Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Kwiecień jest ważnym miesiącem w kalendarzu religijnym wielu milionów ludzi na całym świecie. Pascha rozpoczyna się 8 kwietnia, Wielkanoc 10, a Ramadan 23. Podobnie, jak w przypadku wielu ważnych wydarzeń życiowych, ucztowanie, charakterystyczne potrawy i napoje, post, są ważnymi elementami każdego z tych świąt.

Pascha upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej. W Biblijnej Księdze Wyjścia Bóg sprowadził na starożytnych Egipcjan 10 plag. Aby oszczędzić Izraelitom ostatecznej plagi (śmierci wszystkich pierworodnych synów Egiptu), Bój pouczył ich, aby oznaczyli swoje drzwi krwią młodego baranka, aby Bóg wiedział, które domy ma ominąć.
Izraelczycy świętują Paschę wraz ze świętem Seder, które oznacza początek wielodniowego świętowania. Tradycyjne święto Seder polegało na omówieniu biblijnej historii, wypiciu czterech filiżanek wina (zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety), jak również spożyciu symbolicznych potraw umieszczonych na talerzu Sederowej Paschy, a także odpoczynku, który symbolizował świętowanie wolności.

Na typowym talerzu sederowej Paschy znajdują się określone potrawy:
  • Karpas (pietruszka lub seler) symbolizuje początkowy rozkwit Izraelitów w Egipcie i nową wiosnę.
  • Charoset (mieszanka świeżych lub suszonych owoców, orzechów, przypraw, miodu, a czasem wina) reprezentuje zaprawę, której używali Izraeliccy niewolnicy do budowy budynków dla Faraona.
  • Mirra (gorzkie zioło, często chrzan) reprezentuje gorycz niewolnictwa.
  • Chazeret (drugie gorzkie zioło, często sałata rzymska).
  • Z’roa (pieczona kość jagnięca) symbolizuje baranka, którego Izraelici złożyli w świątyni w Jerozolimie.
  • Beitzah (pieczone jajo na twardo) symbolizuje ofiarę, która była składana w każde święto, a którego krągłość symbolizuje cykl życia.
  • Trzy kawałki macy oraz pojemnik ze słoną wodą lub octem również znajdują się na stole podczas Seder.

Maca jest to przaśny placek z pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa lub mąki orkiszowej i wody. Jest spożywany w celu przypomnienia Izraelitom, jak szybko ich przodkowie uciekli z Egiptu (nie ma czasu, aby chleb wzniósł się). Ponadto maca symbolizuje „chleb biedaka”, ma przypomnieć o pokorze oraz o tym, jak wyglądało życie zniewolonych. Z drugiej strony, Chametz, czyli jakikolwiek produkt spożywczy, który miał kontakt z wodą i pozwolono mu fermentować i rosnąć, nie może być spożywany podczas Paschy.

Wielkanoc

Upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i wolność od grzechu i śmierci. Zmartwychwstanie poprzedza seria świętych dni, upamiętniających drogę Jezusa do ukrzyżowania. Wszystko zostało opisane w Nowym Testamencie. Śmierć Jezusa upamiętnia Wielki Piątek. Jezus zmartwychwstał 3 dnia od swojej śmierci na krzyżu. Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem, okresem postu, modlitwy i pokuty.

W Zachodnim Chrześcijaństwie Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni (liczenie nie obejmuje niedziel). Jajka, masło, mleko, mięso i/lub sery były historycznie popularnymi potrawami, których ludzie unikali w okresie Wielkiego Postu.

  • W zależności od miejsca zamieszkania, w okresie Świąt Wielkanocnych ludzie spożywają określone potrawy.
  • Jajka na twardo były jedną z najpopularniejszych potraw związanych z Wielkanocą. Są od dawna symbolem płodności i nowego życia, a w chrześcijaństwie przedstawiają grób, w którym Jezus został pochowany po ukrzyżowaniu.
  • Czekoladowe pisanki powstały po raz pierwszy w XIX wieku. Nawiązując do tradycji dekorowania prawdziwych jajek na Wielkanoc, bracia Cadbury zrobili jajka z czekolady, aby ułatwić powstawanie pisanek. Pierwsze zdobione pisanki były pokryte kwiatami marcepanu (pasta z migdałów i cukru) i wypełnione cukrowymi migdałami.
  • Precle są powszechnie spożywane w Europie od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej. Mają także znaczenie religijne, ponieważ zapętlony chleb symbolizuje skrzyżowanie rąk podczas modlitwy.
  • Hot Cross Buns (bogate, pikantne ciasto herbaciane z krzyżem na górze jako symbol ukrzyżowania) są tradycyjnie spożywane w Wielki Piątek.
Niedziela Wielkanocna:

Jajka na twardo są tradycyjnie podawane na śniadanie. Pieczona jagnięcina, która jest głównym daniem Paschy, jest tradycyjnym mięsem na główny posiłek w Niedzielę Wielkanocną wielu częściach świata. Zwykle jest spożywana w porze lunchu. Szynka jest popularnym posiłkiem Wielkanocnym np.  w Ameryce, gdzie jagnięcina nie jest powszechnie spożywanym mięsem.

Ciasto Simnel jest to ciasto owocowe z płaską warstwą marcepanu na wierzchu. Jest też  ozdobione 11 kulkami marcepanu, które reprezentują 12 apostołów bez Judasza, który zdradził Chrystusa). Piecze się je na kolację.

Ciasta Wielkanocne są spożywane w Niedzielę Wielkanocną. Zawierają przyprawy, porzeczki i czasami startą skórkę cytryny.

Ramadan

Upamiętnia czas, kiedy Koran został po raz pierwszy objawiony Prorokowi Mahometowi, gdy ten  medytował w jaskini, poza świętym miastem Mekki. Jest to święto, które odbywa się w dziewiątym miesiącu islamskiego księżycowego roku kalendarzowego. W języku arabskim Ramadan oznacza „upał”, ponieważ święto przypada na czas, gdy na Bliskim Wschodzie temperatury są dość gorące.

Istnieje powszechne nieporozumienie, że muzułmanie w ogóle nie jedzą ani nie piją przez 29-30 dni w Ramadanie. Muzułmanie nie mogą jeść i pić tylko w godzinach postu – od wschodu do zachodu słońca. Mogą jednak jeść i pić przed świtem, znanym również jako Suhoor (poranny posiłek). Nie ma ograniczeń co do tego, co mogą jeść, z wyjątkiem już zabronionych potraw, takich jak produkty wieprzowe i alkohol.

Niektóre tradycyjne posiłki dla Suhoor to:
  • Egg Brik – całe jajko w trójkątnej kieszeni ciasta z posiekaną cebulą, tuńczykiem, harissą i natką pietruszki.
  • Ful Ramadaan – tradycyjny gulasz z fasoli wykonany z gotowanej fasoli fava z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i czosnkiem.
  • Aloo ki Bhujia – wykonane z przyprawionych ziemniaków.

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/