Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Śniadanie to kluczowy posiłek w ciągu dnia, w dodatku mój ulubiony. W tym artykule podpowiem Ci 5 pomysłów na szybkie śniadanie dla Twojego pacjenta. Już więcej nie będziesz się zastanawiać skąd wziąć pomysł na śniadanie i nie tylko.

Źródło: AutorZdjęcieLicencja

Jak zrobić szybkie śniadanie z niczego?

1. Owsianka to potrawa, która może mieć wiele odsłon.

Na ciepło, zimno czy z piekarnika. Jeśli ktoś nie przepada za owsianką, koniecznie zaproponuj mu wersję na zimno. Znam osoby, których tylko taka wersja przekonała. Zasada takiej owsianki jest prosta.

Przygotuj: płatki owsiane + mleko / napój roślinny / jogurt + owoce świeże/mrożone/ suszone + pestki/ziarna/orzechy. Wystarczy, że wieczorem połączysz wszystkie składniki ze sobą, a rano masz gotowe śniadanie.

Zobacz poniżej gotowy przepis na ‘Nocną owsiankę z owocami’.

2. Kanapki to propozycja nie do odrzucenia.

Czy jest ktoś, kto ich nie lubi? Dobrze wiesz, że nie mam na myśli nudnych kanapek z samą wędliną czy serem. Tutaj liczy się pomysł, forma i dodatki. Klasyczne kanapki można zrobić np. w formie wrapów, quessadilli czy spring rollsów. Jeśli w jadłospisie pacjenta stawiasz na klasyczne kanapki, nie zapomnij o tym, by były kolorowe i koniecznie w dużą ilością warzyw.

TIP: Zaproponuj w jadłospisie, aby pacjent przygotował podwójną porcję kanapek na kolację, a dzięki temu ma rano gotowe śniadanie.

Zobacz świetny przepis na ‘Tortillę z łososiem i kiełkami‘.

3. Super sprawą jest też śniadaniowy koktajl, który ma same zalety:
  • łatwo go zbilansujesz,
  • możesz podać różne propozycje połączeń składników, na kolejne dni,
  • można go przyrządzić wieczorem,
  • składniki można przygotować wieczorem, a rano całość zblendować, co również zaoszczędzi czas,
  • można go śmiało zabrać na wynos i wypić w drodze do szkoły / pracy.

Zobacz przepis na ‘Koktajl mango, szpinak, banan’.

4. Kolejna propozycja to gofry.

Tutaj zaskoczysz swojego pacjenta, bo nie trzeba gofrów przygotowywać rano, wręcz przeciwnie. Spokojnie może je przygotować dzień wcześniej. Poniższy przepis powstał przez przypadek, kiedy miałam za dużo jabłek w domu i chciałam zrobić coś z niczego. Często jest tak, że gotując ‘na oko’ i w biegu, nie spisuję składników i później ciężko mi odtworzyć ten sam efekt następnym razem. Tym razem było jednak inaczej. Jabłkowe gofry można zrobić dzień wcześniej, a rano zjeść z filiżanką herbaty, kawy lub włożyć dziecku do śniadaniówki. Koniecznie wypróbuj w jadłospisie pacjenta.

Zobacz przepis na ‘Gofry jabłkowe’.

TIP: Gofry można przygotować również na słono, wystarczy zamienić jabłko np. na drobno pokrojone: paprykę, kukurydzę i szynkę, a cynamon i słodzidło np. na zioła. Ostatnio widziałam taką inspirację w mediach społecznościowych, dlatego się z Tobą dzielę dodatkowym pomysłem.

5. Ostatnia moja propozycja na dzisiaj to sycąca sałatka śniadaniowa.

Może być ona śniadaniem Twojego pacjenta, ale też kolacją, a nawet obiadem. Jest podzielna i łatwa w przygotowaniu. Dzięki sałatce można zrobić tzw. ‘czyszczenie lodówki’. Tak naprawdę można zrobić ją z czego tylko się chce. Zachęć swoich pacjentów do eksperymentowania. Jeśli nie mają wszystkich składników, mogą zamieniać je na inne, a z pewnością powstanie coś wspaniałego.

Zobacz gotowy przepis na ‘Sałatkę orzo z kurczakiem’

Wszystkie przepisy pochodzą z bazy przepisów programu dietetycznego Aliant.

