Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Sportowcy niejedzący mięsa – począwszy od mistrza tenisa Venusa Williamsa przez Lewisa Hamiltona z Formuły 1 i Derricka Morgana z Tennessee Titans NFL – udowodnili już, że dieta oparta na roślinach wpływa na zwiększenie wydolności. Przegląd badań opublikowany niedawno w czasopiśmie Nutrients, daje kolejne dowody na to, że sportowcy będący na diecie roślinnej, mogą odnieść korzyści w postaci poprawy zdrowia serca oraz lepszej wydolności.

„Nic dziwnego, że coraz więcej sportowców przechodzi na dietę roślinną” – mówi współautor przeglądu James Loomis, M.D, M.B.A., dyrektor medyczny Barnard Medical Center. „Bez względu na to, czy trenujesz ‘couch to 5k’ czy na Ironman Triathlon, dieta oparta na roślinach jest potężnym narzędziem do poprawy wyników sportowych i lepszej regeneracji”. Dr. Loomis, który obecnie przygotowuje się do Ironman Triathlon, jest również opisywany w filmie The Game Changers, poświęconym wegańskim sportowcom. Służył on również jako internista w zespole St. Louis Rams i ST. Louis Cardinals.

Diety roślinne odgrywają kluczową rolę w zdrowiu układu krążenia, co ma duże znaczenie dla sportowców wytrzymałościowych. Przegląd badań pokazuje również, że nawet dobrze wytrenowani sportowcy są narażeni na choroby serca.

Badanie z 2017 roku pokazało, że u 44% rowerzystów wytrzymałościowych i biegaczy, w średnim oraz w starszym wieku, odkładała się blaszka miażdżycowa.

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska wykazuje największą skuteczność w badaniach klinicznych, w odwracaniu zmian miażdżycowych. Dieta roślinna przynosi korzyści również w odniesieniu do innych kluczowych czynników przyczyniających się do miażdżycy, w tym: dyslipidemii, podwyższonego ciśnienia krwi, podwyższonej masy ciała i cukrzycy.

Ponieważ dieta oparta na roślinach jest zazwyczaj bogata w węglowodany, jej stosowanie może mieć także korzyści w zakresie wydajności. Węglowodany są głównym źródłem energii podczas ćwiczeń aerobowych, a wytrzymałość jest wzmocniona dzięki spożyciu większej ilości węglowodanów.

Badanie z 2016 roku, z udziałem triathlonistów Ironmana, wykazało, że mniej niż połowa uczestników spożywała zalecane ilości węglowodanów, dla sportowców trenujących 1-3 godziny dziennie.

Naukowcy odkryli również, że dieta na bazie roślin zwiększa wydolność sportową i regenerację poprzez zwiększenie przepływu krwi i dotlenienie tkanek oraz poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego.

Zróżnicowana dieta, składająca się z owoców, warzywa, zbóż i roślin strączkowych, wraz z suplementacją witaminy B12, zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje sportowiec, w tym także białko, wapń i żelazo.

„Jak każdy sportowiec wytrzymałościowy, sportowcy na diecie roślinnej potrzebują więcej kilokalorii niż mniej aktywni ludzie” – mówi współautorka przeglądu Susan Levin, MS, RD, CSSD, certyfikowany specjalista ds. dietetyki sportowej i dyrektor ds. edukacji żywieniowej w Komisji Lekarzy Odpowiedzialnej Medycyny (ang. Physicians Committee for Responsible Medicine). „A jeśli jedzą szeroki wachlarz, bogato odżywczych owoców, warzyw, zbóż i strączków, z łatwością pokryją wszystkie potrzeby żywieniowe”.

Więcej: Plant-Based Diets for Cardiovascular Safety and Performance in Endurance Sports

Źródło:

© GI News, Human Nutrition Unit, University of Sydney 

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.