Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Brak wiedzy na temat związany z treningiem zniechęca Twoich pacjentów do podjęcia aktywności lub zły początek powoduje, że szybko tracą oni motywację lub zdrowie. W artykule przedstawiam listę najważniejszych rzeczy, które Ty jako dietetyk możesz przekazać swojemu pacjentowi, aby pomóc mu w powrocie do regularnej aktywności fizycznej.

Od czego zatem zacząć?

OKREŚL CEL I MOTYWACJĘ DO TRENINGU

Znajdź motywację do treningu i nastaw się, że powrót do formy to długotrwały proces. Można założyć, że będzie trwać tyle czasu, ile trwała Twoja bezczynność. I nie warto niczego przyśpieszać. Zrób listę celów, które chcesz osiągnąć i zrób plan działania. W zależności od tego, co jest Twoim celem: poprawa samopoczucia, udział w półmaratonie czy sześciopak na brzuchu, do postawionego celu należy dobierać odpowiednie metody treningowe.

Na początku efekty treningowe przychodzą szybko, wykorzystaj to jako dodatkową motywację.

ĆWICZENIA – ILE RAZY W TYGODNIU?

Ustal godziny treningu i wpisz je do kalendarza: na początek może być tylko 3 x po 30 min. W miarę postępów będziesz swój plan treningowy korygować. Mając tygodniowy plan treningów łatwiej będzie zmobilizować się do wysiłku. Będzie mniej wymówek, aby z treningu zrezygnować. Szczególnie jest to ważne na początku, kiedy nasz organizm nie jest zaadoptowany do wysiłku. Ból mięśni czy zmęczenie może bardzo zniechęcić do dalszej, regularnej aktywności fizycznej.

Pamiętaj, że jeden trening tygodniowo lub rzadziej to nie jest proces treningowy. Aby były efekty należy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, najlepiej co drugi dzień.

NIE PODDAWAJ SIĘ

Nie daj się frustracji, to nic, że teraz nie jesteś w stanie czegoś zrobić. To normalne. Za kilka tygodni forma się poprawi, będzie łatwiej.

OD MAŁYCH DO DUŻYCH OBCIĄŻEŃ

Nie zapominaj o tym, aby rozpocząć ruch od małych obciążeń. Unikniesz bólu mięśni, kontuzji i zniechęcenia do dalszych ćwiczeń. Każdy trening powinien składać się, na początku, z rozgrzewki, na zakończenie z tzw. cool down, czyli wyciszenia. Nie może zabraknąć stretchingu i masażu powięzi. Nieodłączną częścią procesu treningowego jest również wypoczynek i odnowa biologiczna. Nasze mięśnie potrzebują czasu na regeneracje i odbudowę. Po dniu w którym trening był bardzo intensywny (np. trening siłowy), należy zrobić dzień przerwy od ćwiczeń lub np. pójść na saunę lub masaż.

OD MAŁYCH DO DUŻYCH SUKCESÓW

Ciesz się z każdego, najmniejszego sukcesu. Aktywność fizyczna korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie, co jest nagrodą i najlepszą motywacją do dalszej pracy nad sobą. Jeśli dopadnie cię zmęczenie, zniechęcenie i przytłoczą cię obowiązki, przypomnij sobie, jakie było Twoje samopoczucie po dobrym treningu. Jestem pewna, że zapał do ćwiczeń szybko powróci : – ).

mm

Autor: Dorota Sudoł

mgr Dorota Sudoł – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, specjalność – żywienie człowieka, instruktor fitness, trener personalny, instruktor pilates, aqua fitness oraz nauczyciel pływania. Master trener oraz koordynator gdańskiego oddziału w ogólnopolskiej Szkole Fitness Open Mind. Od ponad 15 lat prowadzi oraz organizuje zajęcia grupowe z wielu form rekreacji ruchowej. Pracuje z osobami starszymi, kobietami w ciąży, prowadzi zajęcia zdrowy kręgosłup, pilates oraz aqua aerobik. Interesuje ją głównie prozdrowotny aspekt aktywności fizycznej: jej wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, poprawa jakości życia poprzez ukierunkowany trening oraz profilaktyka chorób cywilizacyjnych.

One Comment