Słomki jednorazowego użytku miały sens, kiedy problemem były brudne kubki. Dzięki lepszym standardom higienicznym, przenoszenie chorób zakaźnych poprzez naczynia do picia stało się mniejszym problemem, ale powstały poważniejsze problemy. Jednorazowe słomki do picia są katastrofą ekologiczną.
Problem ze słomkami.
Nienadające się do recyklingu, plastikowe słomki są używane maksymalnie 20 minut, a następnie pozostają nienaruszone przez setki lat. Na popularnej Manly Beach w Sydney (Australia) płetwonurek Kasey Turner znalazła 319 słomek podczas 20-minujtowego nurkowania. Zaledwie 1 dzień później wrócił i znalazł w tym samym miejscu kolejne 294 słomki. W kolejny weekend ponownie zrobił to samo i znalazł kolejne 150 słomek. Pokazał tym samym, jak szybko nagromadziły się one ponownie w tym miejscu. I to dotyczy wszystkich miejsca na świecie. Według raportu Ocean Conservancy z 2017 roku, słomki znajdują się na liście 10 głównych zanieczyszczeń na międzynarodowych wybrzeżach.
Poza pozostawianiem bałaganu, słomki robią wielkie szkody w środowisku wodnym. W 2015 roku opublikowano film, pokazujący bolesne wydobycie plastikowej słomki z nozdrzy żółwia z Kostaryki… (nagranie ma ostrzeżenie, że może być nieodpowiednie dla niektórych użytkowników, ze względu na rodzaj pokazanej sytuacji). Słomki są nawet połykane przez ptaki morskie, które następnie przebijają sobie ważne narządy lub blokują drogi oddechowe, co prowadzi do straszliwej śmierci.
Słomki nadające się do kompostowania nie są dużo lepsze od tych z tworzyw sztucznych i nie są przeznaczone do rozkładania się w oceanie. Nawet jeśli niektóre plastikowe słomki zdążą się rozłożyć, stają się one mniejszym mikroplastikiem, który jedzą ryby, które zostają złowione, a następnie to my je zjadamy, razem z plastikiem, wszystko (fuj). Przewiduje się, że do 2025 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
Słomki nie zawsze są złe.
Mają one kilka świetnych zastosowań. Nie tylko wyglądają pięknie na zdjęciach podczas picia koktajli, ale pomagają utrzymać damską szminkę w nienaruszonym stanie i sprawiają, że dzieci się mniej brudzą (zwłaszcza w samochodzie). Słomki mogą też zmniejszać kontakt między słodkimi napojami a zębami, co pomaga w zapobieganiu ubytków i erozji zębów. Ponieważ słomki podają płyn do tylnej części jamy ustnej, zmniejszają ekspozycję smakową u osób cierpiących na mdłości (np. podczas chemioterapii czy porannych mdłości). Słomki Bendy ułatwiają z kolei picie osobom mniej sprawnym, chorym, słabym, mającym trudności z koordynacją i poruszaniem się.
Czy naprawdę potrzebujesz słomki?
Jeśli nie pijesz piwa ani wina przez słomkę, to dlaczego nie powiesz ‘poproszę picie bez słomki’. Twój napój smakuje równie dobrze, a może nawet lepiej bez plastikowej słomki. Być może pomoże ci więcej „wolniejszego jedzenie” (i picia). Słomki zwiększają tendencję do sięgania po napoje z bąbelkami i cukrem. Spójrzmy prawdzie w oczy, moglibyśmy to ograniczyć. Zabranie ze sobą wody w butelce wielokrotnego użytku ma korzyści nie tylko dla zdrowia, ale także dla środowiska.
Ale ja nie mogę żyć bez słomek!
Dla wszystkich, którym trudno jest zrezygnować ze słomek, są modne alternatywy. Niektóre bazy i kawiarnie mają już słomki ze stali nierdzewnej, wielokrotnego użytku. Używamy już metalowych sztućców, więc dlaczego nie używać metalowej słomki? Metalowe słomki mają dodatkową zaletę, że są chłodne, co sprawia, że napój jest jeszcze bardziej orzeźwiający i nie ma smaku plastiku. Można już nawet kupić słomki ze stali nierdzewnej do użytku domowego i często są one też wyposażone w szczotkę do czyszczenia. Inne alternatywy dla słomek z tworzyw sztucznych, to słomki z miedzi, szkła czy bambusa. Można nawet kupić słomki ze słomy zbóż. Zgadza się, słomki zatoczyły koło i teraz znów są zrobione ze słomy zbóż.
Działanie na korzyść dla środowiska w pigułce:
- Jednorazowe plastikowe słomki są katastrofę ekologiczną i są bardzo szkodliwe dla życia w wodzie.
- Aby zmniejszyć zanieczyszczenie z tworzyw sztucznych, proś o napoje bez słomki
- Jeśli jesteś wielbicielem słomek, spróbuj takiej do wielokrotnego użytku.
Artykuł powstał we współpracy z Rachel Ananin AKA TheSeansonalDietitian.com
Autor: Nicole Senior
Nicole Senior jest akredytowaną dietetyczką, autorką, konsultantką, kucharką, entuzjastką jedzenia i matką, która stara się nadać sens naukom o żywieniu i zachwyca się przygotowywaniem zdrowej żywności, która jest pyszna.
Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre
Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/