Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

W świecie dietetyki i nauki o żywieniu jedną z fundamentalnych zasad jest stałe doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności. Dla przyszłych specjalistów w dziedzinie żywienia, wiedza nie jest jedynie narzędziem pracy, ale również misją, która ma wpływ na zdrowie i jakość życia innych ludzi. W roku akademickim 2023/2024 pragniemy zaprosić was na podróż po fascynującym i dynamicznie rozwijającym się świecie programów dietetycznych w wersji edukacyjnej.

Ten artykuł ma na celu nie tylko ocenę programów dietetycznych, ale także ukazanie, jak istotna jest edukacja w kontekście przyszłej pracy w dziedzinie dietetyki. Dzięki tej analizie poznasz możliwości, jakie masz, będąc studentem kierunków związanych z żywieniem i dietetyką. W trakcie tej podróży pokażę Ci, jakie programy dietetyczne mają ofertę dla studentów, aby pomóc przyszłym dietetykom w rozwijaniu swoich umiejętności i zrozumieniu różnorodnych aspektów żywienia.

Zapraszam Cię do zapoznania się ze zaktualizowanym porównaniem, które dostarczy Ci cennych informacji, które pomogą Ci wybrać oprogramowanie szyte na Twoją miarę.

Na końcu artykułu znajdziesz tabelę, zbierającą wybrane funkcje, jakie oferują programy do diet w wersji edukacyjnej oraz oznaczenie, jaka funkcja, w jakim programie do układania jadłospisów się znajduje, a jaka nie. W tabeli umieściliśmy aż 25 wybranych funkcji. Z kolei wcześniej przedstawiam krótką charakterystykę poszczególnych programów dietetycznych, wraz z informacją o tym, do kogo producenci kierują swoją aplikację dietetyczną.

PROGRAMY DO DIET W WERSJI EDUKACYJNEJ – JAKIE ROZWIĄZANIA ZNAJDZIEMY NA RYNKU W 2023/2024 ROKU?

Na rynku dominują, choć nie tylko, programy do diet w wersji edukacyjnej udostępniane w modelu SaaS (ang. Software as a Service), potocznie zwanymi internetowymi lub online. W tym wypadku nie jest konieczne instalowanie programu na komputerze, ponieważ cała baza danych oraz sam program przechowywane są na wspólnym serwerze dostawcy usługi. Dlatego wystarczy dostęp do Internetu oraz wybrana przeglądarka, by po wpisaniu właściwego adresu oraz zalogowaniu się, uzyskać dostęp do narzędzia. To rozwiązanie wymaga też zaakceptowania regulaminu świadczenia usługi oraz dokonania zapłaty.

Następnie, obok powyższego rozwiązania, dostępne są też aplikacje desktopowe, w przypadku których program jest instalowany na dysku osobistego komputera. Tutaj cała baza danych oraz wszystkie komponenty systemu przechowywane są na dysku komputera. Z kolei program uruchamia się za pomocą skrótu na pulpicie. By skorzystać z takiego programu, należy wnieść opłatę oraz zaakceptować warunki umowy licencyjnej.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety, ale dzisiaj nie o tym.

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ…

Pamiętaj, że przede wszystkim liczą się osobiste preferencje. Co ważne, wszyscy producenci aplikacji dietetycznych starają się sprostać potrzebom swoich klientów najlepiej, jak tylko potrafią. Dzięki temu, że masz wybór, a programy różnią się pewnymi elementami, jest większa szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego warto zawsze w miarę możliwości porównać kilka programów, co postanowiliśmy Ci umożliwić. Warto zastanowić się, na jakich funkcjach Ci najbardziej zależy. To, co sprawdzi się jednej osobie, nie zawsze będzie odpowiednie dla innej. Jeśli już kupisz program do układania diet, daj mu czas, żeby się do niego przyzwyczaić. Z kolei, aby mieć łatwiejszy start w życiu zawodowym, warto już na etapie studiów poznawać różne programy, aby docelowo wybrać najlepszy dla siebie program dietetyczny.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, PRZED ZAKUPEM PROGRAMU DO UKŁADANIA DIET?

  • WYMAGANIA SPRZĘTOWO-SYSTEMOWE

Zanim kupisz wybrane oprogramowanie, sprawdź, jakie ma minimalne wymagania sprzętowo-systemowe. Co ważne, ze względu na szybki postęp techniczny, lepszą opcją jest dostosowanie posiadanego sprzętu do wybranego systemu (nie odwrotnie).

  • POMOC TECHNICZNA I AKTUALIZACJE

W przypadku wszystkich rozwiązań IT niezwykle istotnym elementem są warunki udzielania pomocy technicznej. Zatem, zanim wybierzesz, zainteresuj się tym, w jakiej formie świadczone są tego typu usługi, jak szybko uzyskasz odpowiedź oraz czy wiąże się ona z dodatkowymi opłatami.

