Soja i produkty sojowe (tofu, tempeh, napoje sojowe oraz inne produkty z soi) są głównymi przedstawicielami rodziny roślin strączkowych. Stanową podstawę azjatyckich diet od tysięcy lat, ale także podstawę diety wegetariańskiej i wegańskiej. Są doskonałym źródłem białka, zawierają błonnik, żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Mają mniej węglowodanów i tłuszczu niż inne rośliny strączkowe, większość tłuszczu to kwasy tłuszczowe wielonienasycone.
Na ogół produkty sojowe nie odgrywają znaczącej roli w typowej zachodniej diecie. Natomiast soja jest regularnie spożywana przez wielu Azjatów na wszystkich etapach życia, od niemowlęctwa do starości. Ta różnica w poziomie spożycia soi spowodowała rozpoczęcia badań nad soją, mówi dr Joanna McMillan. „Naukowcy odkryli, że poziom występowania chorób serca oraz wielu nowotworów, w tym raka piersi, był znacznie niższy w krajach azjatyckich, gdzie jada się soję, w porównaniu do poziomu zachorowania na Zachodzie. Przeprowadzono liczne badania, w celu ustalenia, jaki składnik soi może mieć działanie ochronne” – mówi dr Joanna McMillan.
„Badania koncentrowały się na dwóch aspektach dotyczących soi – białka soi oraz związków występujących w soi, zwanych izoflawonami. Izoflawony to fitoestrogeny (oznaczające „estrogen roślinny”) mające podobną strukturę do hormonu estrogenu. Te fitoestrogeny mogą działać na dwa sposoby:
- Mogą działać jak estrogen. Może być to korzystne na przykład podczas menopauzy, gdy spada poziom naturalnych estrogenów. Teoretycznie spożywanie w tym czasie wystarczającej ilości soi bogatej w fitoestrogeny może zmniejszyć objawy menopauzy.
- Mogą blokować działanie estrogenu. Jest to potencjalnie korzystne np. w tkance piersi, w której estrogen stymuluje wzrost zarówno komórek normalnych, jak i nowotworowych. W badaniach na zwierzętach wykazano, że przynajmniej jeden z izoflawonów soi, zwany genisteiną, hamuje rozwój raka piersi.
Ponadto wykazano, że izoflawony są silnymi przeciwutleniaczami i mogą w ten sposób przyczyniać się do ochrony przed chorobami, w tym rakiem i chorobami serca” – mówi dr Joanna. „Nie polecam jednak spożywania wysoko-przetworzonych produktów sojowych, takich jak produkty z ekstraktu białka sojowego. Spożywanie żywności przetworzonej może mieć inne skutki, w porównaniu ze spożywaniem tradycyjnych produktów sojowych w Azji.” (Więcej informacji o soi w linku poniżej, na blogu dr Joanny).
Więcej:
Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre
Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/