Skip to main content
Polityka prywatności
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Prunes, jak mówi dietetyk Nicole Senior, są to tak naprawdę suszone śliwki. Mają niski indeks glikemiczny oraz są źródłem wielu składników odżywczych i fitochemicznych. Nazywanie prunes suszonymi śliwkami, sprawia, że brzmi to o wiele bardziej atrakcyjnie i można w ten sposób zrekompensować wady w ich wyglądzie.

Najlepszą śliwką na prunes jest słodka odmiana D’Agen, która po wysuszeniu zmniejsza do 1/3 pierwotną zawartość wody. Podczas gdy świeże śliwki są dostępne tylko kilka tygodni, suszenie sprawia, że są dostępne cały rok. W dzisiejszych czasach, gdzie mamy świadomość marnotrawstwa, dobrze jest pamiętać, że suszenie owoców, to odwieczna metoda zachowania obfitych, sezonowych zbiorów. Zazwyczaj są one zbierane i suszone w ciągu 24 h w gospodarstwach, w których są uprawiane.

Prunes są dobrym źródłem witamin A i C, a także zawierają: potas, wapń i żelazo. Najbardziej znane są ze swojego działania na jelita. Poprawiają pasaż jelit, dzięki zawartości błonnika i naturalnej zawartości sorbitolu. Zarówno suszone śliwki, jak i sok z suszonych śliwek przynosi ulgę osobom cierpiącym na zaparcia i są stosowane od pokoleń. Obecnie wiemy, że mają wysoką zawartość FODMAPS (węglowodanów łatwo fermentujących), które nie są korzystne dla osób z IBS (zespołem jelita drażliwego), ale w świetle wszystkich właściwości, jest to tylko mały wyjątek.

Prunes to coś więcej niż tylko wzór wszelkich właściwości: smakują wyśmienicie oraz są niezwykle wszechstronne. Tradycyjnie podawane podczas śniadania, jako kompot lub w płatkach, oferują znacznie więcej, niż zdrowy początek dnia. Zajmują mało miejsca i szybko się nie psują, dzięki czemu stanową idealną przekąskę na wynos, szczególnie w połączaniu z orzechami, a szczególnie z tymi, które mają gorzkie nuty smakowe, tj. orzechy włoskie i pekan, które stanowią dobry kontrast z bogatą słodyczą śliwek. Ich słodycz i lepka konsystencja, idealnie nadają się do przygotowania modnych kulek, np. proteinowych. Dodają bogactwa ciastom, bochenkom i plasterkom, a zwłaszcza są pyszne w połączeniu z kakao (patrz Good Carbs Kitchen). Ich lekko cierpka słodycz i egzotyczny kolor sprawiają, że są rewelacyjne w kruszonkach, puddingach i tartach. Doskonale sprawdzają się również w pikantnych potrawach i dodają kontrastującej słodyczy farszowi drobiowemu, sosom do wieprzowiny i dziczyzny, tagines, chutney czy półmiskom serowym.

Źródło: AusFoods, 2019 and The Good Carbs Cookbook (Murdoch Books)

Autor: Prawa autorskie: ©️ GI News, University of Sydney, School of Life and Environmental Sciences and the Charles Perkins Centre

Źródło: https://glycemicindex.com/ginews/