Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Nowy moduł – choroby. Jeśli zastanawiasz się, co się kryje pod tą nazwą, czytaj dalej. Za chwilę wszystko będzie jasne. Poznawanie nowych funkcji, to gwarancja sprawniejszej pracy w programie. Dlatego zawsze staramy się precyzyjnie wszystko opisywać. Oprócz nowego modułu przedstawiam dzisiaj również inne zmiany w programie… 🙂

Co nowego w skrócie?

  • Moduł choroby, dzięki niemu dowiesz się, jakie produkty są niedozwolone przy konkretnych chorobach u danego pacjenta. Aż 40 jednostek chorobowych;
  • Na liście produktów/potraw tooltipy z opisem wykluczeń, dzięki którym nie pogubisz się w oznaczeniach;
  • Skróty klawiaturowe, które przyśpieszą Twoją pracę;
  • Pozycjonowanie listy produktów/potraw, aby sprawniej wyszukiwać pożądane pozycje;
  • Różna strona tytułowa, niezależnie od wybranego szablonu, dzięki czemu Twoje wydruki będą jeszcze bardziej atrakcyjne i różnorodne;
  • Przy zapisie potrawy do produktu, dla potraw, które podczas przygotowania tracą znaczącą ilość płynu, np. dżem, marmolada, powidła, consomme grzybowe, uwzględnisz redukcję masy potrawy, dzięki czemu masz pewność prawidłowych obliczeń;
  • Poprawiliśmy jakość zdjęć własnych w szablonie 4 na wydruku diety oraz umożliwiliśmy dodanie zdjęć porcji, które mogą być widoczne na wydruku diety, dzięki czemu pacjent będzie miał lepiej zobrazowaną dietę;
  • Na planie całej diety dla posiłków z przedziałem energii ulepszyliśmy algorytm dodawania potraw wg zapotrzebowania na posiłek, dzięki któremu program dopasowuje automatycznie optymalną liczbę porcji potrawy do ustalonego przedziału.
  • Dla ekranów o rozdzielczości 1366×768 dla lokalnej wyszukiwarki potraw poprawiliśmy rozkład elementów graficznych oraz wdrożyliśmy węższy obszar dla wskaźników graficznych, co znacznie ulepszy komfort pracy;
  • Dodaliśmy zmianę rozdzielczości pracy programu poprzez naciśnięcie klawisza F11, dla dużych ekranów o rozdzielczości 4K, co zmniejsza okno programudo FullHD, dzięki czemu można używać Alianta jako okno zajmujące 1/4 ekranu, równolegle pracując z innymi otwartymi aplikacjami;
  • Wprowadziliśmy poprawki dla szablonu 1 poprawiające jakość transferu importowanej diety do Worda;

Poniżej opisałam bardziej szczegółowo wybrane funkcje.

1. Dodaliśmy nowy moduł choroby, dzięki któremu dowiesz się, jakie produkty są niedozwolone przy konkretnych chorobach u danego pacjenta.

W celu ułatwienia użytkownikom korzystania z programu Aliant wprowadziliśmy możliwość zaznaczenia w karcie pacjenta podstawowych chorób, z którymi przychodzą pacjenci do gabinetów dietetyków. Dzięki temu potrawy i produkty, które znajdują się w bazie, będą dodatkowo oznaczone z punktu widzenia dozwolenia w wybranych jednostkach chorobowych.

Mimo doświadczenia i znajomości produktów dozwolonych i zabronionych w różnych chorobach, niekoniecznie zawsze jesteśmy w stanie pamiętać o wszystkich półproduktach wykorzystywanych w potrawach. Dzięki dodatkowym oznaczeniom można szybciej wprowadzić w diecie potrawy / produkty, które pacjenci lubią a przy okazji, albo przede wszystkim mogą spożywać.

Moduł choroby powstał we współpracy z Poradnią Dietetyczną Augustowscy Dietetycy, (facebook – augustowscydietetycy). Część merytoryczną nowego modułu przygotował dr Karol Augustowski. Pan Karol przygotował listę 40 jednostek chorobowych, a do każdej z chorób dodał listy produktów, które są niedozwolone lub na które trzeba uważać, o czym piszę niżej.

Nowy moduł znajduje się w karcie pacjenta, w zakładce ‘ALERGENY’ – ‘CHORUJĘ NA’ (zdj 1). Jest podzielony na takie sekcje, jak: ‘

  • lista chorób’,
  • ‘NIEDOZWOLONE’,
  • oraz ‘UWAŻAJ NA’.