  • ZAPISY UMOWY LICENCYJNEJ/REGULAMINU ŚWIADCZENIA USŁUG

Przed zakupem zapoznaj się z warunkami zawieranej umowy licencyjnej lub postanowieniami regulaminu świadczenia usług – muszą być one dostępne dla klienta przed akceptacją ich warunków.

Jeżeli spośród dostępnych rozwiązań wybierzesz już najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, sprawdź jego wersję testową jeszcze przed właściwym zakupem. Dzięki temu zweryfikujesz, czy oprogramowanie faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.

JAKIE PROGRAMY DLA STUDENTÓW W WERSJI EDU SĄ DOSTĘPNE?

Aliant edu

Aliant jest aplikacją desktopową. Co ciekawe, jest to jedyny program dietetyczny w wersji edu, który umożliwia pracę offline. Ofertę kierujemy zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta/ucznia, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich/policealnych/wyższych/podyplomowych. Baza produktów i potraw w wersji edu, zarówno dla pojedynczych studentów, jak i dla placówek jest taka sama. Funkcjonalność w porównaniu z wersją pełną nieznaczenie się różni. Z różnicami zapoznasz się tutaj. Aby przetestować program, wystarczy pobrać i zainstalować nielimitowaną czasowo wersję demo. Wersję edukacyjną indywidualni studenci mogą zakupić na okres 12 m-cy, w sklepie online. Z kolei placówki dydaktyczne otrzymują wersję bezterminową, wraz z ewentualnymi aktualizacjami, bez dodatkowych opłat. Oferta dla każdej uczelni przygotowywana jest indywidualnie.

Sklep: https://sklep.aliant.com.pl/produkt/licencja-edukacyjna-12-m-cy-dla-studentow/

Dietico student

Program występuje w wersji online. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, posiadających udokumentowany status studenta, niezależnie od wieku, jak i do placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Funkcjonalność dla pojedynczego studenta jest tożsama z wersją dla placówek. Każda osoba posiada oddzielne konto. Konta nauczyciela i uczniów są niezależne od siebie. Można przetestować program za darmo, przez 14 dni, ale istnieje możliwość wydłużenie tego okresu. Zakupu dokonuje się po zalogowaniu na wcześniej utworzone konto w programie i wybraniu odpowiedniego pakietu.

Cennik: https://dietico.pl/cennik/

Dietik.Pro

Program online. Student lub placówka edukacyjna do wyboru mają trzy pakiety Standard, Pro oraz Premium, które różnią się ceną oraz dostępnymi funkcjonalnościami. Cena dla studenta jest niższa niż ta podana na stronie www, skierowana dla zawodowych dietetyków. Program można kupić na raty. Dodatkowo możemy zdecydować, czy chcemy subskrypcję na 1 miesiąc, 6 miesięcy czy 12 miesięcy. Skrócenie czasu trwania planu powoduje zwiększenie stawki w przeliczeniu na miesiąc w porównaniu do planu na 12 miesięcy.  Studenci kupujący Dietik.Pro indywidualnie mogą używać programu także komercyjnie. W tabeli z porównaniem programów uwzględniłam wersję pro, dlatego trzeba mieć na uwadze, że w wersji standard może nie być wszystkich funkcji. Dietik.Pro można przetestować przez 14 dni, zakładając darmowe konto.

Cennik: https://dietik.pro/cennik-dietik-pro-ile-kosztuje-korzystanie-z-programu/

Edu DietetykPro

Edu DietetykPro jest aplikacją online. Twórcy kierują tę wersję wyłącznie do placówek dydaktycznych. Cena jest ustalana indywidualnie i zależy od ilości licencji, które szkoła chce zakupić oraz od czasu ich trwania. Wersja ta została skonstruowana w ten sposób, że studenci otrzymują dostęp do programu od uczelni. W każdej chwili placówka może dokupić dodatkowe konta dla nowych studentów. Baza danych jest taka sama zarówno w wersji edu, jak i wersji standardowej. Podobnie jest z funkcjami, wszystko zależy od tego, jaki plan wybierze uczelnia. Nie da się jednak kontynuować pracy na tej samej bazie danych, kupując wersję DietetykaPro po skończeniu studiów. Możliwe jest przetestowanie programu przez 7 dni po wcześniejszym zgłoszeniu takiej chęci do Dietetyka pro.

