Studia podyplomowe, czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej. Z tego powodu wyszukałam najciekawsze kierunki, które poszerzą Twoje horyzonty. Warto wspomnieć, że każdy z nas ma różne zainteresowania, więc z pewnością nie wyczerpię tematu studiów podyplomowych, ale mam nadzieję, że Cię zainspiruję :-). Koniecznie czytaj dalej.
O tym pamiętaj!
Kierunków rozwoju może być naprawdę dużo i nikt nie powiedział, że muszą to być studia podyplomowe stricte związane z tematem żywienia. Ponadto nasze wykształcenie można połączyć z wieloma dziedzinami. Z innej strony mamy obecnie coraz większą możliwość nauki bez wychodzenia z domu, w co wpisują się także różne studia podyplomowe. Ja skończyłam przygotowanie pedagogiczne, wówczas jeszcze stacjonarnie. Czy mi się to przyda? Z pewnością :-).
Studia podyplomowe możesz podjąć zarówno stacjonarnie, jak i online. Z jednej strony jeśli mieszkasz w większym mieście, możliwości wyboru masz więcej, a na studia bliżej. Z drugiej strony dojeżdżanie na studia podyplomowe może mieć swój urok. Dodatkowo pamiętaj, że warto się zastanowić, czy budżet domowy udźwignie nasze studia podyplomowe. Ceny są naprawdę różne, w zależności od kierunku. Być może wystarczą Ci tylko zwykłe szkolenia. Z pewnością decyzję trzeba podjąć indywidualnie.
Jakie kierunki podyplomowe możesz wybrać, będąc dietetykiem?
Poniżej przedstawiam wybrane studia podyplomowe wraz z cenami (podane ceny tyczą się płatności za wszystkie semestry od razu). Co więcej niektóre z uczelni odejmują część kwoty w ramach opłaty rekrutacyjnej. Z kolei inne mają promocje, jeśli zapisze się na studia podyplomowe w wyznaczonym czasie. Dodatkowo cena za studia podyplomowe jest wyższa, jeśli płaci się w ratach.
Psychodietetyka
Wiedza z tego zakresu niewątpliwie przyda się w praktyce dietetycznej. Dodatkowo jest to kierunek coraz częściej wybierany przez dietetyków. Poniżej przedstawiam wybrane uczelnie, które oferują te studia podyplomowe:
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu (2 semestry, 6900 zł);
- Uniwersytet Medyczny w Warszawie, (2 semestry, 8000 zł);
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie (2 semestry, 6400 zł);
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (2 semestry, 5000 zł);
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Poznaniu (2 semestry, 6400 zł);
- Collegium Humanum w Warszawie (2 semestry, 4900 zł)
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Katowicach (2 semestry, 6900 zł);
- Bydgoska Szkoła Wyższa (2semestry, 4500 zł)
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie (2 semestry, 3000 zł)
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2 semestry, 4400 zł);
- Wyższa Szkoła Uni-Terra w Poznaniu (2 semestry, 2500 zł);
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (2 semestry, 8400 zł);
- Wyższa Szkoła Uni-Terra w Kaliszu(2 semestry, 2500 zł);
Psychodietetyka z elementami neurobiologii
- Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla w Krakowie (2 semestry, 4700 zł);
Prawo żywności – studia online
Niewątpliwie jest to kierunek bardzo specjalistyczny, dedykowany i przydatny nie tylko prawnikom. Z uwagi na to, że prawo żywnościowe rozwija się szybko, warto ugruntować sobie tę wiedzę, zwłaszcza jeśli pracuje się w branży, która znajomości takiego prawa wymaga. Ponato taka wiedza poszerza możliwości podjęcia pracy w różnych sektorach.
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (2 semestry, 5000 zł);
Z jednej strony może się wydawać, że dwa poniższe kierunki, które proponuję, nie są dietetykowi potrzebne. Z drugiej strony sprzedaż i media społecznościowe dotyczą nas bardziej niż nam się wydaje.