W ramach ‘CHORUJĘ NA’ zakładki ‘‘NIEDOZWOLONE’ oraz ‘UWAŻAJ NA’ są podzielone na produkty i nietolerancje.

Zdj. 1 Nowy moduł – choroby.

Po lewej stronie znajduje się lista 40 najbardziej typowych chorób, np. miażdżyca, celiakia czy biegunka. Aby przypisać pacjentowi chorobę, co będzie wiązało się z oznaczeniem produktów/potraw, wystarczy kliknąć lewym klawiszem myszki wybraną chorobę/choroby, następnie kliknąć ‘DODAJ WYBRANE’. Można oznaczyć więcej niż jedną chorobę. Aby usunąć oznaczenia, wystarczy zaznaczyć wcześniej zaklikniętą chorobę i nacisnąć klawisz ‘USUŃ PRODUKTY’.

Jak wyglądają oznaczenia?

W programie dotychczas oznaczały się produkty i potrawy z podziałem na nietolerowane (czerwone) i nielubiane (szare):

! Nie toleruję

! Nie lubię

Produkty z zakładki choruję na oznaczają się na fioletowo (niedozwolone) i na brązowo (uważaj na):

! Niedozwolone

! Uważaj na

Jeśli w potrawie znajduje się więcej niż jeden niedozwolony produkt z różnych kolorów, to na liście potraw na oknie głównym oraz w planie całej diety pojawi się jedno dominujące oznaczenie przy tej potrawie. Kiedy dodamy potrawę już do diety, to przy każdym produkcie w ramach potrawy będzie widniał adekwatny wykrzyknik (zdj 2).

Podobnie będzie przy pojedynczych produktach. Może się zdarzyć tak, że ten sam produkt będzie oznaczony na liście nielubianych, ale też na liście wynikającej z choroby pacjenta. Wówczas na liście produktów w planie całej diety oraz na oknie głównym będzie tylko dominujące oznaczenie.

Pierwszeństwo oznaczenia mają kolejno:

  • Nietolerowany;
  • Niedozwolony;
  • Uważaj na;
  • Nielubiany;
Przykład

Na zdjęciu 2 na liście potraw przy ‘Owsianka z duszonym jabłkiem’ widzimy fioletowy wykrzyknik (niedozwolona). W posiłku widzimy, że przy składnikach tej potrawy prócz fioletowego, mamy także brązowe i szare wykrzykniki. Mając podpowiedź wyżej, co jest ważniejsze, widzimy, że dominujące jest fioletowe – niedozwolone i dlatego przy nazwie potrawy jest kolor fioletowy. Jeśli w potrawie byłby jeszcze produkt nietolerowany, to wówczas oznaczenie na liście produktów i potraw byłoby czerwone.

Zdj. 2 Oznaczenia z zakładki 'Alergeny’ w widoku posiłku.

Przykład.

Jeśli oznaczymy w zakładce ‘nie toleruję’ – łososia, a na liście ‘choruję na’ również będzie łosoś wynikający z choroby, np. żylaki przełyku, to na liście produktów, jak i potraw będzie dominował kolor wykrzyknika czerwony, gdyż jak już wiemy, ten kolor ma pierwszeństwo przed wszystkimi pozostałymi (zdj. 3).

Zdj. 3 Oznaczenia z zakładki 'Alergeny’ w widoku posiłku – pierwszeństwo oznaczeń.

Oznaczone produkty będą widoczne:

w widoku posiłku, na liście produktów/potraw w sekcji ‘Dodaj do planu’

Zdj. 4 Oznaczone produkty w widoku posiłku, na liście produktów/potraw w sekcji ‘Dodaj do planu’.

Ponadto na liście produktów/potraw w sekcji ‘Dodaj do planu’ po najechaniu myszką na poszczególne kolory wykrzykników, pojawiają się tooltipy. Na zdj. 5 widać, co będzie napisane na poszczególnych tooltipach.

Zdj. 5 Tooltipy na liście produktów/potraw w sekcji ‘Dodaj do planu’ po najechaniu myszką na poszczególne kolory wykrzykników.

w posiłku na oknie głównym wykrzykniki będą widoczne przy konkretnych składnikach potrawy oraz przy pojedynczych produktach;

Zdj. 6 Oznaczenia wykrzykników w posiłku na oknie głównym.

na planie całej diety (zdj. 7), na liście produktów/potraw (dominuje zasada ważności, tak jak na oknie głównym) oraz w posiłku (gdzie zobaczymy wszystkie kolory wykrzykników, które wynikają z oznaczeń w karcie pacjenta);

Zdj. 7 Oznaczenia wykrzykników na planie całej diety.

w lokalnej wyszukiwarce potraw, kiedy mamy w karcie pacjenta oznaczone zarówno nietolerowane, nielubiane, jak i produkty związane z chorobami, to w takiej sytuacji przy potrawach będzie kilka oznaczeń jedno z czterech, dwa, trzy lub wszystkie, tak jak np. na zdj. 8;

Zdj. 8 Oznaczenia wykrzykników w lokalnej wyszukiwarce potraw.

na zestawieniu zamiany produktów na inne;

Zdj. 9 Oznaczenia wykrzykników na oknie zamiany nieakceptowanych produktów.

