Dietik.Pro i Edu DietetykPro umożliwiają ustalenie planu treningowego z uwzględnieniem konkretnych dyscyplin sportowych. Dzięki czemu program automatycznie podwyższy zapotrzebowanie kaloryczne w dni treningowe, tak aby zachować równy bilans w trakcie całej diety. Dietico oraz TiqDiet nie umożliwiają przeliczania diet na inną kaloryczność. Większość programów posiada tylko 2 wzory do obliczenia podstawowej przemiany materii. Z kolei w Aliancie dostępnych jest aż 7 wzorów. Wszystkie programy umożliwiają generowanie diety do .pdf i jej wydruk, a także odtworzenie bieżącej pracy w przypadku nagłego wyłączenia się komputera. Co ciekawe, tylko Aliant pozwala na skopiowanie wyników obliczeń do Excel lub zapis do formatu .csv. Jeśli weźmiemy pod uwagę dodawanie i edycję produktów oraz potraw, to wszystkie programy umożliwiają dodawanie nowych pozycji, ale nie wszystkie umożliwiają edycję produktów i potraw z wbudowanej w program bazy. W większości przypadków możliwe jest dodawanie nowych pozycji na bazie już istniejących, czyli poprzez kopiowanie produktu / potrawy. Jedynie w Aliancie można wprowadzać zmiany w systemowych produktach / potrawach, co umożliwia przykładowo edycję miar domowych lub wysokości indeksu glikemicznego w produkcie lub edycję przepisu / tagów wybranej potrawy.

Mam nadzieję, że moje porównanie pozwoli Ci podjąć dobrą decyzję i wybrać taki program, który będzie skrojony na miarę. Porównanie to starałam się zrobić rzetelnie, gdzie wybrałam najbardziej przydatne studentom funkcje. Mam nadzieję, że mi się to udało. Tabela nie wyczerpuje możliwości i funkcji żadnego z programów. Życzę wszystkim miłego studiowania i zazdroszczę wam, że macie tyle możliwości, których ja, jako studentka jeszcze nie miałam, choć nie było to tak bardzo dawno temu.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.