Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Człowiek składa się w 60% z wody. Z kolei mięśnie to 75% wody. Woda nie może być przez nasz organizm wyprodukowana. Musimy ją dostarczyć z zewnątrz. Dlatego z jednej strony ważne jest utrzymanie stałej podaży płynów każdego dnia. Z drugiej jednak strony jest to pięta achillesowa wielu osób. Okazuje się, że sama świadomość, jak woda jest ważna, nie wystarczy. Trzeba znaleźć sposób, aby wypijać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia i nie dla każdego będzie to takie proste. Jak szybko nawodnić organizm?

jak szybko nawodnić organizm

Źródło: Autor, Zdjęcie, Licencja

Woda ma kluczowe znaczenie.

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z wiekiem, co można łatwo zaobserwować w normach żywienia. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mają znaczenie:

  • sytuacja zdrowotna,
  • sytuacja fizjologiczna
  • pory roku,
  • klimat, w którym się znajdujemy.

Kiedy zwiększyć ilość wypijanych płynów?

  • podczas upałów
  • kiedy jest bardzo zimno
  • w czasie gorączki
  • podczas zapalenia gardła
  • podczas wymiotów
  • w czasie ciężkiej pracy fizycznej
  • podczas intensywnego treningu
  • podczas picia alkoholu i dzień po

Dlaczego należy unikać odwodnienia?

Dla mnie woda jest ważna, odkąd pamiętam, a kiedy gdzieś wyjeżdżam, pierwsze, o co dbam, to zabezpieczenie minimalnych zapasów wody do picia. Co jest równoznaczne z tym, że jeśli nie mam możliwości przywiezienia ze sobą butelki wody, pierwsze co robię po zakwaterowaniu, to odwiedzam sklep. Później mogę już być spokojna.

Zbyt mała ilość spożytej wody jest równoznaczna z odwodnieniem. Niedobór wody w granicach 2-3% daje wiele objawów:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • zaparcia,
  • problemy z myśleniem, skupieniem uwagi,
  • wyczerpanie,
  • brak apetytu,
  • zaczerwienienie skóry,
  • suchość śluzówek,
  • światłowstręt.

Dalsze nasilenie odwodnienia może prowadzić do zaburzeń świadomości, halucynacji i utraty przytomności.

Przy niedostatecznej podaży płynów pojawiają się zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, termoregulacji oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Ma to przełożenie na działanie nerek, układu krążenia, a także wszystkich innych narządów. Co więcej, o prawidłowe nawodnienie powinny też dbać osoby starające się o potomstwo, gdyż także w tych procesach woda jest niezbędna, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Tak więc każdy nasz narząd potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.

Czy wiesz, że na skutek spożycia alkoholu dochodzi do krótkotrwałego odwodnienia mózgu, co może być wyjaśnieniem zmian zachowania osób znajdujących się pod jego wpływem? Z kolei niewielki niedobór wody w organizmie kobiet, pomimo ich mniejszego na nią zapotrzebowania może również modyfikować zachowanie przez podniesienie poziomu agresji.

 Jak szybko nawodnić organizm?

To hasło jest najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę. W różnych sferach naszego życia chcemy szybkiego efektu. Jednak czy tak się da? Wiele osób się pewnie zgodzi, że najlepiej zapobiegać odwodnieniu na bieżąco. Uczucie pragnienia nie jest przyjemne, dlatego trzeba go po prostu unikać.

NAWADNIAJ ORGANIZM PRZEZ CAŁY DZIEŃ NA BIEŻĄCO

Wody nie da się uzupełnić na zapas. Z kolei silne odwodnienie ma wpływ także na spowolnienie opróżniania żołądka, co dodatkowo utrudnia nawadnianie. Wypicie zbyt dużej ilości wody na raz nie jest korzystne w sytuacji silnego odwodnienia. Może dać efekt tragiczny w skutkach.

Czym się nawadniać na co dzień?

Sprawdź, ile wody musisz wypić w ciągu dnia. Zajrzyj do norm żywienia dla populacji Polski. Poza tym przyjmuje się, że np. na każdą 1 kcal w diecie powinien przypadać 1 ml wody (np. 2000 kcal to 2 litry wody).

Wszystkie produkty zawierające w sobie wodę będą odpowiednie i będą się wliczać w pulę wody, którą dostarczamy. Nawet herbata i kawa są produktami nawadniającymi. Ponadto woda znajduje się w owocach, warzywach, napojach mlecznych czy zupach. Jednak trzeba pamiętać, że większość produktów zawierających wodę będzie wnosiła ze sobą także wartość energetyczną, tak więc samej wody, nam nie zastąpią. Oczywiście, odpowiednio wkomponowane w dietę, będą nawadniać organizm. Z tym, że w sytuacji, kiedy nie mamy apetytu, czy jest bardzo gorąco i nie chce nam się jeść, produkty zawierające dużo wody, a przy tym odpowiednio zbilansowane w składniki odżywcze, będą idealnym posiłkiem.

Jaką pić wodę?

Zawsze, kiedy możesz, wybieraj wodę. Jeśli chcesz zadbać o środowisko, wybierz wodę z kranu. Możesz ją przefiltrować. Jeśli potrzebujesz większej ilości składników mineralnych, wybierz wodę mineralną. Jeśli jest zimno, możesz pić ciepłą wodę, nic nie stoi na przeszkodzie. Do wody możesz zawsze dodać odrobinę soku, syropu czy owoce.

Jeśli pijesz kawę, to z nią również dostarczasz wodę. Odwadniające działanie kawy to mit. Dodatki do kawy, typu mleko, śmietanka, dostarczą dodatkowej energii.

Herbata jest super pomysłem. Najlepiej bez cukru, ale za to możesz próbować najróżniejsze jej smaki. Na rynku jest mnóstwo wspaniałych mieszanek. Ziołowa, owocowa, czarna, zielona. Jaką tylko chcesz.

Jak szybko sprawdzić stan nawodnienia organizmu?

Obserwuj po prostu kolor moczu. Nie powinien być ciemniejszy niż kolor soku jabłkowego. Zaś w drugą stronę, nie powinien być zbyt jasny. Kolor słomkowy najlepiej opisuje kolor prawidłowego moczu.

Nawodnienie organizmu jest bardzo ciekawym tematem. Jest to też kluczowy element naszego życia i wszystkich przemian zachodzących w naszych organizmach. Dlatego dbajmy o to, aby o nawodnieniu nie zapominać każdego dnia, gdyż od tego zależy nasze dobre samopoczucie.

Źródła:

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.