Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Na to co, kiedy i ile pijemy ma wpływ wiele czynników. Są to m. in.: smak, pochodzenie kulturowe, przekonania religijne, budżet, zdrowie, okazje społeczne i nie tylko. Pice spełnia wiele funkcji społecznych. Stanowi także jedną z przyjemności życia. Spójrzmy zatem na niektóre z bardziej popularnych opcji, jakie niesie społeczne znaczenie napojów.

znaczenie napojów
Woda

Zwykła woda to najlepszy napój do zaspokojenia pragnienia: jest najbardziej orzeźwiający, nie ma kilokalorii, a zawiera cenne minerały. Jedna nie ma ona przełożenia na życie społeczne – niewiele ludzi przychodzi do pubu na picie zwykłej wody.

Co innego woda np. z lodem i plasterkiem cytryny. Jest już społecznie bardziej akceptowalna. Zwykła woda, np. źródlana (gazowana lub niegazowana) zawiera stosunkowo niewielkie ilości sodu, potasu, magnezu czy wapnia. Dodatkowo coraz bardziej popularne są jej odmiany o smaku owocowym. Dostępne są słodzone cukrem lub słodzikami (wersja ‘dietetyczna’). Wersja z cukrem dostarcza około 400kJ (100kcal) i 24g cukrów na filiżankę (250ml), słodzone słodzikami zawierają około 12kJ (3 kcal) i 0,5g cukrów na filiżankę. Z tych dwóch opcji, lepsza dla naszej masy ciała i poziomu glukozy we krwi będzie opcja ze słodzikiem.

Kawa/herbata

Filiżanka naparu w towarzystwie rodziny czy przyjaciół jest bardzo popularną aktywnością społeczną w większości regionów świata. Sama czarna herbata czy kawa dostarcza niewiele energii (około 13kJ lub 3kcal) lub węglowodanów (mniej niż 1g) na filiżankę. Dodawanie mleka lub cukru zwiększa obie wartości. Z filiżanki niesłodzonej herbaty lub kawy  zawartości kilkunastu kcal i ok. 2 g węglowodanów, po dodaniu 2 łyżeczek cukru mamy już 235kJ (55 kcal) i ok. 10g węglowodanów, co wystarczy do podniesienia poziomu glukozy we krwi u większości osób z cukrzycą, jeśli słodziny sacharozą (GI=65).

Jednakże, jeśli osłodzimy herbatę lub kawę intensywnym środkiem słodzącym, takim jak aspartam, sacharyna, sukraloza czy stewia, nie zwiększamy znacząco ich energii lub zawartości węglowodanów, a więc nie wpływa to niekorzystnie na poziom glukozy we krwi ani na masę ciała.

Napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe o niskiej kaloryczności w przeciwieństwie do wody, herbaty lub kawy, te napoje bezalkoholowe prawdopodobnie nie powinny być spożywane codziennie, ale nadal są dobrym wyborem, gdy bierzemy je pod uwagę jako alternatywa dla alkoholu. Gazowane napoje mają niskie pH (są kwaśne), i teoretycznie, częste spożywanie może zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy, co jest poważnym problemem zdrowotnym u wielu osób. Te niskokaloryczne napoje nie mają wpływu na poziom glukozy we krwi i dostarczają niewiele energii. Istnieją dobre dowody na to, że zastępowanie zwykłych napojów bezalkoholowych, dietetycznymi może pomóc ludziom przy utracie masy ciała. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26365102

Soki owocowe

Soki owocowe są często spożywane podczas spotkań towarzyskich. Są źródłem kilokalorii, witaminy C, błonnika pokarmowego i węglowodanów. Średnio dostarczają około 400 kJ (95 kalorii) na filiżankę i są ważnym źródłem witaminy C, zapewniającym średnio 113 mg na filiżankę. Jednak mają niskie pH i są źródłem węglowodanów łatwo ulegających fermentacji, co sprzyja też namnażaniu bakterii próchnicowych. Częste spożywanie może zatem zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Średnio soki owocowe dostarczają 22 g węglowodanów na filiżankę. Wszystkie soki owocowe nie mają dużego indeksu glikemicznego, jednak 250-mililitrowa ma już średni ładunek glikemiczny.

Wszelkie tradycyjne napoje słodzone cukrem powinny być przeznaczone na wyjątkowe okazje. Zawierają dużo cukru, wiążą się z ryzykiem próchnicy, a do tego podnoszą poziom glukozy we krwi. Napoje alkoholowe, dla wielu osób nieodłączny element spotkań towarzyskich, jednak najlepiej korzystać z nich okazjonalnie. Zasadniczo najlepszym wyborem jest po prostu woda, ale jednak wciąż jest to rzadko pierwszy wybór przy różnych biesiadach, a powinien to być numer jeden dla wszystkich.

Czytaj więcej:

Autor: Alan Barclay

dr Alan Barclay jest dietetykiem i szefem kuchni, który szczególnie interesuje się węglowodanami i cukrzycą. Jest autorem Reversing Diabetes (Murdoch Books) i współautorem 40 publikacji naukowych, The Good Carbs Cookbook (Murdoch Books), Managing Type 2 Diabetes (Hachette Australia) i The Ultimate Guide to Sugars and Sweeteners (The Experiment Publishing).

Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/