Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Najciekawsze studia podyplomowe? Koniecznie czytaj dalej. Co roku aktualizujemy nasz wpis i sprawdzamy, czy pojawiły się nowe, ciekawe opcje. O tym, że warto inwestować w siebie, pewnie nie muszę wszystkich przekonywać. Jeśli rozważasz wybór studiów podyplomowych, zacznij od odpowiedzi na pytanie, co mają Ci te studia dać? Zmianę kierunku pracy? Rozwój osobisty? A może bardzo lubisz się uczyć? Zobacz, jakie najciekawsze studia podyplomowe są dostępne w roku akademickim 2022/2023.

O tym pamiętaj!

Kierunków rozwoju może być naprawdę dużo i nikt nie powiedział, że muszą to być najciekawsze studia podyplomowe, związane bezpośrednio z dietetyką. Co więcej, nasze wykształcenie można połączyć z wieloma innymi dziedzinami. Ponadto mamy obecnie coraz większą możliwość nauki bez wychodzenia z domu.

Studia podyplomowe możesz podjąć zarówno stacjonarnie, jak i online. Z jednej strony, jeśli mieszkasz w większym mieście, możliwości wyboru masz więcej, a na studia bliżej. Z drugiej strony dojeżdżanie na studia podyplomowe może mieć swój urok. Dodatkowo pamiętaj, że warto się zastanowić, czy budżet domowy udźwignie nasze studia podyplomowe. Ceny są naprawdę różne, w zależności od kierunku. Ponadto wybór jest również ogromny i nie da się zmieścić wszystkiego w jednym wpisie.

Jakie najciekawsze studia podyplomowe są dostępne w roku akademickim 2022/2023?

Poniżej przedstawiam tylko wybrane, najciekawsze według mnie, studia podyplomowe wraz z cenami. Podane ceny dotyczą płatności za wszystkie semestry z góry. Co więcej, niektóre z uczelni odejmują część kwoty w ramach opłaty rekrutacyjnej. Z kolei inne mają promocje, jeśli zapisze się na studia podyplomowe w wyznaczonym czasie. Cena za studia podyplomowe jest wyższa, jeśli płaci się w ratach.

Psychodietetyka

Jest to, powiedziałabym, czołowy kierunek wśród dietetyków. Co więcej, wiedza z tego zakresu niewątpliwie przyda się w praktyce dietetycznej. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli dziedzina psychologii jest dla Ciebie wyjątkowo nudna, to dobrze się zastanów, zanim wydasz pieniądze. Poniżej przedstawiam wybrane uczelnie, które oferują te studia podyplomowe:

Psychodietetyka z elementami neurobiologii
Psychologia sprzedaży – studia online

Nazwa brzmi dość ciekawie. Z jednej strony można się zastanawiać, po co dietetykowi psychologia sprzedaży? Z drugiej strony wszyscy wiemy, że wiedza z tego zakresu jest szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach.

Metodologia badań klinicznych

Z kolei ten kierunek może być przydatny dla osób chcących wiązać swoją karierę z nauką i badaniami. Z pewnością w dziedzinie badań naukowych jest miejsce także dla dietetyków.

Badania kliniczne i biomedyczne badania naukowe

Co ciekawe założeniem programu jest aktualizacja, porządkowanie i pogłębianie wiedzy uczestników w zakresie przeprowadzania badań klinicznych w myśl zasad Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) oraz Medycyny Opartej na Dowodach Naukowych (EBM), z uwzględnieniem niekomercyjnych badań z obszaru nauk biomedycznych.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu  (2 semestry, 10 500 zł);

Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych
Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie

Z pewnością nie wszyscy będziemy specjalistami w diecie dla sportowców. Niewątpliwie będą to studia dla zapalonych miłośników dietetyki sportowej bądź dla osób, które chcą rozpocząć pracę w tej dziedzinie dietetyki.

Dietetyka w sporcie i rekreacji
Ekologia żywienia
Ekologia żywności – online

Jest to kierunek, który można realizować bez wychodzenia z domu. Gdzie? W Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Są to studia podyplomowe realizowane przez internet (2 semestry, 2400 zł). Nabędziemy tam wiedzę odnośnie suplementów i dodatków do żywności, witamin, podstaw fitoterapii i dietoterapii. Dodatkowo uczelnia oferuje też inne kierunki w formie e-learningu.

Technologia winiarstwa

Wiedza z zakresu podstaw uprawy winorośli oraz produkcji win czy podstaw projektowania winiarni. Tego wszystkiego dowiemy się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).

Dyplomowany enolog – technologia winiarska i miodosytnicza

Kierunek podobny do tego we Wrocławiu, ale tym razem na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (2 semestry, 5000 zł).

Technologia piwowarstwa

Studia podyplomowe dla wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy w browarze lub założeniem własnego minibrowaru. Szkoleniem przyszłych mistrzów zajmuje się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).

Studia podyplomowe idealne dla miłośników ziół?

Coraz więcej kierunków tego typu się otwiera. Co więcej, program obejmuje m.in. botanikę roślin, uprawę, toksykologię, utrwalanie ziół, fitoterapię, projektowanie zakładu przetwarzania ziół.

Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia
Zielarstwo i fitoterapia 
Zioła w profilaktyce i terapii

Z kolei poniżej kilka propozycji studiów związanych z kulinariami i gastronomią.

Żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna

Studia skierowane są do osób zainteresowanych żywieniem różnych grup ludności, poradnictwem żywieniowym, dietetyką, gastronomią, żywieniem zbiorowym i naukami pokrewnymi oraz nauczaniem przedmiotów o tej tematyce, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (3 semestry, 6900 zł).

