Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Każdego dnia w naszym codziennym życiu zużywamy mnóstwo energii. Przenieśmy się na chwilę myślami do momentu, w którym ostatnio zabrakło w naszych domach energii elektrycznej. Co czuliśmy w sytuacji braku energii, kiedy bateria naszego telefonu była na poziomie 2%, nie mogliśmy oglądać telewizji, zrobić popcornu w mikrofalówce, a mrożonki w zamrażalniku zaczęły się topić? Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że nawet niewielkie i przejściowe niedogodności, związane z przerwą w dostawie prądu, stanowią wierzchołek bardzo dużej energetycznej góry lodowej.

Każdego roku zużywamy coraz więcej energii. Jednym ze sposobów mierzenia, o ile więcej energii zużywamy, jest Dzień Długu Elektrycznego. W 2017 roku Dzień Długu Elektrycznego przypadał 2 sierpnia. Oznacza to, że my, ludność świata, zużyliśmy  w ciągu zaledwie 7 miesięcy zasoby naturalne, takie jak: żywność i paliwo, które Ziemia może wytworzyć w ciągu 12 miesięcy. W związku z tym, że Dzień Długu Elektrycznego każdego roku odbywa się wcześniej, oznacza to, że każdego roku zużywamy coraz więcej zasobów naturalnych, które powinniśmy oszczędzać na przyszłość dla naszych dzieci i wnuków.

Co możemy zrobić, aby to zmienić? Możemy zacząć od przyjęcia codziennych nawyków, które pomogą zmniejszyć zużycie energii. Nie musimy rezygnować całkowicie ze zużywania energii, ale powinniśmy być bardziej świadomi energii, którą zużywamy w naszym codziennym życiu, być bardziej wydajni energetycznie i mniej marnować.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii.

Transport

  • Spaceruj, jeździj na rowerze, nie jeździj sam w samochodzie, wybieraj transport publiczny – to oszczędza pieniądze i zmniejsza ślad węglowy, a także zwiększa poziom naszej aktywności.

Zakupy

  • Kupuj zdrową, pełną żywność, taką jak: owies, ryż brązowy, warzywa, owoce, mleko, świeże mięso, rośliny strączkowe i jaja, a unikaj tej wysoko przetworzonej, zapakowanej, która wymaga więcej energii, żeby ją wytworzyć i co za tym idzie, jest bogatsza w sól, nasycone kwasy tłuszczowe, rafinowane węglowodany (skrobię i cukry). Takie wybory to kolec dla producentów żywności przetworzonej.
  • Planuj posiłki i wyjazdy na zakupy, aby uniknąć jedzenia fast foodów.

Chłodzenie i ogrzewanie

  • Dostosuj termostat klimatyzacji do bardziej umiarkowanych ustawień, aby zużywał mniej energii, np. 18-20 stopni Celsjusza w zimie i 25-27 stopni w lecie. Ubieraj się cieplej, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i pamiętaj, że trochę pomagają też w utrzymywaniu ciepła zjadane kilokalorie . Zamykaj drzwi w pokojach, z których nie korzystasz i unikaj przeciągów.

Mycie

  • Aby zaoszczędzić energię na podgrzewaniu wody, wypierz ubrania w zimniejszej wodzie, uruchamiaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna (i w środku nocy, jeśli masz nocną taryfę), bierz krótki prysznic i zainstaluj głowice natryskową oszczędzającą wodę oraz ograniczniki przepływu w zaworach. Nie używaj elektrycznej suszarki do ubrań, susz raczej ubrania tradycyjnymi sposobami.

Przechowywanie

  • Upewnij się, że twoja lodówka jest ustawiona na prawidłową temperaturę – około 3-4 st. Celsjusza i jeśli posiadasz, pozbądź się dodatkowej lodówki – kosztuje cię dużo pracy. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartych drzwi do lodówki, aby nie musiała ciężej pracować.

Gotowanie

  • W upalne dni wybieraj grilla na dworze, gdyż gotowanie ogrzewa dom i sprawia, że system chłodzący działa gorzej.
  • Używaj kuchenki mikrofalowej lub szybkowaru zamiast piekarnika – jest to bardziej energooszczędne.
  • Rozmrażaj mrożonki w lodówce przez noc zamiast w kuchence mikrofalowej.
  • Używaj odpowiedniego rozmiaru palnika do garnka – unikniesz nadmiernej ilości energii traconej na ciepło.
  • Jeśli korzystasz z piekarnika, pomyśl o gotowaniu dwóch rzeczy na raz.

Artykuł powstał we współpracy z Rachel Ananin AKA TheSeansonalDietitian.com

Autor: Nicole Senior

Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/