Cennik: https://dietetykpro.pl/cenniki

Kcalmar w wersji akademickiej

Jest jednym z pakietów programu online Kcalmar.pro, dostępnym w ramach wersji akademickiej, dedykowanej placówkom dydaktycznym. Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od liczby licencji oraz czasu trwania planu. Po aktywacji kont wykładowców mają oni możliwość włączenia dostępu dla studentów. Każdy użytkownik posiada swoje indywidualne konto, które po zakończeniu wersji akademickiej może służyć jako prywatne konto dietetyka bez utraty wprowadzonych danych. Opracowane jadłospisy użytkownik może udostępniać prowadzącemu bezpośrednio w programie. Dla studentów oraz absolwentów kierunku dietetyka. Kcalmar.pro przewiduje specjalne zniżki na zakup programu w wersji Master i Premium w wariancie na 3, 6 i 12 miesięcy. Kcalmar.pro można również przetestować za darmo przez 14 dni. 

Cennik: https://kcalmar.com/dietetyk/cennik/#plandetails

Cennik promocji dla studentów oraz absolwentów placówek dydaktycznych, gdzie nie jest dostępna wersja akademicka programu Kcalmar.pro: https://kcalmar.com/dietetyk/blog/2021/10/07/program-kcalmarpro-dla-studentow-i-absolwentow/

MakeMeDiet dla studenta

To program online. Twórcy oprogramowania oferują zarówno wersję dla studentów, jak i dla placówek dydaktycznych, w tym szkół średnich. Oferty te różnią się między sobą, np. poprzez możliwość interakcji nauczyciel – student. Baza danych dostępna w programie jest jednakowa dla wszystkich. Twórcy zaznaczają na swojej stronie, że oferta studencka przeznaczona jest dla studentów uczelni wyższych, którzy są na studiach licencjackich lub magisterskich oraz nie ukończyli 26 roku życia. Co ciekawe, mimo ograniczeń wiekowych studenta, można otrzymać dostęp do programu bez żadnych ograniczeń funkcjonalności. Z racji statusu studenta, oferują niższą cenę niż standardowa. Program można przetestować za darmo przez 14 dni. Zakup realizowany jest przez utworzone wcześniej konto.

Cennik: https://makemediet.com/pl/cennik/

Nuvero student

Jest także programem online. Twórcy oferują również w tym roku kalendarzowym promocję dla studentów, która polega na bezpłatnym dostępie. W ofercie mają też wersję programu dla placówek dydaktycznych, gdzie możliwe są interakcje pomiędzy nauczycielem a uczniami / studentami. Program można przetestować za darmo, przez 14 dni, w wersji standard.

Cennik: https://nuvero.pl/cennik/

TiqDiet

Program online. Dedykowany jest zarówno indywidualnym studentom, jak i placówkom dydaktycznym. Indywidualni studenci otrzymują niższą cenę niż ta, która jest widoczna w cenniku na stronie www. Wersja dla studentów nie różni się pod względem funkcjonalności niczym od wersji dla zawodowego dietetyka. Zakup programu możliwy jest po zalogowaniu się na konto programu. TiqDiet można przetestować za darmo, przez 14 dni.

Cennik: https://tiqdiet.com/pl/cennik/

PROGRAMY DO DIET W WERSJI EDUKACYJNEJ

RANKING 

Poniżej przedstawiam tabelę, która jest porównaniem wyżej wymienionych programów do diet w wersji edukacyjnej. Informacje na temat poszczególnych programów w tym artykule zostały zaktualizowane na podstawie danych przesłanych nam przez przedstawicieli każdego z programów (z wyjątkiem DietetykPro).

FUNKCJA Aliant edu Dietico student Dietik.Pro EduDietetykPro Kcalmar wersja akademicka MakeMeDiet dla studenta Nuvero student TiqDiet
Cena brutto za 12 miesięcy 229 zł 299 zł Standard 690 zł

Pro 1190 zł

Premium 1790 zł

dostęp tylko poprzez uczelnię dostęp tylko poprzez uczelnię 299 zł 0 zł 383,76 zł
Dostęp do programu offline tak nie nie nie nie nie nie nie
Kontynuacja pracy na tych samych danych po ustaniu statusu studenta tak tak tak nie tak tak tak tak
Liczba produktów 3750+ 2020 4722 9000 1483+ 1300+ 2250+ 2000+
Ilość potraw w bazie 740+ systemowych 2740+ użytkowników 3390 6888 3700 1400 1000+ 860+ 650+
Liczba analizowanych wartości odżywczych 100 70 84 97 101 70+ 89 181
Obliczenia z uwzględnieniem strat składników odżywczych tak nie nie nie tak nie tak nie
Plan treningowy uwzględniający kaloryczność z dyscyplin sportowych tak nie tak tak nie nie nie nie
Zmienna liczba posiłków tak tak tak tak tak nie tak nie
Zmienne zapotrzebowanie energetyczne tak tak tak tak nie nie tak nie
Liczba przykładowych diet 2 0 156 diet