2. Dodaliśmy skróty klawiaturowe, które przyspieszają dodawanie produktów/potraw do diety.

Dzięki tym skrótom o wiele szybciej można pracować z Aliantem.

A) W widoku posiłku, na liście produktów/potraw, w sekcji ‘DODAJ DO PLANU’
  • Ctrl+f – uaktywnia pole wyszukiwarki

Aby wyszukać produkt lub potrawę, wystarczy włączyć kombinację klawiszy Ctrl+F. Zdjęcie 10 pokazuje nieaktywne pole wyszukiwarki, zaś zdjęcie 11 pokazuje już aktywne pole, po wybraniu skrótu.

Zdj. 10 Nieaktywne pole wyszukiwarki.

Zdj. 11 Pole wyszukiwarki aktywowane skrótem Ctrl+f.

Mając aktywne pole wyszukiwarki, po wciśnięciu Ctrl+f, możemy od razu zacząć wpisywać nazwę szukanej pozycji, tak jak na zdj. 12.

Zdj. 12 Wyszukiwanie produktu po aktywacji pola wyszukiwarki poprzez skrót na klawiaturze.

  • TAB przełącza z pola wyszukiwarki do listy produktów/potraw;

Z aktywnego pola wyszukiwarki możemy od razu przełączyć się przy pomocy TAB do listy produktów i za pomocą strzałek przeszukiwać bazę produktów i potraw. Możemy też przełączyć się TAB, po wpisaniu nazwy, kiedy np. znaleźliśmy nasz produkt po nazwie i chcemy go dodać do planu.

Zdj. 13 Przełączenie się TAB do listy produktów/potraw.

Po przełączeniu się TAB na listę produktów/potraw uaktywniliśmy jednocześnie tę listę. Dzięki temu po wpisaniu pierwszych liter uda się spozycjonować poszukiwany produkt/potrawę na tej liście. W szybki sposób wyszukamy produkty/potrawy po nazwie, bez wpisywania liter w pole wyszukiwarki.

Na zdjęciu 14 wyszukałam w ten sposób kiwi. Jak widać Pole ‘Szukaj…’ jest puste, a na górze listy mam kiwi i produkty na literę k.

Zdj. 14 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

Jeśli chciałabym wyszukać coś innego zamiast kiwi, to dopóki mam aktywne pole z listą produktów/potraw mogę od razu wpisać jakąś inną nazwę, a program będzie dalej pozycjonował względem tego, co wpiszemy na klawiaturze. W ten sposób wyszukaliśmy banana.

Zdj. 15  Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

A teraz makarony:

Zdj. 16 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

Na zdjęciu 17 podpisane są poszczególne kroki.

Zdj. 17 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

Po przeniesieniu się TAB do listy produktów/potraw, po wybraniu pozycji wystarczy kliknąć ENTER i pojawi nam się okno o produkcie/potrawie. Tutaj również będziemy operować: TAB, +, – oraz ENTER, o czym za chwilę;

Wybranie ENTER-em produktu do dodania, otwiera okienko o produkcie z ustawionym focusem na gramaturę . Użycie ENTER od razu doda produkt do diety. Można też od razu wpisać inną masę, bez dodatkowego klikania myszką bądź operując +/- lub kręcąc kółkiem myszki odpowiednio zwiększać/zmniejszać gramaturę.

Zdj. 18 Dodanie obsługi ENTER / TAB / + / -.

Jeśli do produktu/potrawy przypisana jest miara domowa, to po wybraniu pozycji do dodania do diety, klikając TAB, zostaniemy przekierowani do dodawania po mierze domowej. TAB przełączy nas również pomiędzy miarami domowymi, jeśli jest ich więcej niż jedna, i z powrotem do gramatury. W polu dodawania po mierze domowej również możemy zwiększać/ zmniejszać ilość + lub –. Użycie ENTER od razu doda wybraną miarę domową do diety.

Zdj. 19 Dodanie obsługi ENTER / TAB / + / -.

