Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Kursy, szkolenia czy konferencje odbywają się przez cały rok, ale studia podyplomowe można wybrać jedynie raz, czasem dwa razy do roku. Zbliża się październik, czas kiedy znów można pomyśleć o posiadaniu statusu studenta.

Jakie studia podyplomowe wybrać będąc dietetykiem? Kierunków rozwoju może być na prawdę dużo i nikt nie powiedział, że muszą to być studia stricte związane z tematem żywienia, ale takie są najbardziej typowe.

Studia podyplomowe to na pewno obowiązek, konieczność poświęcenia części weekendów, ale także dużo przyjemności, możliwość poznania nowych ludzi i poszerzenia horyzontów 🙂 Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto się zawsze dobrze zastanowić, gdyż studia podyplomowe po pierwsze są o wiele droższe niż szkolenia, po drugie trwają 2-3 semestry, a po trzecie na koniec trzeba napisać pracę albo zdać egzamin.

Jak już wspomniałam, dietetyk może kształcić się w różnych kierunkach. Oferta studiów jest dość szeroka, a każdy z nas ma inne zainteresowania. Poniżej przedstawiamy najciekawsze kierunki wraz z cenami (podane ceny tyczą się płatności za wszystkie semestry).

  1. Psychodietetyka– zapewne wszyscy już znamy tę nazwę, ale warto o tym napisać, gdyż wiele osób nadal rozważa podjęcie takich studiów. Studia te w praktyczny sposób pokazują jak powinna wyglądać efektywna komunikacja z pacjentem/klientem z zaburzeniami jedzenia (otyłość, bulimia, anoreksja, uzależnienie od jedzenia). Nauczymy się też jak wspierać pacjentów z chorobami dietozależnymi. A poniżej uczelnie, które oferują ten kierunek:
  1. Psychodietetyka z elementami neurobiologii.
  1. Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych – zapewne uczyliśmy się tego na studiach, ale może ktoś potrzebuje odświeżyć wiedzę albo ją uzupełnić.
  1. Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie – nie wszyscy będziemy specjalistami w diecie dla sportowców. Będą to studia dla zapalonych miłośników dietetyki sportowej, bądź dla osób, które chcą rozpocząć pracę w tej dziedzinie dietetyki.
  1. Ekologia żywienia
  1. Ekologia żywności jest to kierunek, który można realizować nie wychodząc z domu. Gdzie? W Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie, są to studia przez internet (2 semestry, 2200 zł). Nabędziemy tam wiedzę odnośnie suplementów i dodatków do żywności, witamin, podstaw fitoterapii i dietoterapii. Uczelnia oferuje też inne kierunki w formie e-learningu.
  2. Technologia winiarstwa –a więc wiedza z zakresu podstaw uprawy winorośli oraz produkcji win czy podstaw projektowania winiarni. Tego wszystkiego dowiemy się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).
  3. Pokrewny kierunek do poprzedniego– Dyplomowany enolog – technologia winiarska i miodosytnicza, ale tym razem na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (2 semestry, 5000 zł).
  4. Technologia piwowarstwa – dla wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy w browarze lub założeniem własnego minibrowaru. Szkoleniem przyszłych mistrzów zajmuje się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).
  5. Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia – kierunek idealny dla miłośników ziół oraz ich wykorzystania w diecie i kosmetyce. Program obejmuje m. in. botanikę roślin, uprawę, toksykologię, utrwalanie ziół, fitoterapię, projektowanie zakładu przetwarzania ziół. W swoje progi przyjmuje:
  1. Praktyczne zarządzanie placówkami żywienia zbiorowego i hotelami – nowoczesny manager – dla osób pragnących zdobywać, jak również rozwijać, swoje kompetencje z zakresu zarządzania w obiektach noclegowych i w gastronomii, wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu prawa, ekonomii i finansów, niezbędnych do zarządzania w hotelarstwie i gastronomii. Gdzie? W Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu (3 semestry, 3500 zł).
  2. Food studies – ta nazwa zaskoczyła mnie najbardziej, a okazuje się, że są to studia dla osób zainteresowanych tematyką kulinarną i wiążących swoją karierę z gastronomią, turystyką, mediami kulinarnymi oraz life stylowymi, a także dla chcących uzupełnić wiedzę związaną z kulinariami w różnych aspektach. Kierunek dostępny na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2 semestry, 5900 zł).
  3. Systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności studia specjalnie zaprojektowane dla osób nadzorujących bezpieczeństwo zdrowotne żywności w produkcji i dystrybucji żywności. Gdzie? Na SGGW w Warszawie (2 semestry, 4800 zł).
  4. Dobra praktyka produkcyjna i higieniczna oraz audytowanie systemów jakości zdrowotnej żywności – studia dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 3600 zł), obejmują m. in. tematykę prawa żywnościowego, systemów jakości, zagrożeń dla żywności, kontroli żywności.
  5. Analityka, Bezpieczeństwo i Certyfikacja Żywności– studia kształcące przyszłych specjalistów z zakresu kontroli jakości i bezpieczeństwa w procesie wytwarzania żywności (GMP, GHP, HAACP, ISO itp.). Co ważne, po ukończeniu studiów uzyskujemy certyfikat „Asystent Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności” Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Studia są dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (2 semestry, 3700 zł).
  6. Coaching zdrowiaCollegium Civitas w Warszawie (7790 zł). Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do profesjonalnego korzystania z narzędzi dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia. Absolwenci będą potrafili wspierać swojego klienta/pacjenta w zdobywaniu pewności siebie, wzmocnieniu zaangażowania i motywacji do zmiany oraz realizowaniu procesu dochodzenia do własnych, skutecznych rozwiązań problemów w obszarze zdrowia i żywienia.

A czy myślisz, że dietetyk nie może studiować pedagogiki, zarządzania, czy finansów i rachunkowości? Pewnie, że może, a czasem nawet musi, bo tak na prawdę możemy trafić do pracy w bardzo różne miejsca i wtedy mogą być potrzebne najdziwniejsze umiejętności, o których podczas studiowania dietetyki nawet byśmy nie pomyśleli. Zatem do dzieła, jeśli zastanawiasz się nad podjęciem kolejnych studiów, to może mój artykuł zainspiruje Cię do tego, aby znaleźć coś dla siebie. Może coś z opisanych wyżej? A może coś zupełnie innego? Wybór należy do Ciebie. A jeśli szukasz ciekawych szkoleń czy konferencji zajrzyj tutaj.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Aliant, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, gotuje i spaceruje.