Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest dietą o udowodnionym naukowo działaniu. Głównie kojarzy się z dietoterapią nadciśnienia tętniczego, ale z powodzeniem można ją także stosować w innych przypadkach, np. wykorzystać ją w celu nauki nawyków żywieniowych. Zaletą diety DASH jest to, że jest prosta do wprowadzenia i prowadzenia. Więcej na temat diety DASH można przeczytać we wcześniejszym artykule Dieta DASH – na czym polega? 

Dzisiaj przedstawiamy kolejną przykładową dietę – dietę DASH, która jest już gotowa do pobrania w aliantowym Centrum Wymiany Diet.

Co to jest Centrum Wymiany Diet (CWD)?

Dzięki Centrum Wymiany Diet w łatwy i szybki sposób użytkownicy Alianta mogą wymieniać się między sobą dietami, a także inspirować przykładowymi dietami, które tam umieszczamy. Oprócz diety bezglutenowej, znajdziemy w CWD następujące diety: łatwostrawną, w insulinooporności, bogatoresztkową, niskopurynową, niskoglikemiczną oraz dwie wersje dieta dla osób zdrowych. Przy pobieraniu diety możemy zamienić produkty, które nie występują w naszej bazie danych na produkty, które w niej posiadamy. Jeśli nie dokonamy zamiany, produkty, które nie występują w naszej bazie danych, zostaną do niej dopisane podczas pierwszego otwarcia diety.

Z usługi 'Centrum Wymiany Diet’ możemy skorzystać mając podłączony Internet oraz aktywny Pakiet Asysta 12 m-cy lub aktywną licencję okresową (z wyłączeniem licencji edukacyjnych).

Rys. 1 Widok okna centrum wymiany diet w Aliancie.

Po co tworzymy przykładowe diety?

Jakiś czas temu zauważyliśmy na jednej z grup dla dietetyków, na portalu społecznościowym, głosy bardzo negujące tworzenie szablonów diet. Naszym zdaniem niesłusznie, gdyż wszystko zależy od tego, w jaki sposób te szablony, jako dietetycy, wykorzystamy. Trzeba pamiętać, że szablony diet nie są tworzone po to, by zachęcać do kopiowania i drukowania gotowców dla swoich klientów, bo to nie jest zgodne z uczciwą praktyką dietetyka i z etyką zawodu. Przykładowe diety mają służyć inspiracji i podpowiedzi, a i tak każdą, nawet przykładową dietę, trzeba dopasować do konkretnej osoby. Bardziej doświadczeni dietetycy powinni pamiętać, że nie każdy jest od razu mistrzem diet, a mając podpowiedź, łatwiej jest zacząć jakąkolwiek pracę z ich układaniem i bilansowaniem. Niemniej, zachęcamy do korzystania i inspirowania się naszymi przykładowymi dietami, które zostały ułożone przez profesjonalnych dietetyków.

Nowa przykładowa dieta DASH – zapoznaj się z 3 przykładowymi dniami

W tej części możesz zobaczyć, jak wyglądają 3 z 7 dni przykładowej diety DASH w Aliancie. Pierwszy obrazek pokazuje fragment planu tygodnia z widoku szablonu wydruku. Kolejny obrazek pokazuje fragment planu tygodnia z widoku zakładki 'Pan całej diety’.

Rys. 2 Szablon wydruku – fragment planu tygodnia.

Rys. 3 Plan całej diety – fragment planu tygodnia.

Poniżej widzimy jeden z szablonów wydruku, przedstawiający poszczególne posiłki.

Rys. 4 Szablon wydruku – przykładowy dzień diety DASH.

Rys. 5 Szablon wydruku – przykładowy dzień diety DASH cd.

Rys. 6 Szablon wydruku – przykładowy dzień diety DASH cd.

Nowa przykładowa dieta DASH – raport diety

Dieta została zbilansowana ze szczególnym naciskiem na niżej wymienione składniki. Więcej składników, bo aż łącznie 112 pozycji, możecie zobaczyć pobierając nową przykładową dietę na swój komputer.

Źródło założeń diety: DASH Eating Plan, NHLBI – National Heart, Lung and Blood Institute.

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.