B) W posiłku, po dodaniu, po zaznaczeniu danej pozycji:
  • Del – usunie wybrany produkt/potrawę;
  • Ctrl + w otworzy okno edycji wagi dla wybranego produktu lub potrawy z ustawionym focusem na gramaturę , od razu można wpisywać liczbę;

ENTER – od razu doda do diety;

+ zwiększy masę;

zmniejszy masę;

kręcenie kółkiem myszki – zwiększy lub zmniejszy masę;

Zdj. 20 Otwarcie okna edycji wagi poprzez skrót Ctrl + w.

  • Ctrl + p otworzy okno zamiany produktu/potrawy na inną, od razu można wyszukiwać nową pozycję;

Zdj. 21 Otwarcie okna zamiany produktu poprzez skrót Ctrl + p.

C) Na planie całej diety:
  • Dodaliśmy możliwość przełączania się pomiędzy posiłkami/dniami przy pomocy strzałek na klawiaturze;

Czerwona ramka informuje nas w którym dniu i posiłku jesteśmy na planie całej diety.

Zdj. 22 Przełączanie się pomiędzy posiłkami przy pomocy strzałek.

  • klawisz ‘+’ aktywuje listę produktów;

Jeśli naciśniemy plus na planie całej diety, to otworzy nam się lista produktów w dniu/ posiłku, który aktualnie jest zaznaczony (czerwony kolor ramki).

Po naciśnięciu plusa od razu możemy wpisać nazwę szukanej potrawy:

Zdj. 23 Plus aktywuje listę produktów/potraw z aktywnym polem wyszukiwarki.

Następnie wybieramy TAB, którym przełączymy się na listę produktów/potraw, co aktywuje tę listę, co widać na poniższym zdjęciu.

Zdj. 24 Przełączenie się TAB z pola wyszukiwarki do listy produktów/potraw.

Przy pomocy strzałek możemy przejechać do pozycji, którą będziemy dodawać do diety lub mając aktywną tę listę (sfokusowaną) możemy wpisać pierwsze litery szukanej pozycji, co spozycjonuje produkt/potrawę na tej liście. W szybki sposób wyszukamy produkty/potrawy po nazwie, bez wpisywania liter w pole wyszukiwarki.

Na zdjęciu 25 wyszukałam w ten sposób kawę. Jak widać Pole ‘Szukaj…’ jest puste, a na górze listy mam kiwi i produkty na literę k.

Zdj. 25 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

Jeśli bym chciała wyszukać coś innego zamiast kawy, to do póki mam aktywne pole z listą produktów/potraw mogę od razu wpisać jakąś inna nazwę, a program będzie dalej pozycjonował względem tego, co wpiszemy na klawiaturze. W ten sposób wyszukaliśmy wafle.

Zdj. 26 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

A teraz zupy:

Zdj. 27 Szybkie pozycjonowanie produktów/potraw poprzez wpisanie pierwszych liter poszukiwanej pozycji.

Dalej możemy:

– wybrać ENTER i dodać domyślnie 100 g do diety;

– wybrać po raz kolejny TAB, który włączy pole edycji z ustawionym focusem na gramaturę:

Zdj. 28 Przełączanie się TAB na okno edycji z ustawionym focusem na gramaturę.

Od razu możemy wpisać inną gramaturę z klawiatury

+ zwiększy masę

zmniejszy masę

TAB – przejdziemy do miar domowych i z powrotem. Tam również obsługa + / – / ENTER

Zdj. 29 Przełączenie się TAB z gramatury na pierwszą miarę domową (na niebiesko).

+ możemy zwiększyć ilość szklanek,

zmniejszyć,

ENTER doda wybraną porcję do diety.

Zdj. 30 Przełączenie się TAB z pierwszej gramatury na drugą miarę domową (na niebiesko).

D) Przy wyborze szablonu wydruku diety.
Dodaliśmy możliwość szybkiego wyboru używanego na co dzień, ulubionego szablonu wydruku diety. Po wybraniu ’Dieta – drukuj’ w celu szybkiego wyboru szablonu wystarczy nacisnąć jego numer na klawiaturze (1, 2, 3, 4 lub 5).

3. Dodaliśmy zmianę strony tytułowej niezależnie od wybranego szablonu, dzięki czemu Twoje wydruki będą jeszcze bardziej atrakcyjne i różnorodne.

Na oknie wydruku, w zakładce ‘strona tytułowa’ przy pomocy strzałek, możemy przełączać strony tytułowe. Mamy możliwość wyboru jednej z pięciu stron tytułowych. Na zdj. widzimy szablon 1, a strona tytułowa została zmieniona na tę z szablonu 5.

