Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Zdrowe nawyki buduje się od małego. Nie zawsze trzeba się mocno napracować, aby rodzina jadła zdrowo i smacznie. Wystarczy znaleźć swoje ulubione sposoby. Dzisiaj podpowiadam kilka sposobów, jak zdrowo i sprytnie gotować. Koniecznie czytaj dalej.

jak zdrowo i sprytnie gotować

Źródło: Autor, Zdjęcie, Licencja

1. Jak zdrowo i sprytnie gotować? Gotuj po włosku!

Włoska kuchnia odznacza się prostotą i użyciem dosłownie kilku składników. Makarony, ryż czy pizza to jest to, co dzieci lubią najbardziej. Oczywiście nie musisz gotować jedynie włoskich dań. Chodzi o to, aby gotować proste potrawy, z ogólnodostępnych składników. Co możesz przygotować na szybko?

  • Naleśniki, placki, gofry, owsianki, omlety (zarówno na słono, jak i na słodko).
  • Zupy, które mogą starczyć na kilka dni.
  • Risotto, kaszotto czy gulasz, które ugotujesz w jednym naczyniu.
  • Dania pieczone w piekarniku tzw. ‘sheet pan dinner’ czy zapiekanki.
  • Kanapki w wersji na zimno i na ciepło.

2. Planuj posiłkii zrób listę ulubionych dań.

Zaangażuj rodzinę, aby pomogła spisać dania, które lubią wszyscy. Do tego zaplanuj, co ugotujesz przez cały tydzień. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko czas, ale też pieniądze. Co ważne, zabieraj do sklepu listę zakupów, dzięki czemu nie kupisz zbędnych rzeczy.

3. Zaangażuj dzieci w przygotowanie posiłków.

Poziom zaawansowania w przygotowywanie posiłków rozdziel w zależności od wieku dzieci. Większe dzieci z powodzeniem mogą same gotować czy przygotowywać sobie kanapki, takie, jakie lubią. Mniejsze, gotowanie potraktują jako zabawę, dzięki czemu zyskasz czas. Sama w ten sposób uczyłam się gotować od podstawówki i szło mi naprawdę nieźle:-). Owszem dzieci zrobią bałagan, ale sprzątanie bałaganu dla chwili spokoju jest tego cenne i rodzice na pewno to zrozumieją. Co więcej, to także inwestycja w samodzielność.

4. Gotuj potrawy na kilka dni / zamrażaj / wekuj.

Czy wiesz, że są osoby, które gotują wszystko na raz na cały tydzień? Ja sama tak nie robię, ale gotowanie na 2-3 dni z góry jest naprawdę super wygodne. Poza tym nadwyżkę obiadu zawsze można zamrozić. Ja często gotuję w ten sposób, żeby część potrawy móc zamrozić na następny raz. Owszem nie zamrozimy wszystkiego, ale różne pierogi, kotlety, gulasze czy zupy się do tego nadadzą. Później wystarczy tylko podgrzać. Co więcej, jeśli mamy małą zamrażarkę, zupy można wlać do słoika i zawekować. Pamiętaj, aby trzymać je w lodówce.

5. Korzystaj z gotowców.

Gotowy obiad, czy też gotowe przekąski do szkoły, to jest bardzo dobra opcja. W sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych opcji. Ponadto nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas kupisz gotowy obiad w lokalu czy zamówisz pizzę. Nie sprawi to, że będziesz gorszym rodzicem. Po to są lokale z jedzeniem, aby z nich korzystać. Oczywiście finansowo nie będzie to rozwiązanie na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli masz liczną rodzinę. Jednakże może to być doraźna pomoc.

6. Zapisz dziecko na stołówkę.

Nie u wszystkich się to sprawdzi, ale jeśli Twoja pociecha nie jest bardzo wybredna, to możesz spróbować. A nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie będzie jeść obiadu ze stołówki, to spróbuj, mimo obaw, może okazać się, że jest zupełnie inaczej, niż Ci się wydaje.

7. Miej te produkty zawsze w domowej spiżarni.

Jak zdrowo i sprytnie gotować? Zawsze miej w domu zamrożone mięso i suche nasiona roślin strączkowych. Ponadto ulubione kasze, ryż czy makaron. Do tego przyda się też passata pomidorowa lub gotowy sos w słoiku. Jest wiele produktów, które mają długi termin przydatności do spożycia, nie zepsują się więc szybko, a pomogą przygotować szybki obiad. Na szybką przekąskę sprawdzą się gotowe batony z dobrym składem, bakalie, orzechy czy ziarna.

Widzisz? Gotowanie wcale nie musi spędzać snu z powiek. Postaw na prostotę, a Twoja rodzina będzie na pewno zadowolona. Znasz więcej sposobów? Podziel się nimi z innymi osobami.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.