Psychologia sprzedaży – studia online
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (2 semestry, 5000 zł);
Marketing cyfrowy i media społecznościowe w biznesie
- Bydgoska Szkoła Wyższa (3600 zł);
Metodologia badań klinicznych
Z kolei ten kierunek może być przydatny dla osób chcących wiązać swoją karierę z nauką i badaniami. Z pewnością w dziedzinie badań naukowych jest miejsce także dla dietetyków.
- Uniwersytet Medyczny w Warszawie, (2 semestry, 8000 zł);
Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych
- Uniwersytet Medyczny w Warszawie (2 semestry, 5900 zł);
- Bydgoska Szkoła Wyższa (2 semestry, 3050 zł);
Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie
Z pewnością nie wszyscy będziemy specjalistami w diecie dla sportowców. Niewątpliwie będą to studia dla zapalonych miłośników dietetyki sportowej bądź dla osób, które chcą rozpocząć pracę w tej dziedzinie dietetyki.
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (2 semestry, 4800 zł);
- Olsztyńska Szkoła Wyższa (2 semestry, 4250 zł);
- Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach (2 semestry, 3800 zł);
Dietetyka w sporcie i rekreacji
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (2 semestry, 4000 zł);
Ekologia żywienia
- Świętokrzyska Szkoła Wyższa Kielcach (2 semestry, 2500 zł);
Ekologia żywności – online
Jest to kierunek, który można realizować bez wychodzenia z domu. Gdzie? W Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Są to studia podyplomowe realizowane przez internet (2 semestry, 2400 zł). Nabędziemy tam wiedzę odnośnie suplementów i dodatków do żywności, witamin, podstaw fitoterapii i dietoterapii. Dodatkowo uczelnia oferuje też inne kierunki w formie e-learningu.
Technologia winiarstwa
Wiedza z zakresu podstaw uprawy winorośli oraz produkcji win czy podstaw projektowania winiarni. Tego wszystkiego dowiemy się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).
Dyplomowany enolog – technologia winiarska i miodosytnicza
Kierunek podobny do tego we Wrocławiu, ale tym razem na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (2 semestry, 5000 zł).
Technologia piwowarstwa
Studia podyplomowe dla wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy w browarze lub założeniem własnego minibrowaru. Szkoleniem przyszłych mistrzów zajmuje się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2 semestry, 5800 zł).
Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia
Studia podyplomowe idealne dla miłośników ziół oraz ich wykorzystania w diecie i kosmetyce. Co więcej program obejmuje m. in. botanikę roślin, uprawę, toksykologię, utrwalanie ziół, fitoterapię, projektowanie zakładu przetwarzania ziół. Tak więc w swoje progi przyjmuje:
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2 semestry, 4600 zł);
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (2 semestry, 5400 zł);
Zielarstwo i fitoterapia
- Akademia Humanistyczno-Ekonomicznaw Łodzi lub filia w Warszawie (3 semestry, 4900 zł);
Żywność, suplementy diety i produkty kosmetyczne
Wiedza teoretyczna, zajęcia laboratoryjne, praca w rzeczywistych warunkach, pod okiem instruktorów z pewnością przyczyni się do ugruntowania już posiadanej wiedzy, czy też jej poszerzenia. Dalej studia kierowane są do pracowników zarówno przemysłu kosmetycznego, jak i spożywczego, którzy pragną nabyć nowe kwalifikacje. Niemniej wykładane treści mogą również zainteresować osoby pragnące być świadomym konsumentem, posiadającym wiedzę naukową, a nie informacje stanowiące deklaracje marketingowe producentów. Takie studia oferuje Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie (do wyboru stacjonarnie lub online, od 3000 zł).
Żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna
Studia skierowane są do osób zainteresowanych żywieniem różnych grup ludności, poradnictwem żywieniowym, dietetyką, gastronomią, żywieniem zbiorowym i naukami pokrewnymi oraz nauczaniem przedmiotów o tej tematyce, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (3 semestry, 6300 zł).
