Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Według FAO jedna trzecia żywności uprawianej na całym świecie jest marnowana. Taka ilość wystarczyłaby do nakarmienia wszystkich głodnych ludzi na świecie i jeszcze zostałyby resztki. Marnowanie takiej ilości żywności pogarsza także ślad węglowy, ponieważ marnujemy wodę, nawozy, energię użytą do produkcji żywności, którą wyrzucamy. Każdy z nas może to zmienić i zaoszczędzić pieniądze (Australijczycy wyrzucają rocznie 3800 dolarów jedzenia). Oto kilka rad, jak nie marnować żywności, a zarazem oszczędzić pieniądze.

jak nie marnować żywności
Zjadaj skórkę?

Oczywiście to może nie być zabawne, aby zjeść futrzaną skórkę kiwi, ale oczywiście, chodzi o te skórki warzyw i owoców, które da się zjadać. Nie tylko marnuje się mniej, ale często skórki owoców są skoncentrowanym źródłem antyoksydantów i błonnika, np. jabłka. Odkrajane kawałki, takie jak skórki marchwi, szczyty cebuli i pomidora, łodygi ziół czy liście selera mogą być przechowywane w zamkniętej torebce w zamrażarce, a następnie użyte do ugotowania rosołu czy wywaru z dodatkiem mięsa.

Utrzymuj świeżość.

Prawidłowy sposób przechowywania produktów spożywczych pozwala przedłużyć ich świeżość nawet o kilka dni, a nawet tygodni. Większość owoców (prócz bananów) i warzyw przechowuj w lodówce, aby zachować ich świeżość. W przypadku owoców, które dojrzewają po zbiorze, np. owoce pestkowe, wykładaj po kilka z lodówki, aby mogły dojrzeć. Takie owoce na widoku zachęcają także, do ich zjedzenia. Warzywa liściaste, wewnątrz torebek albo pojemników, w których je przechowujesz, umieszczaj owinięte w ręcznik papierowy. Zioła przechowasz dłużej, jeśli ich końce będą zamoczone w szklance bądź słoju z wodą, a liście będą okryte plastikową torebką.

Myj owoce i warzywa tuż przed jedzeniem, a nie przed przechowywaniem – wilgoć przyciąga pleśń. Surowe mięso zamrażaj w ciągu kilku dni, aby nie zostało zapomniane będąc z tyłu lodówki. Zamrażaj bochenki krojonego chleba, a będą świeże, następnie wyjmuj po kilka (tyle ile potrzebujesz na bieżąco). Suche produkty, takie jak płatki śniadaniowe, przechowuj w hermetycznych pojemnikach (lub w szklanych słojach), aby dłużej były świeże.

Nie marnuj, używaj!

Kiedy jedzenie przeżywa ostatnie chwile świeżości, a wiesz, że nie zjesz go i się zepsuje, nie wyrzucaj go od razu, bądź kreatywny. Opiecz stary chleb, a zrobisz z niego grzanki do zupy albo dodasz do sałatki. Bardzo dojrzałe owoce możesz zamrozić i użyć do koktajli. Możesz też zrobić z nich dżem, który urozmaici jogurt, owsiankę, lody czy grzanki. Uratuj omdlałe warzywa z lodówki, dodając je do zupy, gulaszu, pizzy, czy domowego soku warzywnego. Bądź kreatywny i użyj gotowanego mięsa do kanapek, quesadillas, nachos, fritatty, omletu, sałatki, zupy, ciasta, zapiekanki.

Jeśli masz taką możliwość zrób kompost.

Skorupki jaj, fusy z kawy, liście herbaty, skórki owoców (oprócz cytrusów) i resztki warzyw mogą być kompostowane. To zaskakujące, ale resztki owoców i warzyw rozkładają się inaczej na składowiskach niż w skrzyni kompostowej. W przeciwieństwie do kompostu, na składowisku brakuje tlenu, dlatego też odpadki organiczne produkują metan – gaz cieplarniany 26 razy silniejszy niż dwutlenek węgla.

Ekologia w pigułce:
  1. Oszczędzaj pieniądze i zmniejsz swój wpływ na środowisko marnując mniej żywności.
  2. Aby zachować świeżość produktów spożywczych, odpowiednio je przechowuj: w lodówce, zamrażarce bądź w hermetycznych pojemnikach.
  3. Aby zminimalizować marnotrawstwo i zmaksymalizować odżywienie, wykorzystuj wszystkie części warzyw i owoców w miarę możliwości.
  4. Wykorzystuj resztki potraw, gotuj z nich nowe dania.

Więcej informacji o tym, jak nie marnować żywności: http://www.fao.org/save-food/resources/keyfindings/en/

Autor: Nicole Senior

Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/