Gdzie szukać inspiracji na nowe przepisy?

Koniecznie zajrzyj do wyszukiwarki potraw w programie dietetycznym Aliant. Znajdziesz ją, wybierając zakładkę ‘Potrawy – Wyszukaj’. Wyszukiwarka umożliwia Ci szukanie potraw lokalnie lub z przepisów w centrum wymiany potraw (cwp – platforma, gdzie użytkownicy wymieniają się przepisami).

Na oknie wyszukiwarki CWP oraz lokalnej, potrawy można wyszukiwać po nazwie oraz z pomocą 5 różnych filtrów:
  • kcal/100g potrawy,
  • kcal/porcję,
  • kcal/posiłek,
  • filtruj po składnikach
  • oraz filtruj po tagach.
Na oknie wyszukiwarki lokalnej masz dodatkowo 3 filtry:
  • wg energii,
  • wg wykluczeń,
  • wg kategorii.
Zobacz zalety wyszukiwarki potraw w programie dietetycznym Aliant:
  1. Filtry łączą się ze sobą. Zasada ich działania jest taka sama, zarówno w wyszukiwarce lokalnej jak i cwp.
  2. Dzięki zintegrowanym filtrom możesz precyzyjnie dobierać potrawy do swoich potrzeb.
  3. Potrawy możesz dodawać z okna wyszukiwarki bezpośrednio do planu diety.
  4. Z okna wyszukiwarki możesz przenosić, kopiować i usuwać potrawy z planu diety.
  5. Możesz podejrzeć składniki potrawy na planie diety.

Zobacz teraz kilka przykładów działania wyszukiwarki.

Przykład 1

Pozostając w temacie śniadanie, wyszukałam 141 potraw zawierających ‘jaja kurze’, oznaczonych tagiem ‘śniadanie’ ale nie zawierających tagu ‘mięsne’. Ponadto zaznaczyłam na ‘Planie diety’ pierwszy posiłek, dlatego wyszukiwarka w kolumnie Energia pokazała mi kcal/śniadanie. Zmieniając filtra na kcal/100g potrawy lub kcal/porcję, w kolumnie ‘Energia’ pokażą się odpowiednio inne wartości. Wartości można też zmieniać suwakiem lub wpisywać ręcznie.

Wyszukiwarka potraw – potrawy z CWP w programie dietetycznym Aliant.

Warto pamiętać, że w wyszukiwarkach filtry typu ‘po składnikach’, ‘po tagach’ czy ‘wg kategorii’ mogą działać na dwa sposoby:

  • Lewy klik – ozn. ‘zawiera’ (zielony kolor filtra po wybraniu tagu)
  • Prawy klik – ozn. ‘nie zawiera’ (czerwony kolor filtra po wybraniu tagu)
Przykład 2

Z wyszukiwarki lokalnej oraz CWP możesz bezpośrednio dodawać potrawy do planu posiłków. Wystarczy przeciągnąć albo wybrać potrawę, miejsce na planie diety, następnie ‘dodaj do posiłku’. Potrawa pojawi się na planie diety.

Dodawanie potrawy do planu diety w wyszukiwarce potraw CWP w programie dietetycznym Aliant.

Dodawanie potrawy do planu diety w wyszukiwarce potraw CWP poprzez ‘przeciągnij – puść’ w programie dietetycznym Aliant.

 

Klikając dwukrotnie w posiłek na planie, zobaczysz podgląd składników potrawy.

Podgląd składników potrawy na planie diety, w wyszukiwarce potraw.

Potrawę na planie diety możesz przenosić przy pomocy myszki w inne miejsce (‘przeciągnij-puść’) oraz kopiować do innego posiłku. Aby skopiować, wybierasz ctrl+ oraz klikasz myszką w potrawę. Następnie przenosisz skopiowaną potrawę w inne miejsce i puszczasz.

 

Kopiowanie potrawy na planie diety, w wyszukiwarce potraw.

Niech te przepisy i nasza wyszukiwarka będą dla Ciebie inspiracją do dalszych eksperymentów. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię też do wypróbowania naszej wyszukiwarki. Jeśli jeszcze nie jesteś użytkownikiem programu dietetycznego Aliant, wyszukiwarkę możesz wypróbować pobierając demo programu. Kliknij tutaj.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.