Zdj. 31 Zmiana strony tytułowej niezależnie od wybranego szablonu.

4. Zmiany w szablonie 4 wydruku diety.

  • poprawiliśmy jakość własnych zdjęć potraw wyświetlanych na wydruku diety;

Zdjęcie własne potrawy można dodać podczas dodawania nowej potrawy, albo też podczas edycji każdej z potraw, klikając ikonę aparatu przy nazwie potrawy.

Zdj. 32 Dodane własne zdjęcie potrawy na oknie dodawania nowej potrawy lub edycji.

Zdjęcia potraw możemy dodawać bez zmniejszenia lub zmniejszone. Zalecamy zdjęcia zmniejszać przed dodaniem w Aliancie, dzięki czemu na wydruku osiągniemy ich lepszą jakość. Zdjęcia możemy zmniejszać przykładowo w programie Paint, dostępnym na każdym Windows, do ok. 1000 pikseli w poziomie. Tak zmniejszone zdjęcie zapisujemy w formacie .jpg i następnie wgrywamy do Alianta.

Zdj. 33 Zmniejszenie zdjęcia potrawy przed jej dodaniem w Aliancie do 1000 pikseli w poziomie.

  • dodaliśmy możliwość pokazania na wydruku zdjęć porcji potraw;

Do tej pory na wydruku były widoczne tylko zdjęcia główne potraw. Teraz, jeśli dodamy zdjęcia porcji, które następnie dodamy do diety, to przypisane do nich zdjęcie będzie widoczne na wydruku. Zdjęcia porcji dodajemy podczas dodawania nowej potrawy lub jej edycji. Wystarczy kliknąć ikonę aparatu przy miarach domowych, wyszukać zdjęcie i dodać do programu (zdj. 34). Podobnie jak powyżej, zalecamy zdjęcia porcji zmniejszać przed dodaniem w Aliancie, dzięki czemu na wydruku osiągniemy ich lepszą jakość.

Zdj. 34 Dodane zdjęcia porcji.

Przy dodawaniu do diety, pokażą nam się zdjęcia dodanych porcji, jak na zdj. 35

Zdj. 35 Zdjęcia porcji przy dodawaniu potrawy do diety.

Po dodaniu do diety na wydruku zobaczymy zdjęcie wybranej porcji.

Zdj. 36 Zdjęcie porcji na wydruku diety.

5. Przy zapisie potrawy do produktu, dla potraw, które podczas przygotowania tracą znaczącą ilość płynu np. dżem, marmolada, powidła, consomme grzybowe, uwzględnimy redukcję masy potrawy, dzięki czemu będziemy mieć pewność prawidłowych obliczeń.

Na oknie zapisu nowej potrawy lub jej edycji wybieramy polecenie ‘Zapisz potrawę jako produkt’.

Następnie wybieramy w nowym oknie kategorię produktu, gdzie mamy możliwość wpisania nowej wagi i zapisujemy. Program przeliczy automatycznie wszystko względem nowej wagi.

Jeżeli pole wagi pozostawimy puste, do obliczeń program przyjmie wagę wynikającą z sumy składników, tak jak robił to dotychczas.

Zdj. 37 Przy zapisie potrawy do produktu, możliwość wpisania nowej masy, dla potraw, które w trakcie przygotowania tracą znaczącą ilość wody.

6. Na planie całej diety ulepszyliśmy algorytm dodawania potraw wg zapotrzebowania na posiłek, dzięki któremu program dopasowuje automatycznie optymalną liczbę porcji do ustalonego przedziału.

Ulepszenie formuły dotyczy posiłków z określonym przedziałem kalorycznym, np. 100 – 200 kcal, 500 – 600 kcal, itp. Program dopasowuje automatycznie optymalną liczbę porcji do ustalonego przedziału. Jeśli nie uda mu się dopasować potrawę porcjami, wstawia jej określoną ilość w gramach, oczywiście dopasowaną do podanego przedziału energii.

Przykład.

Na oknie ‘PLAN CAŁEJ DIETY’ dla śniadań mam określony przedział energii między 450 – 540 kcal.

Zdj. 38 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

Wybraną potrawę dodajemy za pomocą przycisku ‘WG KCAL NA POS. ‘

Zdj. 39 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

Dla wybranej potrawy program automatycznie wstawił optymalną ilość porcji w odniesieniu do określonego przedziału energii.

Zdj. 40 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

Zdj. 41 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

Zdj. 42 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

Zdj. 43 Dobór energetyczności posiłku względem przedziału kalorycznego na dany posiłek.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.