Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Książka, o której dzisiaj piszę, jest z pewnością wyjątkową pozycją na polskim rynku. Przede wszystkim została napisana przez dwie specjalistki od spraw żywienia, które na co dzień w swojej pracy spotykają się z pacjentami cierpiącymi z powodu chorób stawów. Warto również podkreślić, że pozycja ta opiera się o literaturę naukową, a także zyskała pozytywną opinię wielu osób z branży dietetycznej. Do takiej pozytywnej opinii przyłącza się również zespół Alianta.

Źródło: Zdjęcie własne, autor: Wioleta Stefaniak.

Książka „S.O.S dla stawów” jest podzielona na część teoretyczną oraz część poświęconą przepisom kulinarnym.

Na początku autorki omawiają wybrane, najczęstsze choroby stawów, tj.:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS);
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MZS);
  • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS);
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK);
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • zapalenie stawów w przebiegu boreliozy;
  • zapalenie stawów w przebiegu dny moczanowej;
  • reumatyzm tkanek miękkich – fibromialgia;

W tej części książki przeczytamy najważniejsze informacje o każdej z wymienionych jednostek chorobowych, tj. objawy, przyczyny diagnostyka czy główne problemy chorych.

W dalszej części autorki poruszają zagadnienia związane z dietą i stylem życia. Dostaniemy odpowiedź na pytanie o rolę diety w chorobach reumatycznych. Czy sprawdzi się dieta śródziemnomorska, a może dobrym wyjściem jest dieta bez mięsa?

Kolejnym zagadnieniem podjętym przez autorki był mity żywieniowe. W kontekście tematu książki autorki wzięły pod uwagę mity związane z:

  • produktami mlecznymi,
  • dietą bezglutenową,
  • suplementami dedykowanymi regeneracji chrząstki stawowej, a także związane z głodówką.

Po przeczytaniu książki nie będziemy mieć już żadnych wątpliwości na ten temat.

Z tej pozycji dowiemy się również, jakie składniki diety pozytywnie wpływają na stan zdrowia pacjenta z RZS, a jakie wpływają negatywnie. Dostaniemy tutaj konkretną odpowiedź. Autorki podjęły również temat ziołolecznictwa w chorobach reumatycznych, nietolerancji histaminy, a także roli witaminy D. Ponadto zwracają one uwagę, że ważnym elementem leczenia chorób reumatycznych jest zarówno kontakt z fizjoterapeutą, jak i aktywność fizyczna.

Kolejny rozdział autorki poświęciły zburzeniom psychicznym, depresji oraz roli psychiki w leczeniu chorób reumatycznych. Wreszcie przejdziemy do rozdziału, który podsumuje informacje na temat zasad komponowania diety przeciwzapalnej, czyli mamy zebrane kluczowe elementy z całej części dotyczącej teorii. Ponadto w książce znajdziemy również dwutygodniowy przykładowy jadłospis, który z pewnością ułatwi stworzenie swojej wersji takiej diety.

Co znajdziemy w drugiej części książki?

Druga część książki prezentuje przepisy dedykowane osobom z chorobami stawów. Została ona podzielona na: śniadania, obiady, kolacje, podwieczorki i zupy. Przepisy są proste, uniwersalne i zawierają bardzo małe listy składników. Jest to niewątpliwie wielkim plusem. Smaczne potrawy z kilku składników zadowolą nie jedną osobę w dzisiejszym zabieganym świecie. Dodatkowo każdy przepis opatrzony jest pięknymi zdjęciami, które zachęcają do przygotowania potraw. Ciężko się zdecydować, co wybrać jako pierwsze, gdyż chciałoby się ugotować wszystko na raz. Każdy przepis zawiera również informacje o ilości porcji i czasie przygotowania. Dodatkowo mamy informacje o podstawowej wartości odżywczej, tj.: energia, białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, wapń. Warto jeszcze zaznaczyć, że przepisy są w większości bardzo szybkie do przygotowania. Smaczny posiłek sprzyjający zdrowiu stawów można przygotować już nawet w 10 minut.

Książkę S.O.S dla stawów warto polecić specjalistom, osobom chorym, a także członkom ich rodzin. Treści, które autorki zawarły w książce z pewnością poszerzą wiedzę i horyzonty wielu osób. Przepisy i rady w niej zawarte niewątpliwie przyczynią się do zmiany nawyków oraz stylu życia nie tylko pacjentów, ale także ich rodzin. A przecież ważne jest, aby cała rodzina była szczęśliwa i mogła mieć uniwersalną dietę. Wszystkie potrawy zawarte w książce mogą być spożywane również przez osoby zdrowe. Prezentowana przeze mnie książka jest bardzo uniwersalna. Co więcej, przepisy zawarte w książce zadowolą zarówno miłośników tradycyjnych potraw, jak i tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Moją uwagę zwróciły takie przepisy takie jak: zupa tajska z indykiem, tiramisu z gorzką czekoladą i wiśniami, budyń z kaszy jaglanej z wanilią i mango, placuszki ziemniaczane z pieczarkami, cebulką i tymiankiem czy kotleciki z zielonym groszkiem. Brzmi pysznie, a jak pięknie prezentuje się na talerzu… 🙂

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.