Food studies
Niewątpliwie ta nazwa zaskoczyła mnie najbardziej, a okazuje się, że są to studia dla osób zainteresowanych tematyką kulinarną i wiążących swoją karierę z gastronomią, turystyką, mediami kulinarnymi oraz life stylowymi, a także dla chcących uzupełnić wiedzę związaną z kulinariami w różnych aspektach. Co więcej kierunek dostępny na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2 semestry, 5900 zł).
Praktyczne zarządzanie placówkami żywienia zbiorowego i hotelami – nowoczesny manager
Co ciekawe, są to studia podyplomowe dla osób pragnących zdobywać, jak również rozwijać, swoje kompetencje z zakresu zarządzania w obiektach noclegowych i w gastronomii. Wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu prawa, ekonomii i finansów, niezbędnych do zarządzania w hotelarstwie i gastronomii. Gdzie? W Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu (3 semestry, 2500 zł).
Przywództwo i zarządzanie zespołem
Może być to kierunek przydatny także dla dietetyka.
- Bydgoska Szkoła Wyższa (2900 zł)
Systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności
Studia specjalnie zaprojektowane dla osób nadzorujących bezpieczeństwo zdrowotne żywności w produkcji i dystrybucji żywności. Gdzie? Na SGGW w Warszawie (2 semestry, 4800 zł).
Dobra praktyka produkcyjna i higieniczna oraz audytowanie systemów jakości zdrowotnej żywności
Studia dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (2 semestry, 3800 zł), obejmują m. in. tematykę prawa żywnościowego, systemów jakości, zagrożeń dla żywności, kontroli żywności.
Analityka, Bezpieczeństwo i Certyfikacja Żywności
Studia kształcące przyszłych specjalistów z zakresu kontroli jakości i bezpieczeństwa w procesie wytwarzania żywności (GMP, GHP, HAACP, ISO itp.). Co ważne, po ukończeniu studiów uzyskujemy certyfikat „Asystent Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności” Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Studia są dostępne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (2 semestry, 3700 zł).
Planowanie i Zarządzanie Łańcuchem Dostaw
- Bydgoska Szkoła Wyższa (2900 zł)
Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w różnych zawodach, czyli przygotowanie nauczycieli do nauczania przedmiotów:
- Technik technologii żywności – m. in. poszerzenie wiedzy z zakresu wytwarzania produktów spożywczych, obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji wyrobów spożywczych, organizowania i nadzorowania przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym oraz kontrolowania pracy maszyn stosowanych w przetwórstwie żywności (e-learning, 3 semestry, 3600 zł).
- Technik żywienia i usług gastronomicznych – m.in poszerzenie wiedzy z zakresu sporządzania potraw i napojów oraz organizacji żywienia i usług gastronomicznych(e-learning, 3 semestry, 3700 zł).
- Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach branży spożywczej – przygotowanie nauczycieli do nauczania przedmiotów zawodowych w ramach branży spożywczej, nabycie wiedzy i umiejętności do nowoczesnego i skutecznego uczenia w szkole (e-learning, 3 semestry, 3600 zł).
Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna
Niewątpliwie każdy się zgodzi, że jesto to bardzo potrzebny kierunek w obecnych czasach. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (2 semestry, 3400zł).
Coaching zdrowia
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do profesjonalnego korzystania z narzędzi dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia. Zatem absolwenci będą potrafili wspierać swojego klienta/pacjenta w zdobywaniu pewności siebie. Dalej pomogą mu wzmocnić zaangażowanie i motywację do zmiany. Dodatkowo będą realizować proces dochodzenia do skutecznych rozwiązań problemów w obszarze zdrowia i żywienia. Te studia podyplomowe oferuje Collegium Civitas w Warszawie (7790 zł).
Podsumowując, obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnych studiów podyplomowych. Dodatkowo co roku pojawiają się coraz ciekawsze opcje. Z jednej strony dużym minusem mogą być ceny, które nie należą do najniższych. Z drugiej zaś strony wysoka cena może uchronić nas przed pochopnymi decyzjami i stratą czasu, w sytuacji nietrafnego wyboru.
Jestem bardzo ciekawa, które kierunki podyplomowe wydają Ci się najciekawsze?
Autor: Wioleta Stefaniak
mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Aliant, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, gotuje i spaceruje.