Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, w skrócie NAFLD, staje się coraz bardziej powszechna. Szacuje się, że dotyka prawie jedną trzecią dorosłych w krajach zachodnich, takich jak Australia. NAFLD jest spowodowana gromadzeniem się nadmiaru tłuszczu w wątrobie, co może prowadzić do stanu zapalnego i bliznowacenia, a ostatecznie do uszkodzenia wątroby.
Nie istnieje jedna metoda leczenia stłuszczenia wątroby, ale wykazano skuteczność modyfikacji stylu życia, takich jak: zmiana diety i utrata masy ciała.
W niedawnym przeglądzie systematycznym i metaanalizie zbadano skuteczność i akceptowalność dwóch różnych interwencji dietetycznych w przypadku NAFLD: dieta śródziemnomorska i ograniczenie kalorii (energii). Naukowcy przeanalizowali dane z 26 badań z randomizacją oraz 3 badań klinicznych z udziałem 3037 uczestników. Spośród nich 9 badań dotyczyło interwencji ograniczających kalorie, 13 dotyczyło diety śródziemnomorskiej, a 4 dotyczyło składników diety śródziemnomorskiej, w tym zwiększania spożycia produktów pełnoziarnistych, ograniczania spożycia czerwonego mięsa i włączania do diety oliwy z oliwek zamiast innych tłuszczów.
Wyniki badania wykazały, że zarówno dieta śródziemnomorska, jak i ograniczenie kalorii były skuteczne w poprawie czynności wątroby i zmniejszeniu ilości tłuszczu w wątrobie oraz sztywności wątroby u pacjentów z NAFLD. Tutaj były spójne dowody na to, że interwencja w postaci diety śródziemnomorskiej poprawiła jeden lub więcej wskaźników zdrowia wątroby i miało to miejsce nawet przy minimalnej utracie masy ciała. Jednak w przypadku interwencji ograniczających kilokalorie zaobserwowano większą poprawę czynności wątroby przy większej utracie masy ciała.
Autorzy badania sugerują, że połączenie ograniczenia kilokalorii oraz planu żywieniowego w postaci diety śródziemnomorskiej może być możliwą do osiągnięcia strategią utraty masy ciała i poprawy wskaźników NAFLD.
Zauważają jednak, że między badaniami uwzględnionymi w przeglądzie istniała duża zmienność, a wiele z nich było krótko- lub średnioterminowych. Sugerują, że potrzeba jest więcej długoterminowych badań z wykorzystaniem spójności pomiarowej wyników. Podkreślają również znaczenie rozważenia akceptowalności i trwałości zmian w diecie, aby zapewnić, że osoba z NAFLD, która odniesie korzyści ze zmian w diecie, będzie mogła je utrzymać w dłuższej perspektywie. Na przykład większość badań dotyczących diety śródziemnomorskiej przeprowadzono w regionach śródziemnomorskich, w których środowisko żywności i kulturowe nawyki żywieniowe sprzyjają temu sposobowi żywienia. Nie ma pewności, czy wyniki te będą również widoczne w populacjach o innych wzorcach nawyków żywieniowych (np. w Azji Południowo-Wschodniej), chociaż wcześniejsze badania wykazały, że uczestnicy z populacji innych niż śródziemnomorskie mogą przyjąć i utrzymać styl odżywiania w modelu śródziemnomorskim do roku.
Więcej:
Haigh and colleagues. The effectiveness and acceptability of Mediterranean diet and calorie restriction in non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD): A systematic review and meta-analysis. Clin Nutr. 2022.
Autor: Kate Marsh
Dr Kate Marsh jest akredytowanym dietetykiem, edukatorem diabetologicznym oraz autorem artykułów na temat zdrowia i medycyny ze szczególnym zainteresowaniem dietą roślinną oraz dietetycznym postępowaniem w cukrzycy i zespole policystycznych jajników (PCOS).
Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre
Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/