Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Injera, ontbijtkoek, aloo paratha są to nazwy pieczywa. Co się za nimi kryje? Czytaj dalej. Czym byłby świat bez pieczywa? Proste połączenie mąki, wody i kilku innych składników stanowi podstawę żywienia na całym świecie. Rozmaite formy i smaki. Dodatkowo przygotowanie chleba nie jest trudne. Co więcej, nie zajmuje dużo czasu. Jakie pieczywo jada się w innych krajach? Czy chleby świata będą pasowały każdej diecie?

Większość rodzajów pieczywa na świecie jest przygotowywana z białej pszennej mąki. Ich zdecydowanym plusem jest wspaniały smak. Z kolei minusem może być wysoki indeks glikemiczny, czy gluten dla osób, które nie mogą go spożywać. Niewątpliwym minusem może być nieodparta chęć jedzenia bez umiaru.

Jak stare jest pieczywo?

Nasi przodkowie piekli chleb jeszcze przed epoką brązu. Co ciekawe najstarszy bochenek, jaki odkryto, pochodził ze Szwajcarii. Datuje się go na 3500 rok p.n.e. Już starożytni Egipcjanie znali zarówno warzenie piwa, jak i proces pieczenia chleba na zakwasie. Świadczą o tym malowidła ścienne oraz analizy suszonego chleba i resztek piwa. Podobnie było z drożdżami. Dalej z Egiptu chleb powędrował do Grecji a stamtąd do Włoch. Chleb pod różnymi postaciami znany jest na całym świecie.

Doskonałym pomysłem jest wykorzystywanie różnego rodzaju pieczywa z kuchni świata w dietach pacjentów. Wiele rodzajów można ciekawie zmodyfikować i dostosować do potrzeb pacjentów.

Tortilla

Tortilla jest to podstawowe pieczywo w Meksyku. Prawdziwa tortilla jest nieduża i składa się z mąki kukurydzianej. Robi się ją z mąki zwanej maseca lub harina masa. Jest podawana jako dodatek do potraw lub też zawija się w nią różne składniki. Pszenne tortille nie są tak popularne w Meksyku, jak w Polsce, ale można je dostać na północy tego kraju. Co ciekawe prawdziwe nachosy robi się właśnie z kukurydzianej tortilli pokrojonej w trójkąty i usmażonej na tłuszczu. Meksykanie robią je samodzielnie w domu. Do przygotowania domowej tortilli służy specjalna maszynka, która rozpłaszcza kulkę z masy kukurydzianej na placek.

Lawasz 

Lawasz to ormiański chleb przygotowany z mąki wody i soli. Ma postań cienkich placków i można zrobić z jego udziałem wiele ciekawych potraw. Obecnie jest też dostępny do kupienia w wielu sklepach w naszym kraju.

Focaccia

Focaccia to typowy włoski wypiek. Drożdżowy placek, trochę grubszy niż pizza. Jest prosta w wykonaniu. Na jej wierzchu układamy  np.: rozmaryn, pomidory, oliwki czy kawałki wędliny. Doskonale smakuje także z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, co nie jest praktykowane we Włoszech, ale może być fajną modyfikacją w dietach pacjentów.

Pieczywo injera

Injera to chleb na zakwasie, który pochodzi z Etiopii. Ma kształt placka, podobnego do tortilli. Co ciekaw ma lekko gąbczastą konsystencję, a z jednej strony jest porowaty. Wytwarzają go ze zboża teff. Tradycyjne potrawy w Etiopii podaje się na tym placku lub służy on do nabierania potraw. Teff jest bezglutenowy, więc można go wykorzystać w diecie celiaków.

Knäckebröd

Knäckebröd to płaski i suchy rodzaj chleba, głównie z mąki żytniej. Wiele rodzajów knäckebröd może zawierać również mąkę pszenną, przyprawy i zboża. Jest bogaty w błonnik i jest tradycyjnie podawany razem z serem i śledziem, ale można go spożywać jako pieczywo chrupkie z dowolnymi dodatkami. Co wiecej, chleb jest lekki i bardzo długo zachowuje świeżość.

Pieczywo ontbijtkoek

Ontbijtkoek pochodzi z Holandii. Jest to ciasto żytnie doprawione cynamonem, gałką muszkatołową, imbirem, miodem, pieprzem i goździkami. Holendrzy głównie spożywają go na śniadanie. Jest wypiekany w Holandii od XVI wieku. Istnieje wiele odmian tego chleba. Znany jest także pod nazwą peperkoek, gdyż pieprz jest jednym z głównych składników używanych do jego produkcji.

Rugbrød 

Rugbrød to chleb żytni z Danii.  Chleb pełnoziarnisty, z niską zawartością tłuszczu, bez dodatku cukru czy oleju. Jest bogaty w błonnik pokarmowy. Stanowi bazę do popularnych duńskich kanapek. Występuje w kilku odmianach: chleb żytni jasny, ciemny, na zakwasie i gruboziarnisty. Jest on popularny także w innych krajach.

Mısır ekmeği

Mısır ekmeği to pikantny turecki chleb kukurydziany popularny w regionie Morza Czarnego. Jego konsystencja jest zwykle twarda i sucha, ponieważ przygotowywana jest bez środka spulchniającego. Chleb może mieć kształt podłużny, okrągły, w postaci rurki czy warkocza. Może występować z dodatkami: sera, kopru, sezamu, maku czy czarnuszki. Specjalnością jest chleb kukurydziany z sardynkami. Jedzony jest z różnymi dodatkami.

Kalifornijski chleb na zakwasie

Kalifornijski chleb na zakwasie upiekli znani piekarze, którzy przybyli do San Francisco z Francji (rodzina Boudin). Piekarnia Boudin zyskała wielką popularność i jest otwarta do dziś. Co ciekawe piekarnia używa tej samej kultury zakwasu od 1849 roku.

Pieczywo aloo paratha

Aloo paratha to potrawa śniadaniowa z północnych Indii. Jest to płaski chleb nadziewany pikantną mieszanką ziemniaków. Dodatkowo przygotowywany jest z mąki pełnoziarnistej, soli i masła. Nadziewany jest pure ziemniaczanym, imbirem, zielonym chili, kolendrą, suszonymi pestkami granatu, chili w proszku i solą. Jego nazwa pochodzi od aloo, co oznacza ziemniaka, parat, oznacza warstwy i atta, oznacza mąkę. Ponadto podawany jest z sosem chutney, piklami, cebulą i jogurtem lub herbatą. Ze względu na swoją popularność rozprzestrzenił się z Pendżabu do różnych części subkontynentu indyjskiego, ale także do Malezji, Mauritiusa, Singapuru i Karaibów.

Podsumowując, chleby świata mogą stanowić ogromną inspirację. Chleb ma wielką symbolikę. Już wkrótce do pobrania będą przepisy na różne rodzaje pieczywa. A jaki jest Twój ulubiony chleb?

mm

Autor: Wioleta Stefaniak

mgr Wioleta Stefaniak – dietetyk w zespole Alianta, absolwentka dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz filologii niemieckiej we Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej. Aktywna uczestniczka wielu projektów, konferencji i szkoleń z zakresu dietetyki oraz żywienia. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską. Cały czas poszerza swoje horyzonty. Członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W wolnych chwilach pije dobrą kawę, czyta książki, zgłębia tajniki szydełkowania i ogląda programy kulinarne.