Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Międzynarodowe Konsorcjum Jakości Węglowodanów (The International Carbohydrate Quality Consortium- IGQC) wydało w listopadzie 2017 roku publiczne oświadczenie dotyczące naukowego konsensusu w sprawie korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania pełnoziarnistych produktów, takich jak: brązowy ryż, owies, kukurydza, jęczmień i innych.

Większość badań, na których oparto konsensus były to badania obserwacyjne, ponieważ istnieje niewiele badań klinicznych w tej dziedzinie. Jednakże ostatnie randomizowane badanie kliniczne z dwoma 8-tygodniowymi okresami interwencji dietetycznych, obejmującymi diety z produktami pełnoziarnistymi i dietę z produktami rafinowanymi, oddzielone około 6-tygodniowym okresem przerwy. Okazało się, że dieta z produktami pełnoziarnistymi wpływa na zmniejszenie spożycia energii i masy ciała oraz obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego – CRP i IL-6.

Pełnoziarniste są nasionami i jak powiedział guru żywieniowy Harold McGhee: „nasz najbardziej trwały i skoncentrowany pokarm, wytrzymałe łodzie ratunkowe przeznaczone do przenoszenia nasion roślin na brzeg niepewnej przyszłości. Rozbierz całe ziarno, fasolę, orzech, a w środku znajdziesz maleńki zarodek”.

I dlatego są tak odżywcze: są spiżarnią dla „dzieci rośliny”. I właśnie dlatego szukamy ich, tak jak owady, ptaki i zwierzęta. Proces mielenia i rafinacji ziarna polega na oddzielaniu i usuwaniu otrębów od zarodków. To daje nam bardziej stabilny produkt końcowy i szybszy do gotowania, ale to oznacza, że brakuje mu wielu witamin, minerałów, tłuszczów i włókien pierwotnego ziarna.

„Istnieje wiele badań, które pokazują, że brak włókna pokarmowego w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy” – mówi prof. Jennie Brand-Miller. Jeden z mechanizmów polega na tym, że gdy ludzie spożywają węglowodany bez błonnika, szybko zwiększają we krwi poziom insuliny, a insulina stymuluje wzrost zmutowanych komórek, takich jak komórki raka okrężnicy”. Insulina jest hormonem anabolicznym, który nie rozróżnia dobrych komórek od złych, a więc zwiększa namnażanie zmutowanych komórek i działa jak nawóz – wyjaśnia prof. Miller: Kiedy spożywamy całe ziarno – mówi – organizm czerpie korzyści z pełnego kompletu mikroelementów i przeciwutleniaczy, takich jak: witaminy E i C, które pomagają spowolnić procesy powstawania wolnych rodników”.

Ziarna są najbardziej odżywcze, kiedy jemy je w całości, jeśli to możliwe lub jak najmniej przetworzone, tak jak nasi przodkowie, pisze dr Alan Barclay i wsp. w książce kucharskiej „The good carbs”.

„Z całą pewnością odgrywają one znaczącą rolę w dietach długowiecznych ludów, np. z Blue Zones, a badania obserwacyjne na całym świecie sugerują, że spożywanie dużej ilości produktów pełnoziarnistych może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, chorób serca i cukrzycy typu 2. To dlatego specjaliści od opieki zdrowotnej wychwalają produkty pełnoziarniste, a słowa „konsumuj więcej pełnoziarnistych” są w wytycznych dietetycznych na całym świecie”.

Więcej informacji: http://gut.bmj.com/content/early/2017/10/27/gutjnl-2017-314786

Pobierz: ICQC Whole Grain Scientific Consensus-2017

https://www.murdochbooks.com.au/browse/books/healthy-cooking/The-Good-Carbs-Cookbook-Dr-Alan-Barclay-Kate-McGhie-and-Philippa-Sandall-9781743368169

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/