Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Wyniki badań obserwacyjnych sugerują, że flawonoidy zawarte w kakao mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, poprawić przepływ krwi do mózgu i serca, zapobiegać powstawaniu zakrzepów i zwalczać uszkodzenia komórek.

Kakao wytwarzane z ziaren kakaowca (nasion drzewa kakaowego) jest jednym z najbogatszych źródeł flawonoidów w przyrodzie. Inne źródła falowonoidów to: zielona i czarna hebrata, czerwone wino, niektóre owoce (jagodowe, ciemne winogrona, śliwki, jabłka) oraz warzywa (karczochy, szparagi, kapusta, ziemniaki odmiany Russet oraz słodkie ziemniaki).

Vincenza Gianfredi i jego współpracownicy, w systematycznym przeglądzie i metaanalizie opublikowanej w Nutrition, sugerują, że spożycie flawanolu z czekolady może być przydatne w zapobieganiu chorobom serca i udarowi (choroby sercowo-mózgowe). Badacze zaznaczają, że kolejne badania powinny koncentrować się na rodzaju czekolady odpowiedzialnej za korzystny efekt oraz przypominają, że „Te wyniki nie wykluczają, że nadmierne spożycie czekolady/kakao może mieć negatywne skutki. Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić dane, zanim można będzie sformułować jakiekolwiek zalecenia dotyczące spożycia czekolady”. Odnotowaliśmy wiele pozytywnych i negatywnych skutków spożyci czekolady. Oto podsumowanie kilku kluczowych punktów.

CZEKOLADA A GLUKOZA WE KRWI

Chociaż większość czekolad ma stosunkowo wysoką zawartość cukrów, nie mają one dużego wpływu na poziom glukozy we krwi. Średnia wartość indeksu glikemicznego czekolad wynosi ok. 45. Ponieważ wysoka zawartość tłuszczu w czekoladzie spowalnia tempo uwalniania cukrów z żołądka do jelita, to tym samym spowalnia ich uwalnianie do krwi.

CZEKOLADA A MASA CIAŁA

Większość czekolad ma dużą gęstość energetyczną – w małym kawałku dostajemy dużą dawkę energii (kcal). Czekolada będzie dobrym wyborem podczas: przybierania na masie ciała, podróżowania na długich dystansach z ograniczoną przestrzenią do przechowywania lub podczas uczestnictwa w sportach wytrzymałościowych, gdzie zaletą czekolady będzie możliwość posiadania skoncentrowanego i bardzo smacznego źródła węglowodanów i energii. Ale jeśli celem jest odchudzanie, to czekolada nie będzie dobrym wyborem. Czekolady bez cukru zapewniają skromne obniżenie kaloryczności.

CZEKOLADA A ZMĘCZENIE

Filiżanka gorącej czekolady może być bezpiecznym i łatwym sposobem na zmniejszenie objawów zmęczenia związanych ze stanem zapalnym u osób ze stwardnieniem rozsianym (MS), według międzynarodowych naukowców raportujących w randomizowanym kontrolowanym badaniu opublikowanym w Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry. Zespół badawczy poprosił 40 osób ze stwardnieniem rozsianym o picie kakao o wysokiej lub niskiej zawartości flawonoidów codziennie przez sześć tygodni. Odkryto, że osoby pijące kakao o wysokiej zawartości flawonoidów, oceniły swoje zmęczenie jako niższe, a także były w stanie przejść dłuższy dystans w 6-minutowych testach chodzenia. Naukowcy twierdzą, że jeśli wyniki te zostaną potwierdzone w większych badaniach, ciemna czekolada i kakao mogą stać się łatwym (i smacznym) sposobem na zmniejszenie objawów zmęczenia.

TŁUSZCZ W CZEKOLADZIE

W czekoladzie dobrej jakości głównym źródłem tłuszczu jest masło kakaowe. Jest ono bogate w szczególny rodzaj nasyconych kwasów tłuszczowych, zwany kwasem stearynowym, który najmniej spośród tłuszczów nasyconych podnosi cholesterol LDL, a bardziej podnosi cholesterol HDL. Ogólny wpływ na całkowity poziom cholesterolu we krwi wcale nie jest taki zły. Ilość masła kakaowego w czekoladzie jest różna. W przybliżeniu, czekolada lepszej jakości będzie miała generalnie więcej masła kakaowego.

JAK DUŻO CZEKOLADY?

„Trzymaj się małych porcji”, mówi dietetyk Nicole Senior, „ponieważ jest to przejście od kakao do czekolady, która zawiera także tłuszcz, cukier oraz kilokalorie. Na szczęście intensywność smaku dobrej czekolady sprawia, że małe ilości są głęboko satysfakcjonujące. Gdybym mogła pożyczyć i zmodyfikować często używane powiedzenie Michael’a Pollan’a, powiedziałabym: Jedz dobrą, prawdziwą czekoladę, najlepiej gorzką, ale nie za dużo.”

Więcej:

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/