156 planów diet

0 0 15+ 12 16
Przeliczenie ułożonych diet na inną kaloryczność, z zaokrągleniem lub bez tak

z zaokrągleniem

nie tak

z zaokrągleniem

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

tak

bez zaokrąglenia

nie
Max liczba dni w jadłospisie 30 7 bez limitu bez limitu 7 30 bez limitu 37
Max liczba posiłków w jadłospisie 5 bez limitu bez limitu 10 12 bez limitu bez limitu bez limitu
Dodawanie i edycja potraw tak tak tylko potrawy własne tak tak tak tak tak
Dodawanie i edycja produktów tak tak tylko produkty własne tak tak tak, produkty systemowe – edycja poprzez skopiowanie tak tak
Oznaczenie produktów / potraw nietolerowanych/nielubianych/wykluczonych w chorobach pacjenta tak, bez chorób tak, bez chorób tak, z chorobami tak, bez chorób tak, bez chorób tak, bez chorób tak nie
Oznaczenie produktów / potraw z rozróżnieniem na wysoko, średnio i nisko glikemicznych tak filtr 'niskie IG’

wyszukiwanie produktów pod względem IG, ŁG, potraw pod względem ŁG

filtr 'niskie IG’ nie nie

filtr 'niskie IG’

filtr 'niskie IG’ tak tak

nieliczne pozycje

Obliczenia średniej wartości indeksu i ładunku glikemicznego dla całej diety tak tak tak tak tak tylko ŁG nie nie
Liczba wzorów do obliczenia PPM 7 2 2 2 2 2 5 3
Zamiana dni diety i posiłków między sobą tak tylko posiłki tylko posiłki tylko zamiana dni tylko posiłki tylko posiłki tak nie
Zamiana produktów w posiłku lub całej diecie tak tak tak nie tak tylko w całej diecie tak nie
Wydruk diety i listy zakupów tak tak tak tak tak tak tylko dieta tak
Dieta i lista zakupów w pdf tak tak tak tak tak tak tylko dieta tak
Skopiowanie wyników obliczeń do Excel lub zapis do csv tak nie nie nie nie nie tak nie
Odtworzenie bieżącej pracy w przypadku nagłego wyłączenia się komputera tak tak tak tak tak tak tak tak

Tab 1. Porównanie aplikacji dietetycznych dla studentów.

Informacje na temat poszczególnych programów w tym artykule zostały zaktualizowane na podstawie danych przesłanych nam przez przedstawicieli każdego z programów (z wyjątkiem DietetykPro).

Podsumowanie

Ceny programów skierowanych dla studentów dietetyki są bardzo zróżnicowane. Każdy z programów umożliwia przetestowanie aplikacji dietetycznej. Ponadto większość programów do diet w wersji dla studenta jest programami online, tylko Aliant jest aplikacją desktopową. Co więcej, tylko Aliant, Nuvero i Kcalmar umożliwiają uwzględnienie strat wartości odżywczych w obliczeniach. Z kolei tylko Aliant, Dietik.Pro i Edu DietetykPro umożliwiają ustalenie planu treningowego z uwzględnieniem konkretnych dyscyplin sportowych. Dzięki czemu program automatycznie podwyższy zapotrzebowanie kaloryczne w dni treningowe, tak aby zachować równy bilans w trakcie całej diety. Z kolei Dietico oraz TiqDiet nie umożliwiają przeliczania diet na inną kaloryczność. Większość programów posiada tylko 2 wzory do obliczenia podstawowej przemiany materii. Z kolei w Aliancie dostępnych jest aż 7 wzorów, Nuvero ma 5 wzorów, a TiqDiet – 3.

Wszystkie programy umożliwiają generowanie diety do .pdf i jej wydruk, a także odtworzenie bieżącej pracy w przypadku nagłego wyłączenia się komputera. Co ciekawe, tylko Aliant i Nuvero pozwalają na skopiowanie wyników obliczeń do Excel lub zapis do formatu .csv. Wszystkie programy umożliwiają dodawanie nowych pozycji produktów i potraw do bazy, ale nie wszystkie umożliwiają edycję produktów i potraw z bazy wbudowanej w program. W większości przypadków możliwe jest dodawanie nowych pozycji na bazie już istniejących, czyli poprzez kopiowanie produktu / potrawy. W Aliancie np. można wprowadzać zmiany w systemowych produktach / potrawach, co umożliwia przykładowo edycję miar domowych lub wysokości indeksu glikemicznego w produkcie lub edycję przepisu / tagów wybranej potrawy.

Mam nadzieję, że moje porównanie pozwoli Ci podjąć dobrą decyzję i wybrać program, który będzie skrojony na Twoją miarę. Tabela nie wyczerpuje możliwości i funkcji żadnego z programów. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i godny uwagi. Zatem życzę wszystkim miłego studiowania i zazdroszczę wam, że macie tyle możliwości, których ja, jako studentka jeszcze nie miałam, choć nie było to tak dawno temu. Powodzenia!

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.