Food studies

Są to studia dla osób zainteresowanych tematyką kulinarną i wiążących swoją karierę z gastronomią, turystyką, mediami kulinarnymi oraz life stylowymi, a także dla tych, którzy chcą uzupełnić wiedzę związaną z kulinariami w różnych aspektach. Co więcej, kierunek dostępny na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2 semestry, 6400 zł).

Praktyczne zarządzanie placówkami żywienia zbiorowego i hotelami – nowoczesny manager

Co ciekawe, są to  studia podyplomowe dla osób pragnących zdobywać, jak również rozwijać, swoje kompetencje z zakresu zarządzania w obiektach noclegowych i w gastronomii. Ponadto wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu prawa, ekonomii i finansów, niezbędnych do zarządzania w hotelarstwie i gastronomii. Gdzie? W Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu (3 semestry, 2500 zł).

Systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności

Kolejne studia specjalnie zaprojektowane są dla osób nadzorujących bezpieczeństwo zdrowotne żywności w produkcji i dystrybucji żywności. Gdzie? Na SGGW w Warszawie (2 semestry, 4800 zł).

Prawo żywności – studia online

Niewątpliwie jest to kierunek bardzo specjalistyczny, dedykowany i przydatny nie tylko prawnikom. Z uwagi na to, że prawo żywnościowe rozwija się szybko, warto ugruntować sobie tę wiedzę, zwłaszcza jeśli pracuje się w branży, która znajomości takiego prawa wymaga. Ponadto taka wiedza poszerza możliwości podjęcia pracy w różnych sektorach.

Dobra praktyka produkcyjna i higieniczna oraz audytowanie systemów jakości zdrowotnej żywności

Studia dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 3800 zł), obejmują m.in. tematykę prawa żywnościowego, systemów jakości, zagrożeń dla żywności, kontroli żywności.

Analityka, Bezpieczeństwo i Certyfikacja Żywności

Studia kształcące przyszłych specjalistów z zakresu kontroli jakości i bezpieczeństwa w procesie wytwarzania żywności (GMP, GHP, HAACP, ISO itp.). Co ważne, po ukończeniu studiów uzyskujemy certyfikat „Asystent Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności” Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Studia są dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (2 semestry, 3700 zł).

Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w różnych zawodach, czyli przygotowanie nauczycieli do nauczania przedmiotów:

  • Technik technologii żywności – m.in. poszerzenie wiedzy z zakresu wytwarzania produktów spożywczych, obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji wyrobów spożywczych, organizowania i nadzorowania przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym oraz kontrolowania pracy maszyn stosowanych w przetwórstwie żywności (e-learning, 3 semestry, 3600 zł).
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych – m.in. poszerzenie wiedzy z zakresu sporządzania potraw i napojów oraz organizacji żywienia i usług gastronomicznych (e-learning, 3 semestry, 3700 zł).
  • Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach branży spożywczej – przygotowanie nauczycieli do nauczania przedmiotów zawodowych w ramach branży spożywczej, nabycie wiedzy i umiejętności do nowoczesnego i skutecznego uczenia w szkole (e-learning, 3 semestry, 3600 zł).
Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna

Niewątpliwie każdy się zgodzi, że jest to bardzo potrzebny kierunek w obecnych czasach. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (2 semestry, 3400 zł).

Life coaching

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do profesjonalnego korzystania z narzędzi dotyczących wspierania ludzi w rozwoju. Zatem absolwenci będą potrafić wspierać swojego klienta/pacjenta w zdobywaniu pewności siebie. Dalej pomogą mu wzmocnić zaangażowanie i motywację do zmiany. Dodatkowo będą realizować proces dochodzenia do skutecznych rozwiązań problemów w obszarze zdrowia i żywienia. Te studia podyplomowe oferuje Collegium Civitas w Warszawie (6920 zł).

Hortiterapia

Absolwent takich studiów  będzie mógł wykorzystać pozytywny wpływ przyrody na stan fizyczny i psychiczny człowieka, będzie przygotowany do prowadzenia zajęć hortiterapeutycznych, w tym terapii zajęciowej z zakresu ogrodnictwa z różnymi grupami odbiorców, we własnym gospodarstwie oraz jednostkach instytucjonalnych. Z kolei ten kierunek znajdziesz na: Uniwersytetcie Przyrodniczym w Lublinie (2 semestry, 3546 zł).

Diagnostyka molekularna

Jest to kolejny ciekawy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (2 semestry, 3500 zł).

Diagnostyka molekularna znajduje szerokie zastosowanie m.in. w onkologii, w wykrywaniu chorób zakaźnych, wykrywaniu różnych patogenów, oceny czystości i zanieczyszczenia towarów konsumpcyjnych, oceny zróżnicowania genetycznego, wykrywania produktów genetycznie modyfikowanych i in. Co więcej, zdobyte wiadomości i umiejętności umożliwią absolwentom podjęcie pracy w różnych laboratoriach związanych z ochroną zdrowia, oceną skażeń środowiska, oceną towarów i produktów spożywczych, instytucjach naukowych i innych.

Analityka, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności

Program umożliwia słuchaczom uzyskanie certyfikatu „Asystent Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności” Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Ponadto dzięki uzyskanym kwalifikacjom, absolwent znajdzie zatrudnienie jako specjalista z zakresu kontroli jakości i bezpieczeństwa na każdym etapie procesu wytwarzania żywności. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (2 semestry, 3500 zł).

Podsumowując, obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnych studiów podyplomowych. Dodatkowo, co roku, pojawiają się nowe kierunki. Z jednej strony dużym minusem mogą być ceny, które nie należą do najniższych. Z drugiej zaś strony wysoka cena może uchronić nas przed pochopnymi decyzjami i stratą czasu, w sytuacji nietrafnego wyboru.

Jestem bardzo ciekawa, które kierunki podyplomowe wydają Ci się najciekawsze?

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.